“Скарбы Гродзеншчыны” 16 жніўня, г. Ліда




Дата канвертавання20.03.2016
Памер51.49 Kb.
ПРАГРАМА рэгіянальнага фестывалю абрадаў і рамёстваў “Скарбы Гродзеншчыны”
16 жніўня, г.Ліда

11:30 фае першага паверха Лідскага раённага Палаца культуры

  • сустрэча і рэгістрацыя гасцей і ўдзельнікаў фестывалю

  • канцэрт фальклорных калектываў Шчучынскага раёна;


11:30-14:00 унутраны дворык Лідскага раённага Палаца культуры

  • выстаўка-прэзентацыя“Традыцыйныя стравы Гродзеншчыны” (вёска Пагародна Воранаўскага раёна, Іўеўскі раён, традыцыйнае печыва Лідскага раёна і інш.).

12:00фае другога паверха Лідскага раённага Палаца культуры

  • афіцыйнае адкрыццё Рэгіянальнага фестывалю абрадаў і рамёстваў “Скарбы Гродзеншчыны”;

  • прэзентацыя элементаў нематэрыяльнай гісторыка-культурнай спадчыны: выстаўка ткачыхі Алены Шунейка (ДУК “Гродзенскі АМЦНТ”); “простае двухнітовае” ткалля Ваўкавыскага раёна; народнага майстра па вырабу музычных інструментаў Мар’яна Скрамблевіча (Гродзенскі раён); майстроў роспісу велікодных яек Антаніны Юрчэня і Станіслава Змітровіча (Гродзенскі раён), абрад “Юр’я” вескі Ахонава Дзятлаўскага раёна;

  • абласная выстаўка-конкурс выцінанкі “Папяровыя фантазіі” (удзельнікі - майстры Ашмянскага, Ваўкавыскага, Дзятлаўскага, Воранаўскага, Астравецкага, Лідскага, Мастоўскага, Навагрудскага, Слонімскага, Смаргонскага, Іўеўскага раёнаў, г.Гродна). Майстры, асобна ад Дамоў і Цэнтраў рамёстваў, прадстаўляюць персанальныя выстаўкі выцінанкі. Ім будзе прапанавана набраць вучняў і за некаторы час правесці навучанне, сярод якіх вызначыцца лепшы. Пераможцаў конкурсу вызначыць экспертная камісія (умовы правядзення абласной выстаўкі-конкурсу дадаюцца);

  • анімацыйна – рэалістычная дзея апрацоўкі ільну і вырабу кужалю “Калі да лёну з паклонам – аддзячыць добра лён”.

14:00 Лідскі раённы Цэнтр рамёстваў і традыцыйнай культуры

Знаёмства з вопытам работы Лідскага раённага Цэнтра рамёстваў і традыцыйнай культуры:



  • школа традыцыйных рамёстваў (майстар-клас у майстэрні ганчара Андрэя Канцавога і яго вучняў);

  • ткацтва кужалю;

  • майстэрня па пашыву традыцыйнага адзення;

  • спектакль “Цар Ірад” лялечнага тэатра “Батлейка”;

15:30 фае другога паверха Лідскага раённага Палаца культуры

  • “Круглы стол” з удзелам дырэктараў абласных метадычных цэнтраў народнай творчасці і спецыялістаў галіны з ліку дырэктараў Дамоў (Цэнтраў) рамёстваў, метадыстаў па традыйнай культуры і інш. “Захаванне і папулярызацыя рэгіянальнай культуры Гродзеншчыны”

  • Падвядзенне вынікаў абласной выстаўкі-конкурсу выцінанкі “Папяровыя фантазіі”.

16:00Лідскі замак

  • знаёмства з сярэднявечнымі побытам і рамёствамі, тэатралізаванае прадстаўленне “Вяселле Ягайлы”.

  • выстаўка-продаж сувенірнай прадукцыі з сімволікай Рэспублікі Беларусь, Гродзенскай вобласці, г.Ліда.

17:30 Лідскі раённы Палац культуры. Летняя эстрада

  • канцэрт творчых калектываў Лідскага раёна і Літоўскай Рэспублікі “Дух продкаў жыве ў нашых сэрцах”.


17 жніўня, вёска Гудзевічы Мастоўскага раёна

КІРМАШ РАМЁСТВАЎ”

(сумесна з праектам трансгранічнага супрацоўніцтва

Вандроўка ў этнаказку”)


11.00-18.00 алея Гудзевіцкага дзяржаўнага

літаратурна-краязнаўчага музея

  • работа экспазіцыі выставак традыцыйных рамёстваў раённых Дамоў і Цэнтраў рамёстваў Гродзенскай вобласці з дэманстрацыяй тэхналогіі выканання вырабаў.


12.00-12.30 ГАЛОЎНАЯ СЦЭНА ФЕСТЫВАЛЮ
Адкрыццё другога дня фестывалю.

12.30-17.20

  • Канцэрт фальклорных калектываў і дэфіле тэатраў моды.

17:30 -Падвядзенне вынікаў фестывалю.

19.00 – 22.00

  • канцэрт этнагруп (па праграме фестывалю “Вандроўка ў этнаказку”)

22.00- Этнадыскатэка (праграма фестывалю “Вандроўка ў этнаказку”).
12:00 - АЛЕЯ ШКОЛЫ

  • выстаўка майстроў Сувальшчыны (“Вандроўка ў этнаказку”);

12.30 - Гудзевіцкі дзяржаўны літаратурна-краязнаўчы музей

  • выстаўка “гродзенскіх дываноў” традыцыйнага падвойнага ткацтва, прэзентацыя майстэрні ткачыхі Веры Ігнатаўны Белакоз.

12.30-17:00 РАБОТА ПАДВОРКАЎ І МАЙСТАР-КЛАСАЎ:
Падворак ткачоў. Пляцоўка каля Гудзевіцкага дзяржаўнага

літаратурна-краязнаўчага музея

  • розныя тэхнікі ткацтва : простае двухнітовае (Ваўкавыскі раён), пераборнае (Шчучынскі раён), падвойнае ткацтва (Мастоўскі раён), ткацтва габеленаў (Гродзенскі раён);

  • майстар-класы па пляценню паясоў (удзельнічаюць Бераставіцкі, Ваўкавыскі, Зэльвенскі, Гродзенскі, Лідскі, Мастоўскі, Навагрудскі, Свіслацкі, Смаргонскі, Слонімскі раёны, г.Гродна).

Падворак майстроў саломапляцення.Пляцоўка за Гудзевіцкім дзяржаўным літаратурна-краязнаўчым музеем

  • - выстаўка ўзораў мастацкага саломапляцення і майстар-класы ад лепшых саломапляцельшчыкаў Гродзеншчыны (удзельнічаюць Астравецкі, Бераставіцкі, Ваўкавыскі, Гродзенскі, Дзятлаўскі, Зэльвенскі, Іўеўскі, Карэліцкі, Лідскі, Мастоўскі, Смаргонскі раёны, г.Гродна).

Падворак гродзенскіх кавалёў (міні-майстэрня). Алея музея

  • выстаўка мастацкай коўкі “Стыхія металу і агню”; майстар-клас па мастацкай апрацоўцы металу.

Майстар-клас па роспісу яек , конкурс на лепшую пісанку. Пляцоўка насупраць сялянскай хаты XVIIIст. і свірнапершай паловы XXст.

  • -майстар -класы па традыцыйнаму роспісу яек (“сапоцкінскія пісанкі”);

  • -майстар-класы па дэкарыраванню яек (удзельнічаюць Астравецкі, Ваўкавыскі, Дзятлаўскі, Свіслацкі раёны, г.Гродна);

  • -конкурс на лепшую пісанку сярод дзяцей і моладзі (праводзіць Іюльская Яніна Вацлаваўна - РЦР АК Ваўкавыскага райвыканкама (г.п.Рось).

Майстар-клас мастацкай разьбы па дрэве (“Вандроўка ў этнаказку”). Алея музея.

ДЗІЦЯЧАЯ ПЛЯЦОЎКА

Гульнявая пляцоўка Гудзевіцкай СШ (насупраць музея)

13.00-15.10 - народныя сюжэтна-гульнявыя праграмы для дзяцей, спектаклі лялечных тэатраў “Батлейка” ;

15.10-16.00 - этнапраграма (па асобнай праграме фестывалю ”Вандроўка ў этнаказка”)

КАНЦЭРТНАЯ ПЛЯЦОЎКА ШКОЛЫ(галоўны ўваход)

16.00 – выступленні калектываў Сувальшчыны (па праграме фестывалю “Вандроўка ў этнаказку”)

18:00 – выступленні народных калектываў “Зарачанскія крынічкі” і “Ярыца”.


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка