Матэматыка 5 клас
Тэма урока: раскладанне на простыя множнікі
Мэты урока: − сістэматызаваць, замацаваць і праверыць веды вучняў па
тэмам “прыметы дзялімасці” і “раскладанне на простыя
множнікі”;
− развiваць творчую i пазнавальную дзейнасць на уроку,
вылiчальныя навыкi, лагiчнае мысленне, садзейнiчаць
фармiраванню навыкаỳ калектыỳнай i самастойнай работы,
фармiраваць уменне выразна i зразумела выказваць свае думкi;
− прывiваць вучням цiкавасць да матэматыкi, фармiраваць
уменне аккуратна i граматна выконваць матэматычныя
запiсы, састаỳляць таблiцы.
Ход урока.
1. Арганiзацыйны момант.
2. Праверка дамашняга задання
№ 843(1 радок)
-
121=11*11
-
216=2*2*2*3*3*3
-
456=2*2*2*3*19
-
644=2*2*7*23
-
134=2*67
№ 846 (а, б, в)
Дзель 14, астача 0.
Дзель 2, астача 0.
Дзель 4, астача 2.
3. Вуснае лiчэнне
-
600: 10 =
-
600 : 15 =
-
60 + 40 =
-
600 : 100 =
-
7000 +600 =
-
650 + 400 =
-
900 + 425 =
8. 1300 + 800=
4. Паỳтарэнне вывучанага
-
Якія цотныя лічбы вы ведаеце?
-
Назавіце няцотныя лічбы.
-
Які натуральны лік называюць цотным?
-
Які натуральны лік называецца няцотным?
-
Сфармулюйце прымету дзялімасці ліку на 10.
-
Сфармулюйце прымету дзялімасці ліку на 100.
-
Якія лікі дзеляцца на 2?
-
Якія лікі дзеляцца на 5?
-
Сфармулюйце прымету дзялімасці на 3.
-
Сфармулюйце прымету дзялімасці на 9.
5. Матэматычны дыктант (калі выказванне правільнае запісываеце лічбу 1,
калі неправільнае – лічбу 0)
1. Лік 284 дзеліцца на 2
2. Лік 647 дзеліцца на 3
3. Лік 12105 дзеліцца на 3
4. Лік, які заканчваецца на ноль, дзеліцца на 2 і на 5
5. 9999 дзеліцца на 9, але не дзеліцца на 3
6. 73+5*15 не дзеліцца на 5
7. 45111 дзеліцца на 3 і 9
8. 1111 не дзеліцца на 9 Адказ: 10 110 101
6. Тэст па прыметам дзялімасці
Лік
|
Дзеліцца
|
На 2
|
На 3
|
На 5
|
На 9
|
На 10
|
325
|
|
|
|
|
|
240
|
|
|
|
|
|
297
|
|
|
|
|
|
244
|
|
|
|
|
|
520
|
|
|
|
|
|
3728
|
|
|
|
|
|
2475
|
|
|
|
|
|
7. Вусная работа па раскладанню на множнікі
-
Што такое дзельнік ліку?
-
Які натуральны лік называюць простым?
-
Які натуральны лік называюць састаўным?
Ці правільна выканана раскладанне на простыя множнікі?
-
154=7*2*11
-
20=2*2*5
-
660=3*5*4*11
-
63=3*3*7
-
35=7*1*5
-
70=10*7
-
36=2*2*3*3
-
24=2*3*4
8. Заданне на дом
Па зборніку:
1 група: № 842(1 радок), № 843 (б, г)
2 група: № 844 (1 радок), № 846 (г, д, е)
9. Самастойная работа (па ўзроўням)
-
Калі вы набралі 15 балаў або менш, то пачынаеце работу з № 1
-
Калі вы набралі больш за 15 балаў, то пачынаеце работу з № 6
-
Калі вы набралі 22 балаў, або больш, то пачынаеце работу з № 10
1 варыянт
1. Запішыце ўсе простыя лікі ад 3 да 15.
2. Запішыце, якія з лікаў простыя, а якія састаўныя:
А) 197; б) 239; в) 929; г) 943.
3. На якія простыя лікі дзеліцца здабытак:
А) 2*3*5*5; б) 7*7*11*13?
4. Запішыце лікі 16 і 18 у выглядзе здабытку простых
лікаў.
5. Запішыце лік 40 у выглядзе здабытку “двоек” і
“пяцерак”.
6. Запішыце ўсе простыя лікі ад 12 да 25.
7. Запішыце некалькі лікаў, на якія дзеліцца здабытак:
А) 3*3*5*7; б) 2*2*11*13?
8. Запішыце лік у выглядзе здабытку простых лікаў:
А) 14; б) 20.
9. Раскладзіце на простыя множнікі лікі:
а) 77; б) 120.
10. Якія з лікаў 21, 27, 37, 92:
А) простыя; б) састаўныя?
11. Запішыце некалькі лікаў, на якія дзеліцца здабытак:
А) 3*5*7*7*11; б) 2*2*7*11*13?
12. Раскладзіце на простыя множнікі лікі:
а) 768; б) 920; в) 1368.
13. Ці дзеліцца лік с на лік а без астачы, калі:
А) с = 2*3*5*11*15, а = 2*3*7;
б) с = 7*11*16, а = 2*11?
Дадатковае заданне 1 варыянт
1. Ці дзеліцца лік с на лік а без астачы, калі:
А) с = 7*7*11*16; а = 2*7; б) с = 7*11*13*19, а = 3*22?
2. Знайдзіце дзель ад дзялення ліка а на лік с, калі:
А) а = 2*2*3*3*5*7, с = 2*2*3*7;
Б) а = 2*2*5*5*7*7, с = 980.
3. Замяніце рысачкі лічбамі так, каб роўнасць была правільнай:
А) 77_ = _*5*7*11; б) 3_5 = _*3*5*7.
4. Замяніце рысачкі лічбамі так, каб роўнасць была правільнай:
А) 23_ = _*2*59; б) 4_6 = 2*2*3*_*19.
2 варыянт
1. Запішыце ўсе простыя лікі ад 1 да 10.
2. Запішыце, якія з лікаў простыя, а якія састаўныя:
А) 197; б) 239; в) 929; г) 943.
3. На якія простыя лікі дзеліцца здабытак:
а) 3*5*13; б) 2*2*7?
4. Запішыце лікі 15 і 24 у выглядзе здабытку простых
лікаў.
5. Запішыце лік 20 у выглядзе здабытку “двоек” і
“пяцерак”.
6. Запішыце ўсе простыя лікі ад 10 да 20.
7. Запішыце некалькі лікаў, на якія дзеліцца здабытак:
А) 2*3*5*7; б) 2*2*7*11.
8. Запішыце лік у выглядзе здабытку простых лікаў:
А) 27; б) 32.
9. Раскладзіце на простыя множнікі лікі:
а) 88; б) 130.
10. Якія з лікаў 20, 31, 64, 99 простыя, якія −
састаўныя?
11. Напішыце некалькі лікаў, на якія дзеліцца здабытак:
А) 3*3*5*7*13; б) 2*2*7*11*15.
12. Раскладзіце на простыя множнікі лікі:
А) 741, б) 2464, в) 1155.
13. Ці дзеліцца лік с на лік а без астачы, калі:
А) с = 2*3*5*11*15, а = 2*3*7;
б) с = 7*11*16, а = 2*11?
Дадатковае заданне 2 варыянт
1. Ці дзеліцца лік с на лік а без астачы, калі:
А) с = 7*7*11*16; а = 2*7; б) с = 7*11*13*19, а = 3*22?
2. Знайдзіце дзель ад дзялення ліка а на лік с, калі:
А) а = 2*2*3*5*7, с = 28;
Б) а = 2*3*3*3*5*5, с = 135.
3. Замяніце рысачкі лічбамі, каб роўнасць была правільнай:
А) 33_ = _*3*5*11; б) 3_5 = _*3*5*5.
4. Замяніце рысачкі лічбамі так, каб роўнасць была правільнай:
А) 77_ = _*5*7*11; б) 3_5 = _*3*5*7.
10. Вынiкi урока
 |