Урок-спаборніцтва: "Хлеб-усяму галава"



Дата24.06.2016
Памер35 Kb.
#53008
ТыпУрок
Урок-спаборніцтва: “Хлеб—усяму галава”.

Тэма:аднародныя члены сказа.

Мэта :падагульняць і замацоўваць веды пра аднародныя члены сказа;

удасканальваць навыкі пастаноўкі знакаў прыпынку пры аднародных

членах сказа, у сказах з абагульняльнымі словамі пры аднародных

членах сказа;вызначаць сінтаксічную ролю аднародных членаў сказа;

развіваць творчую дзейнасць вучняў; выхоўваць павагу да хлеба

і людзей,што яго здабываюць.

Абсталяванне: малюнкі на тэму “Хлеб”.

Эпіграф:


Спрадвеку

Чалавеку


хлеб

Адной з найпершых

Быў патрэб.

Народ назваў, відаць,

таму

Хлеб


галавою

ўсяму.(А.Вольскі)

Ва ўступным слове паведамляецца, што ўрок на тэму “Аднародныя члены сказа” пройдзеў форме спаборніцтваў, абгрунтоўваецца назва “Хлеб—усяму галава”, звяртаецца ўвага на эпіграф.
Урок-спаборніцтва “Хлеб-усяму галава”

1.Арганізацыйны момант.

2.Уступнае слова настаўніка.

3.Праца па тэме.

I.Абарона эмблем:

1-я каманда “Колас”:

Як я полем іду, гнецца колас ка мне,

З ім маркотнай душой ціха шэпты вяду

Колас чуе ўсё ў зачарованым сне,--

Колас гнецца ка мне як я полем іду.

( Я.Купала)

2-я каманда “Хлеб”:

Хлеб –вялікае багацце.

Хлебам слаўны родны край.

У сталоўцы , у школе, у хаце

Хлеб цані і паважай.

(А.Вольскі)

ІІ. Размінка.

1.Якія члены сказа называюцца аднароднымі?

2.Якія члены сказа (сінтаксічную функцыю улічыць) могуць быць аднароднымі?

3.Расказаць пра пастаноўку знакаў прыпынку пры аднародных членах (без абагульняльных слоў).

4.Расказаць пра знакі прыпынку пры абагульняльных словах у сказах з аднароднымі членамі.

ІІІ.Конкурс-эстафета(заданне на картках).

Трэба ў парадку чаргі (гэта значыць па аднаму вучню) скласці сказы з дадзенымі аднароднымі членамі і падкрэсліць аднародныя члены сказа адпаведнай рыскай.

Картка 1.

А)Салавей, шпак, малінаўка,сініца, жавранак.

Б)Баравік, падасінавік, лісічка, сыраежка.

В)Нёман,Прыпяць,Убарць,Дзвіна.

Г)Карова, авечка, свіння, каза.

Картка2.


А)Бурак, морква, агурок, цыбуля.

Б)Асіна, бяроза,дуб, клён.

В) Нарач,Свіцязь, Бяздоннае,Мядзел.

Г) Лось, воўк, заяц, ліса.



ІV.Конкурс сачыненняў на тэму “Хлеб

V.Па схемах скласці сказы і запісаць (складае кожны вучань у камандзе). З праверкай.

1.а і а,а і а.

2.а, а, а.

3.а і а, а і а—О.

4.О: а, а, а.

VI. Конкурс капітанаў .

Назваць (хто больш) прыказак, прымавак, скорагаворак пра хлеб.



4.падвядзенне вынікаў.

5.Дамашняе заданне Паўт. 18.Практ.212(вусна).
Каталог: bel
bel -> Беларускі гістарычны агляд
bel -> Праверкі алімпіядных работ па беларускай мове і літаратуры, 6 клас
bel -> Сярэдняя школа №4 г. Ваўкавыска
bel -> 1. Тэарэтычны матэрыял Практычныя заданні
bel -> Жанчына як “іншае” ў дыскурсе беларускай дэмакратыі
bel -> Праверкі алімпіядных работ па беларускай мове і літаратуры,7 клас
bel -> Індывідуальны прадпрымальнік Кушнер Аляксандр Уладзіміравіч Юрыдычны адрас: Беларусь, 231109, в. Бернікі, д. 2, Ашмянскі раён, Гродзенская вобласць Фактычны адрас
bel -> Выбраны як Елагім [A1]
bel -> Решение по вопросу повышения пенсионного возраста будет принято после широкого обсуждения 9
bel -> Пытанні завочнай школы “Юны філолаг” Для 9 класа


Поделитесь с Вашими друзьями:




База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2022
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка