Přísně chráněné druhy rostlin




Дата канвертавання24.04.2016
Памер100.32 Kb.
O OCHRANĚ EVROPSKÉ FAUNY A FLÓRY
A PŘÍRODNÍCH STANOVIŠŤ

příloha I


Přísně chráněné druhy rostlin



Pteridophyta - Kapraďorosty

ASPLENIACEAE (sleziníkovité)


Asplenium hemionitis L. (sleziník)
Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy (sleziník)

BLECHNACEAE (žebrovicovité)


Woodwardia radicans (L.) Sm.

DICKSONIACEAE


Culcita macrocarpa C.Pres

DRYOPTERIDACEAE (kapraďovité)


Dryopteris corleyi Fraser-Jenk. (kapraď)

HYMENOPHYLLACEAE (blánatcotvaré)


Trichomanes speciosum Willd. (vláskatec tajemný)

ISOETACEAE (šídlatkovité)


Isoetes boryana Durieu (šídlatka)
Isoetes malinverniana Ces. & De Not. (šídlatka)

MARSILEACEAE (marsilkovité)


Marsilea batardae Launert (marsilka)
Marsilea quadrifolia L. (marsilka čtyřlistá)
Marsilea strigosa Willd. (marsilka)
Pilularia minuta Durieu ex.Braun (míčovka)

OPHIOGLOSSACEAE (jazykovité)


Botrychium matricariifolium A. Braun ex Koch (vratička heřmánkolistá)
Botrychium multifidum (S. G. Gmelin) Rupr. (vratička mnohoklanná (vratičkovec))
Botrychium simplex Hitchc. (vratička jednoduchá)
Ophioglossum polyphyllum A.Braun (hadilka (hadí jazyk))

SALVINIACEAE (nepukalkovité)


Salvinia natans (L.) All. (nepukalka vzplývající)

GYMNOSPERMAE - ROSTLINY NAHOSEMENNÉ

PINACEAE (borovicovité)


Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei (jedle)

ANGIOSPERMAE - ROSTLINY KRYTOSEMENNÉ

ALISMATACEAE (žabníkovité)


Alisma wahlenbergii (O.R.Holmb.) Juz. (žabník)
Caldesia parnassiifolia (L.) Parl. (vzplývalka tolijolistá)
Luronium natans (L.) Raf. (žabníček vzplývavý)

AMARYLLIDACEAE. (amarylkovité)


Leucojum nicaeense Ard. (bledule)
Narcissus angustifolius Curt. (narcis)
Narcissus longispathus Pugsley (narcis)
Narcissus nevadensis Pugsley (narcis)
Narcissus scaberulus Henriq. (narcis)
Narcissus triandrus L. (narcis)
Narcissus viridiflorus Schousboe (narcis)
Sternbergia candida B.Mathew & Baytop (lužanka bělostná)

APOCYNACEAE (toješťovité)


Rhazya orientalis (Decaisne) A.DC.

ARACEAE (áronovité)


Arum purpureospathum Boyce (áron)

ARISTOLOCHIACEAE (podražcovité)


Aristolochia samsunensis Davis (podražec)

ASCLEPIADACEAE (klejichovité)


Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub (tolita panonská)

BORAGINACEAE (brutnákovité)


Alkanna pinardii Boiss. (kamejník)
Anchusa crispa Viv. (inclu. A. littorea Moris) (pilát)
Lithodora nitida (H.Ern) R.Fernandes
Myosotis praecox Hülphers (pomněnka)
Myosotis rehsteineri Wartm. (pomněnka)
Omphalodes kuzinskyana Willk. (pupkovec)
Omphalodes littoralis Lehm. (pupkovec)
Onosma halophila Boiss. & Heldr. (ruměnice)
Onosma polyphylla Lebed. (ruměnice)
Onosma proponticum Aznav. (ruměnice)
Onosma tornensis Javorka (ruměnice turňanská)
Onosma troodi Kotschy (ruměnice)
Solenanthus albanicus (Degen & Baldacci) Degen & Baldacci
Symphytum cycladense Pawl. (kostival)

CAMPANULACEAE (zvonkovité)


Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm. (klasovec)
Campanula abietina Griseb. & Schenk. (zvonek jedlový)
Campanula damboldtiana Davis (zvonek)
Campanula gelida Kovanda (zvonek jesenický)
Campanula lanata Friv. (zvonek)
Campanula lycica Sorger & Kit Tan (zvonek)
Campanula morettiana Reichenb. (zvonek)
Campanula romanica Savul. (zvonek)
Campanula sabatia De Not. (zvonek)
Jasione lusitanica A.DC. (pavinec)
Physoplexis comosa (L.) Schur
Trachelium asperuloides Boiss. & Orph.

CARYOPHYLLACEAE (hvozdíkovité)


Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter (písečnice)
Arenaria provincialis Chater & Halliday (písečnice)
Cerastium alsinifolium Tausch (rožec kuřičkolistý)
Dianthus hypanicus Andrz. (hvozdík)
Dianthus nitidus Waldst. & Kit. (hvozdík lesklý)
Dianthus rupicola Biv. (hvozdík)
Dianthus serotinus Waldst.&Kit. (hvozdík pozdní)
Dianthus urumoffii Stoj. & Acht. (hvozdík)
Gypsophila papillosa P.Porta (šater)
Herniaria algarvica Chaudri (průtržník)
Herniaria maritima Link (průtržník)
Minuartia smejkalii Dvořáková (kuřička Smejkalova)
Moehringia fontqueri Pau (mateřka)
Moehringia hypanica Grynj. & Klok. (mateřka)
Moehringia jankae Griseb. ex Janka (mateřka)
Moehringia tommasinii Marches. (mateřka)
Petrocoptis grandiflora Rothm.
Petrocoptis montsicciana O.Bolós & Rivas Mart.
Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas
Saponaria halophila Hedge & Hub.-Mor. (mydlice)
Silene cretacea Fisch. ex Spreng. (silenka)
Silene furcata Raf. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters (silenka)
Silene haussknechtii Heldr. ex Hausskn. (silenka)
Silene hifacensis Rouy ex Willk. (silenka)
Silene holzmannii Heldr. ex Boiss. (silenka)
Silene mariana Pau (silenka)
Silene orphanidis Boiss. (silenka)
Silene pompeiopolitana Gay ex Boiss. (silenka)
Silene rothmaleri Pinto da Silva (silenka)
Silene salsuginea Hub.-Mor. (silenka)
Silene sangaria Coode & Cullen (silenka)
Silene velutina Pourret ex Loisel. (silenka)

CHENOPODIACEAE (merlíkovité)


Beta adanensis Pamuk. ex Aellen (řepa)
Beta trojana Pamuk. ex Aellen (řepa)
Kalidiopsis wagenitzii Aellen
Kochia saxicola Guss. (bytel)
Microcnemum coralloides (Loscos & Pardo) Font Quer subsp. anatolicum Wagenitz
Salicornia veneta Pignatti & Lausi (slanorožec)
Salsola anatolica Aellen (slanobýl)
Suaeda cucullata Aellen (solnička)

CISTACEAE (cistovité)


Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday (devaterník)
Helianthemum arcticum (Grosser) Janch. (devaterník)
Helianthemum caput-felis Boiss. (devaterník)
Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Rozeira (devaterník)

COMPOSITAE (hvězdnicovité)


Achillea glaberrima Klok. (řebříček)
Achillea thracica Velen. (řebříček)
Anacyclus latealatus Hub.-Mor. (trahok)
Andryala levitomentosa (E. I. Nayardy) P. D. Sell
Anthemis glaberrima (Rech.f.) Greuter (rmen)
Anthemis halophila Boiss. & Bal. (rmen)
Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge (rmen)
Artemisia granatensis Boiss. (pelyněk)
Artemisia insipida Vill. (pelyněk)
Artemisia laciniata Willd. (pelyněk dřípatý)
Artemisia pancicii (Janka) Ronn. (pelyněk Pančičův)
Aster pyrenaeus Desf. ex DC. (hvězdnice)
Aster sibiricus L. (hvězdnice)
Carduus myriacanthus Salzm. ex DC. (bodlák)
Carlina diae (Rech.f.) Meusel & Kästner (pupava)
Carlina onopordifolia Besser (pupava)
Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halacsy) Dostál (Centaurea heldreichii Halacsy) (chrpa)
Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler (Centaurea princeps Boiss. &
Heldr) (chrpa)
Centaurea akamantis Th Georgiades & G Chatzikyriakou (chrpa)
Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halacsy & Hayek) Dostál (Centaurea megarensis Halacsy & Hayek)
Centaurea balearica J.D.Rodriguez (chrpa)
Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday (chrpa)
Centaurea citricolor Font Quer (chrpa)
Centaurea corymbosa Pourret (chrpa)
Centaurea dubjanskyi Iljin. (chrpa)
Centaurea hermannii F.Hermann (chrpa)
Centaurea horrida Badaro (chrpa)
Centaurea jankae Brandza (chrpa)
Centaurea kalambakensis Freyn & Sint. (chrpa)
Centaurea kartschiana Scop. (chrpa)
Centaurea lactiflora Halacsy (chrpa)
Centaurea niederi Heldr. (chrpa)
Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph. (chrpa)
Centaurea pineticola Iljin. (chrpa)
Centaurea pinnata Pau (chrpa)
Centaurea pontica Prodan & E. I. Nayardy (chrpa)
Centaurea pseudoleucolepis Kleop. (chrpa)
Centaurea pulvinata (G.Blanca) G.Blanca (chrpa)
Centaurea tchihatcheffii Fich. & Mey. (chrpa)
Crepis crocifolia Boiss. & Heldr. (škarda)
Crepis granatensis (Willk.) G.Blanca & M.Cueto (škarda)
Crepis purpurea (Willd). Bieb. (škarda)
Dendranthema zawadskyi (Herb.) Tzvel. (listopádka peninská)
Erigeron frigidus Boiss. ex DC. (turan)
Helichrysum sibthorpii Rouy (smil)
Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.
Jurinea cyanoides (L.)Reichenb. (sinokvět chrpovitý)
Jurinea fontqueri Cuatrec. (sinokvět)
Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss
Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter
Leontodon boryi Boiss. ex DC. (pampeliška (máchelka))
Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss. (pampeliška (máchelka))
Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell (pampeliška (máchelka))
Ligularia sibirica (L.) Cass. (popelivka sibiřská)
Picris willkommii (Schultz-Bip.) Nyman (hořčík)
Santolina elegans Boiss. ex DC. (svatolina)
Senecio elodes Boiss. ex DC. (starček)
Senecio nevadensis Boiss. & Reuter (starček)
Serratula tanaitica P. Smirn. (srpice)
Sonchus erzincanicus Matthews (mléč)
Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel) Dostál

CONVOLVULACEAE (svlačcovité)


Convolvulus argyrothamnos Greuter (svlačec)
Convolvulus pulvinatus Saad (svlačec)

CRUCIFERAE (brukvovité)


Alyssum akamasicum B.L.Burtt (tařinka)
Alyssum borzaeanum E. I. Nayardy (tařinka)
Alyssum pyrenaicum Lapeyr. (Ptilotrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss.) (tařinka)
Arabis kennedyae Meikle (huseník)
Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. Ex Baumg. (křen)
Aurinia uechtritziana (Bornm.) Cullen & T. R. Dudley (tařice)
Biscutella neustriaca Bonnet (dvojštítek)
Boleum asperum (Pers.) Desvaux
Brassica glabrescens Poldini (brukev)
Brassica hilarionis Post (brukev)
Brassica insularis Moris (brukev)
Brassica macrocarpa Guss. (brukev)
Brassica sylvestris (l.) Mill. subsp. taurica Tzvel. (brukev)
Braya purpurascens (R.Br.) Bunge
Cochlearia polonica Fröhlich (lžičník)
Coincya rupestris Rouy (Hutera rupestris P. Porta)
Coronopus navasii Pau (vraní nožka)
Crambe koktebelica (Junge) N. Busch. (katrán)
Crambe litwinowii K. Gross. (katrán)
Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo (křez)
Diplotaxis siettiana Maire (křez)
Draba dorneri Heuffel (chudina)
Erucastrum palustre (Pirona) Vis. (ředkevník)
Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl. (trýzel)
Iberis arbuscula Runemark (štěničník)
Ionopsidium acaule (Desf.) Reichemb.(fialička bezlodyžná)
Ionopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang. (fialička)
Lepidium turczaninowii Lipský (řeřicha)
Murbeckiella sousae Rothm.
Schivereckia podolica (Besser) Andrz.
Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo (S. matritense P.W.Ball & Heywood) (hulevník)
Sisymbrium confertum Stev. (hulevník)
Sisymbrium supinum L. (hulevník)
Thlaspi cariense A.Carlström (penízek)
Thlaspi jankae A. Kern (penízek slovenský)

CYPERACEAE (šáchorovité)


Carex secalina Willd. ex Wahlenb. (ostřice žitná)
Eleocharis carniolica Koch (bahnička kranská)

DIOSCOREACEAE (smldnicovité)


Borderea chouardii (Gaussen) Heslot

DIPSACACEAE (štětkovité)


Dipsacus cephalarioides Mathews & Kupicha (štětka)

DROSERACEAE (rosnatkovité)


Aldrovanda vesiculosa L. (aldrovandka měchýřkatá)

ERICACEAE (vřesovcovité)


Vaccinium arctostaphylos L. (medvědice lékařská)

EUPHORBIACEAE (pryšcovité)


Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann (pryšec)
Euphorbia nevadensis Boiss. & Reuter (pryšec)

GENTIANACEAE (hořcovité)


Centaurium rigualii Esteve Chueca (zeměžluč)
Centaurium somedanum Lainz (zeměžluč)
Gentiana ligustica R. de Vilm. & Chopinet (hořec)
Gentianella anglica (Pugsley) E.F.Warburg (hořeček)

GERANIACEAE (kakostovité)


Erodium astragaloides Boiss. & Reuter (pumpava)
Erodium chrysanthum L'Herit. ex DC. (pumpava)
Erodium paularense Fernandez-González & Izco (pumpava)
Erodium rupicola Boiss. (pumpava)

GESNERIACEAE (podpětovité)


Haberlea rhodopensis Friv. (nečada)
Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss. (jankovka)
Ramonda serbica Pančic

GRAMINEAE (lipnicovité)


Avenula hackelii (Henriq.) Holub (ovsíř)
Bromus bromoideus (Lej.) Crepin (sveřep)
Bromus grossus Desf. ex DC. (sveřep velký)
Bromus interruptus (Häckel) Druce (sveřep)
Bromus moesiacus Velen. (sveřep)
Bromus psammophilus P.M.Smith (sveřep)
Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl (puchýřka útlá)
Eremopoa mardinensis R.Mill
Gaudinia hispanica Stace & Tutin (lámavka)
Micropyropsis tuberosa Romero-Zarco Cabezudo
Poa granitica Br.- Bl. (lipnice)
Poa riphaea (Ascherson & Graebner) Fritsch (lipnice jesenická)
Puccinellia pungens (Pau) Paunero (zblochanec)
Stipa austroitalica Martinovský (kavyl)
Stipa bavarica Martinovský & H.Scholz (kavyl)
Stipa danubialis Dihoru & Roman (kavyl)
Stipa styriaca Martinovský (kavyl)
Stipa syreistschikowii P. Smirn. (kavyl)
Trisetum subalpestre (Hartm.) Neuman (trojštět)

GROSSULARIACEAE (meruzalkovité)


Ribes sardoum Martelli (meruzalka)

HYPERICACEAE (třezalkovité)


Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B.Robson (třezalka)
Hypericum salsugineum Robson & Hub.-Mor. (třezalka)

IRIDACEAE (kosatcovité)


Crocus abantensis T.Baytop & Mathew (šafrán)
Crocus cyprius Boiss. & Kotschy (šafrán)
Crocus etruscus Parl. (šafrán)
Crocus hartmannianus Holmboe (šafrán)
Crocus robertianus C.D. Brickell (šafrán)
Gladiolus felicis Mirek (mečík)
Iris marsica Ricci & Colasante (kosatec)

LABIATAE (hluchavkovité)


Dracocephalum austriacum L. (včelník rakouský)
Dracocephalum ruyschiana L. (včelník skalní)
Micromeria taygetea P.H.Davis
Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy (šanta)
Nepeta sphaciotica P.H.Davis (šanta)
Origanum cordifolium (Auch. & Montbr.Vogel (Amaracus cordifolium Auch & Montbr.) (dobromysl)
Origanum dictamnus L. (dobromysl)
Origanum scabrum Boiss. & Heldr (dobromysl)
Phlomis brevibracteata Turrill (sápa)
Phlomis cypria Post (sápa)
Rosmarinus tomentosus Hub-Mor. & Maire (rozmarýna)
Salvia crassifolia Sibth. & Smith (šalvěj)
Sideritis cypria Post (hojník)
Sideritis incana L. subsp. glauca (Cav.) Malagarriga (hojník)
Sideritis javalambrensis Pau (hojník)
Sideritis serrata Cav. ex Lag. (hojník)
Teucrium charidemi Sandwith (ožanka)
Teucrium lamiifolium D'Urv. (ožanka)
Teucrium lepicephalum Pau (ožanka)
Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday (ožanka)
Thymus aznavourii Velen. (mateřídouška)
Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link (mateřídouška)
Thymus carnosus Boiss. (mateřídouška)
Thymus cephalotos L. (mateřídouška)

LEGUMINOSAE (bobotvaré)


Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E.Sierra (úročník)
Astragalus aitosensis Ivanisch. (kozinec)
Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge (kozinec)
Astragalus aquilanus Anzalone (kozinec)
Astragalus centralpinus Braun-Blanquet (kozinec)
Astragalus kungurensis Boriss. (kozinec)
Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis Agerer-Kirchoff & Meikle (kozinec)
Astragalus maritimus Moris (kozinec)
Astragalus peterfii Jav. (kozinec)
Astragalus physocalyx Fischer (kozinec)
Astragalus pseudopurpureus Gusul. (kozinec)
Astragalus setosulus Gontsch. (kozinec)
Astragalus tanaiticus C. Koch. (kozinec)
Astragalus tremolsianus Pau (kozinec)
Astragalus verrucosus Moris (kozinec)
Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl. (čilimník)
Genista dorycnifolia Font Quer (kručinka)
Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci (kručinka)
Genista tetragona Bess. (kručinka)
Glycyrrhiza iconica Hub.-Mor. (lékořice)
Hedysarum razoumovianum Fisch. & Helm. (kopyšník)
Ononis maweana Ball (jehlice)
Oxytropis deflexa (Pallas) DC. subsp. norvegica Nordh. (vlnice)
Sphaerophysa kotschyana Boiss.
Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Kücüködü
Trifolium banaticum (Heuffel) Májovský (jetel)
Trifolium pachycalyx Zoh. (jetel)
Trifolium saxatile All. (jetel)
Trigonella arenicola Hub.-Mor. (pískavice)
Trigonella halophila Boiss. (pískavice)
Trigonella polycarpa Boiss. & Heldr. (pískavice)
Vicia bifoliolata J.D.Rodriguez (vikev)

LENTIBULARIACEAE (bublinatkovité)


Pinguicula crystallina Sibth. & Sm. (tučnice)
Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper (tučnice)

LILIACEAE (liliovité)


Allium grosii Font Quer (česnek)
Allium regelianum A. Beck. (česnek)
Allium vuralii Kit Tan (česnek)
Androcymbium europaeum (Lange) K.Richter
Androcymbium rechingeri Greuter
Asparagus lycaonicus Davis (chřest)
Asphodelus bento-rainhae Pinto da Silva (asfodel)
Chionodoxa lochiae Meikle (ladonička)
Chionodoxa luciliae Boiss. (ladonička bělomodrá)
Colchicum arenarium Waldst. & Kit. (ocún písečný)
Colchicum corsicum Baker (ocún)
Colchicum cousturieri Greuter (ocún)
Colchicum davidovii Stef. (ocún)
Colchicum fominii Bordz. (ocún)
Colchicum micranthum Boiss. (ocún)
Fritillaria conica Boiss. (řebčík)
Fritillaria drenovskii Degen & Stoy. (řebčík)
Fritillaria epirotica Turrill ex Rix (řebčík)
Fritillaria euboeica Rix (řebčík)
Fritillaria graeca Boiss. (řebčík)
Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix (řebčík)
Fritillaria montana Hoppe (řebčík)
Fritillaria obliqua Ker-Gawl. (řebčík)
Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker (řebčík)
Fritillaria tuntasia Heldr. ex Halacsy (řebčík)
Lilium jankae A. Kerner (lilie)
Lilium rhodopaeum Delip. (lilie)
Muscari gussonei (Parl.) Tod. (modřenec)
Ornithogalum reverchonii Lange (snědek)
Scilla morrisii Meikle (ladoňka)
Scilla odorata Link (ladoňka)
Tulipa cypria Stapf (tulipán)
Tulipa goulimyi Sealy & Turrill (tulipán)
Tulipa hungarica Borbas (tulipán)
Tulipa praecox Ten. (tulipán)
Tulipa sprengeri Baker (tulipán)

LINACEAE (lnovité)


Linum dolomiticum Borbas (len)

LYTHRACEAE (kyprejovité)


Lythrum flexuosum Lag. (kyprej)
Lythrum thesioides M.Bieb. (kyprej)

MALVACEAE (slézovité)


Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.

NAJADACEAE (řečankovité)


Caulinia tenuissima (A. br. ex Magnus) Tzvel. (řečanka)
Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L.Schmidt (řečanka)
Najas tenuissima (A.Braun) Magnus (řečanka)

OLEACEAE (olivovníkovité)


Syringa josikaea Jacq. fil. (šeřík karpatský)

ORCHIDACEAE (vstavačovité)


Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr. (okrotice)
Comperia comperiana (Steven) Aschers. & Graebner
Cypripedium calceolus L. (střevičník pantoflíček)
Dactylorhiza chuhensis Renz & Taub. (prstnatec)
Himantoglossum caprinum (Bieb.) C. Koch. (jazýček)
Liparis loeselii (L.) Rich. (hlízovec Loeselův)
Ophrys argolica Fleischm. (tořič)
Ophrys isaura Renz & Taub. (tořič)
Ophrys kotschyi Fleischm. & Soó (tořič)
Ophrys lunulata Parl. (tořič)
Ophrys lycia Renz & Taub. (tořič)
Ophrys oestrifera Bieb. (tořič)
Ophrys taurica (Aggeenko) Nevski (tořič)
Orchis provincialis Balb. (vstavač)
Orchis punctulata Stev. ex Lindl. (vstavač)
Platanthera obtusata (Pursh) Lindl. subsp.oligantha (Turcz.) Hulten (vemeník)
Spiranthes aestivalis (Poiret)L.C.M.Richard (švihlík letní)
Steveniella satyrioides (Stev.) Schlechter

PAEONIACEAE (pivoňkovité)


Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk. (pivoňka)
Paeonia clusii F.C.Stern. (Stern.) subsp. rhodia (Stearn)Tzanoudakis (pivoňka)
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soó (pivoňka)
Paeonia parnassica Tzanoudakis (pivoňka)
Paeonia tenuifolia L. (pivoňka)

PALMAE (palmy)


Phoenix theophrasti Greuter (datlovník)

PAPAVERACEAE (mákovité)


Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh. (mák)
Rupicapnos africana (Lam.) Pomel

PLUMBAGINACEAE (olověncovité)


Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld (trávnička)
Armeria rouyana Daveau (trávnička)
Armeria soleirolii (Duby) Godron (trávnička)
Armeria velutina Welw. ex Boiss. & Reuter (trávnička)
Limonium anatolicum Hedge (limonka)
Limonium tamaricoides Bokhari (limonka)

POLEMONIACEAE (jirnicovité)


Polemonium boreale Adams (jirnice)

POLYGONACEAE (rdesnovité)


Polygonum praelongum Coode & Cullen (rdesno)
Rheum rhaponticum L. (reveň bulharská)
Rumex rupestris Le Gall (šťovík)

POSIDONIACEAE


Posidonia oceanica (L.) Delile (Med.)

PRIMULACEAE (prvosenkovité)


Androsace cylindrica DC. (pochybek)
Androsace mathildae Levier (pochybek)
Androsace pyrenaica Lam. (pochybek)
Cyclamen coum Mill. (brambořík)
Cyclamen kuznetzovii Kotov & Czernova. (brambořík)
Cyclamen mirabile Hildebr. (brambořík)
Lysimachia minoricensis J.D.Rodriguez (vrbina)
Primula apennina Widmer (prvosenka)
Primula deorum Velen. (prvosenka)
Primula frondosa Janka (prvosenka)
Primula egaliksensis Wormsk. (prvosenka)
Primula glaucescens Moretti (prvosenka)
Primula palinuri Petagna (prvosenka)
Primula spectabilis Tratt. (prvosenka)
Primula wulfeniana Schott subsp. baumgarteniana (Degen & Moesz) Lüdi (prvosenka)
Soldanella villosa Darracq. (dřípatka)

RANUNCULACEAE (pryskyřníkovité)


Aconitum corsicum Gayer (oměj)
Aconitum flerovii Steinb. (oměj)
Aconitum lasiocarpum (Reichenb.) Gáyer (oměj chlupoplodý)
Adonis cyllenea Boiss., Heldr. & Orph. (hlaváček)
Adonis distorta Ten. (hlaváček)
Anemone uralensis Fisch. ex DC. (sasanka)
Aquilegia bertolonii Schott (orlíček)
Aquilegia kitaibelii Schott (orlíček)
Aquilegia ottonis Orph. ex Boiss. subsp. taygetea (Orph.) Strid (orlíček)
Aquilegia pyrenaica DC. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano & Rivas Martínez (Aquilegia cazorlensis Heywood)
Consolida samia P.H.Davis (ostrožka)
Delphinium caseyi B.L.Burtt (stračka)
Pulsatilla grandis Wend. (Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wend.) Zamels) (koniklec velkokvětý)
Pulsatilla patens (L.) Miller (koniklec otevřený)
Pulsatilla slavica G. Reuss (koniklec slovenský )
Ranunculus fontanus C. Presl (pryskyřník)
Ranunculus kykkoensis Meikle (pryskyřník)
Ranunculus weyleri Mares (pryskyřník)

RESEDACEAE (rýtovité)


Reseda decursiva Forssk. (rýt)

ROSACEAE (růžovité)


Crataegus dikmensis Pojark (hloh)
Geum bulgaricum Panc. (kuklík)
Potentilla delphinensis Gren. & Godron (mochna)
Potentilla emilii-popii E. I. Nayardy (mochna)
Potentilla silesiaca Uechtr. (mochna chlumní)
Pyrus anatolica Browicz (hrušeň)

RUBIACEAE (mořenovité)


Galium cracoviense Ehrend. (svízel)
Galium globuliferum Hub.-Mor. & Reese (svízel)
Galium litorale Guss. (svízel)
Galium moldavicum (Dobrescu) Franco (svízel)
Galium rhodopeum Velen. (svízel)
Galium viridiflorum Boiss. & Reuter (svízel)

SANTALACEAE (santálovité)


Thesium ebracteatum Hayne (lněnka bezlistenná)

SAXIFRAGACEAE (lomikamenovité)


Saxifraga berica (Beguinot) D.A.Webb (lomikámen)
Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk. (lomikámen)
Saxifraga florulenta Moretti (lomikámen)
Saxifraga hirculus L. (lomikámen bažinný)
Saxifraga presolanensis Engl. (lomikámen)
Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl. (lomikámen)
Saxifraga valdensis DC. (lomikámen)
Saxifraga vayredana Luizet (lomikámen)

SCROPHULARIACEAE (krtičníkovité)


Antirrhinum charidemi Lange (hledík)
Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches. (světlík)
Linaria algarviana Chav. (lnice)
Linaria ficalhoana Rouy (lnice)
Linaria flava (Poiret) Desf. (lnice)
Linaria hellenica Turrillcelak (lnice)
Linaria loeselii Schweigger (lnice)
Linaria ricardoi Cout. (lnice)
Linaria tursica B.Valdes & Cabezudo (lnice)
Lindernia procumbens (Krocker) Philcox (puštička rozprostřená)
Odontites granatensis Boiss. (zdravínek)
Pedicularis sudetica Willd. (všivec krkonošský)
Verbascum afyonense Hub.-Mor. (divizna)
Verbascum basivelatum Hub.-Mor. (divizna)
Verbascum cylleneum (Boiss. & Heldr.) Kuntze (divizna)
Verbascum degenii Hal. (divizna)
Verbascum purpureum (Janka) Hub.-Mor. (divizna)
Verbascum stepporum Hub.-Mor. (divizna)
Veronica euxina Turrill (rozrazil)
Veronica oetaea L.-A.Gustavsson (rozrazil)
Veronica turrilliana Stoj. & Stef. (rozrazil)

SELAGINACEAE (strboulatcovité)


Globularia stygia Orph. ex Boiss. (koulenka)

SOLANACEAE (lilkovité)


Atropa baetica Willk. (rulík)
Mandragora officinarum L. (mandragora)

THYMELAEACEAE (vrabečnicovité)


Daphne arbuscula Čelak. (lýkovec slovenský)
Daphne petraea Leybold (lýkovec)
Daphne rodriguezii Texidor (lýkovec)
Thymelea broterana Coutinho (vrabečnice)

TRAPACEAE (kotvicovité)


Trapa natans L. (kotvice plovoucí)

TYPHACEAE (orobincovité)


Typha minima Funck ex Hoppe (orobinec nejmenší)
Typha shuttleworthii Koch & Sonder (orobinec stříbrošedý)

ULMACEAE (jilmovité)


Zelkova abelicea (Lam.) Boiss. (zelkova habrolistá)

UMBELLIFERAE (mrkvovité)


Angelica heterocarpa Lloyd (děhel)
Angelica palustris (Besser) Hoffman (děhel)
Apium bermejoi Llorens (miřík)
Apium repens (Jacq.) Lag. (miřík)
Athamanta cortiana Ferrarini (žebroplodka)
Bupleurum capillare Boiss. & Heldr. (prorostlík)
Bupleurum dianthifolium Guss. (prorostlík)
Bupleurum kakiskalae Greuter (prorostlík)
Eryngium alpinum L. (máčka)
Eryngium viviparum Gay (máčka)
Ferula halophila H.Pesmen (ločidlo)
Ferula orientalis L. (ločidlo)
Ferula sadleriana Ledebour (ločidlo)
Laserpitium longiradium Boiss. (hladýš)
Naufraga balearica Constance & Cannon
Oenanthe conioides Lange (halucha)
Petagnia saniculifolia Guss.
Rouya polygama (Desf.) Coincy
Seseli intricatum Boiss. (sesel)
Thorella verticillatinundata (Thore) Briq.

VALERIANACEAE (kozlíkovité)


Centranthus kellereri (Stoj., Stef .& Georg.) I.K.B. Richardson (mavuň)
Centranthus trinervis (Viv.) Béguinot (mavuň)

VIOLACEAE (violkovité)


Viola athois W.Becker (violka)
Viola cazorlensis Gandoger (violka)
Viola cryana Gillot (violka)
Viola delphinantha Boiss. (violka)
Viola hispida Lam. (violka)
Viola jaubertiana Mares & Vigineix (violka)

ZANNICHELLIACEAE (šejdračkovité)


Cymodocea nodosa (Ucria) Ascherson (Med.)

ZOSTERACEAE (vochovité)


Zostera marina L. (Med.) (vocha)

BRYOPHYTA - MECHOROSTY

BRYOPSIDA: ANTHOCEROTAE (hlevíky)

ANTHOCEROTACEAE (hlevíkovité)
Notothylas orbicularis (Schwein.) Sull. (vycpálka okrouhlá)

BRYOPSIDA: HEPATICAE (játrovky)

AYTONIACEAE
Mannia triandra (Scop.) Grolle

CEPHALOZIACEAE (křepenkovité)


Cephalozia macounii (Aust.) Aust. (křepenka Macounova)

CODONIACEAE (kodoniovité)


Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees & Gott. ex Lehm.

FRULLANIACEAE (kovancovité)


Frullania parvistipula Steph. (kovanec)

GYMNOMITRIACEAE (skulinatkovité)


Marsupella profunda Lindb. (obrutka)

JUNGERMANNIACEAE (trsenkovité)


Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak. (trsenka)

RICCIACEAE (trhutkovité)


Riccia breidleri Jur. ex Steph. (trhutka)

RIELLACEAE


Riella helicophylla (Mont.) Hook.

SCAPANIACEAE (kýlnatkovité)


Scapania massalongi (K.Műll.) K.Műll. (kýlnatka Massalongova)

BRYOPSIDA: MUSCI (mechy)

AMBLYSTEGIACEAE (rokýtkovité)
Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst. (srpnatka fermežová)

BRUCHIACEAE


Bruchia vogesiaca Schwaegr.

BUXBAUMIACEAE (šikouškovité)


Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam. & DC.)Brid. ex Moug. & Nestl. (šikoušek zelený)

DICRANACEAE (dvouhrotcovité)


Atractylocarpus alpinus (Schimp. ex Milde) Lindb.
Cynodontium suecicum (H.Arn. & C.Jens.) I.Hag. (stébník)
Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb. (dvouhrotec zelený)

FONTINALACEAE (prameničkovité)


Dichelyma capillaceum (With.) Myr. (dvojkrytka)

FUNARIACEAE (zkrutkovité)


Pyramidula tetragona (Brid.) Brid. (jehlancovka čtyřboká)

HOOKERIACEAE (kápuškovité)


Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

MEESIACEAE (poparkovité)


Meesia longiseta Hedw. (poparka dlouhoštětá)

ORTHOTRICHACEAE (šurpekovité)


Orthotrichum rogeri Brid. (šurpek Rogerův)

SPHAGNACEAE (rašeliníkovité)


Sphagnum pylaisii Brid. (rašeliník)

SPLACHNACEAE (volatkovité)


Tayloria rudolphiana (Garov.) Bruch & Schimper (mrvenka)

ALGAE - ŘASY

CHLOROPHYTA (řasy zelené)


Caulerpa ollivieri (Med.)

FUCOPHYCEA (řasy hnědé)


Cystoseira amentacea (incl. var. stricta & var. spicata) (Med.)
Cystoseira mediterranea (Med.)
Cystoseira sedoides (Med.)
Cystoseira spinosa (incl. C. adriatica) (Med.)
Cystoseira zosteroides (Med.)
Laminaria rodriguezii (Med.)
Laminaria ochroleuca (Med.)

RHODOPHYTA (řasy červené (ruduchy))


Goniolithon byssoides (Med.)
Lithophyllum lichenoides (Med.)
Ptilophora mediterranea (Med.)
Schimmelmannia schousboei = S. ornata (Med.)

Endemické druhy makronéské oblasti

PTERIDOPHYTA - KAPRAĎOROSTY

ASPLENIACEAE (sleziníkovité)


Asplenium azoricum Lovis, Rasbach & Reichstein (sleziník)

DRYOPTERIDACEAE (kapraďovité)


Polystichum drepanum (Swartz) C.Presl (kapradiník)

HYMENOPHYLLACEAE (blánatcotvaré)


Hymenophyllum maderense Gibby & Lowis (blánatec)

ISOETACEAE (šídlatkovité)


Isoetes azorica Durieu ex Milde (šídlatka)

LYCOPODIACEAE (plavuňovité)


Diphasium maderense (Wilce) Rothm. (plavuník)

MARSILEACEAE (marsilkovité)


Marsilea azorica Launert & Paiva (marsilka)

GYMNOSPERMAE - ROSTLINY NAHOSEMENNÉ

CUPRESACEAE (cypřišovité)


Juniperus brevifolia (Seub.) Antoine (jalovec)

ANGIOSPERMAE - ROSTLINY KRYTOSEMENNÉ

AGAVACEAE (agávovité)


Dracaena draco (L.) L. (dračinec)

ASCLEPIADACEAE (klejichovité)


Caralluma burchardii N.E.Brown
Ceropegia chrysantha Svent. (svícník)

BERBERIDACEAE (dřišťálovité)


Berberis maderensis Lowe (dřišťál)

BORAGINACEAE (brutnákovité)


Echium gentianoides Webb ex Coincy (hadinec)
Echium handiense Svent. (hadinec)
Echium pininana Webb & Berth (hadinec)
Myosotis azorica H.C.Watson (pomněnka)
Myosotis maritima Hochst. ex Seub. (pomněnka)

CAMPANULACEAE (zvonkovité)


Azorina vidalii (H.C.Watson) Feer
Musschia aurea (L.f.) DC.
Musschia wollastonii Lowe

CAPRIFOLIACEAE (zimolezovité)


Sambucus palmensis Link (bez)

CARYOPHYLLACEAE (hvozdíkovité)


Cerastium azoricum Hochst. (rožec)
Silene nocteolens Webb & Berth (silenka)

CISTACEAE (cistovité)


Cistus chinamadensis Bańares & Romero (cist)
Helianthemum bystropogophyllum Svent. (devaterník)
Helianthemum teneriffae Cosson (devaterník)

COMPOSITAE (hvězdnicovité)


Andryala crithmifolia Ait.
Argyranthemum lidii Humphries
Argyranthemum pinnatifidum (L.) Lowe subsp. succulentum (Lowe) Humphries
Argyranthemum winteri (Svent.) Humphries
Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis
Atractylis preauxiana Schultz-Bip.
Bellis azorica Hochst. ex Seub. (sedmikrása)
Calendula maderensis DC. (měsíček)
Cheirolophus duranii (Burchard) Holub
Cheirolophus falcisectus Montelongo & Moraleda
Cheirolophus ghomerythus (Svent.) Holub
Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub
Cheirolophus metlesicsii Montelongo
Cheirolophus santosabreui Santos
Cheirolophus satarataensis (Svent.) Holub
Cheirolophus tagananensis (Svent.) Holub
Helichrysum monogynum B.L. Burtt. & Sunding (smil)
Helichrysum gossypinum Webb (smil)
Hypochoeris oligocephala (Svent. & D.Bramwell) Lack (prasetník)
Lactuca watsoniana Trelease (locika)
Leontodon filii (Hochst. ex Seub.) Paiva & Orm. (pampeliška)
Onopordum carduelium Bolle (ostropes)
Onopordum nogalesii Svent. (ostropes)
Pericallis hadrosoma Svent.
Pericallis malvifolia (L'Hér) B. Nord.
Phagnalon benettii Lowe
Senecio hermosae Pitard (starček)
Sonchus gandogeri Pitard (mléč)
Stemmacantha cynaroides (C. Smith in Bruch) Dittrich
Sventenia bupleuroides Font Quer
Tanacetum o'shanahanii Febles Marrero & Suárez (vratič)
Tanacetum ptarmiciflorum (Webb) Schultz-Bip. (vratič)
Tolpis glabrescens Kämmer (škardovka)

CONVOLVULACEAE (svlačcovité)


Convolvulus caput-medusae Lowe (svlačec)
Convolvulus lopez-socasi Svent. (svlačec)
Convolvulus massonii A.Dietr. (svlačec)
Pharbitis preauxii Webb (povíjník)

CRASSULACEAE (tlusticovité)


Aeonium balsamiferum Webb & Berth.
Aeonium gomerense Praeger
Aeonium saundersii Bolle
Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.
Monanthes wildpretii Bańares & Scholz

CRUCIFERAE (brukvovité)


Crambe arborea Webb ex Christ (katrán)
Crambe laevigata DC. ex Christ (katrán)
Crambe scoparia Svent. (katrán)
Crambe sventenii B.Petters. ex Bramw. & Sunding (katrán)
Parolinia schizogynoides Svent.
Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.

CYPERACEAE (šáchorovité)


Carex malato-belizii Raymond (ostřice)

DIPSACACEAE (štětkovité)


Scabiosa nitens Roem. & Schult. (hlaváč)

ERICACEAE (vřesovcovité)


Daboecia azorica Tutin & Warb.
Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D.A.Webb (vřesovec)

EUPHORBIACEAE (pryšcovité)


Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss. (pryšec)
Euphorbia handiensis Burchard (pryšec)
Euphorbia lambii Svent. (pryšec)
Euphorbia stygiana H.C.Watson (pryšec)

GERANIACEAE (kakostovité)


Geranium maderense Yeo (kakost)

GRAMINEAE (lipnicovité)


Agrostis gracililaxa Franco (psineček)
Deschampsia maderensis (Hack. & Bornm.) Buschm. (metlice)
Phalaris maderensis (Mnzs.) Mnzs. (lesknice)

LABIATAE (hluchavkovité)


Micromeria glomerata P. Pérez
Micromeria leucantha Svent. ex Pérez
Salvia herbanica Santos & Fernández (šalvěj)
Sideritis cystosiphon Svent. (hojník)
Sideritis discolor (Webb ex de Noé) Bolle (hojník)
Sideritis infernalis Bolle (hojník)
Sideritis marmorea Bolle (hojník)
Teucrium abutiloides L'Hér. (ožanka)

LEGUMINOSAE (bobotvaré)


Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.
Anthyllis lemanniana Lowe (úročník)
Anagyris latifolia Brouss. ex Willd.
Cicer canariensis Santos & Lewis (cizrna)
Dorycnium spectabile Webb & Berthel.b (bílojetel)
Genista benehoavensis (Bolle ex Svent.) Del Arco (kručinka)
Lotus azoricus P.W.Ball (štírovník)
Lotus callis-viridis D.Bramwell & D.H.Davis (štírovník)
Lotus eremiticus Santos (štírovník)
Lotus kunkelii (Esteve) D.Bramwell & D.H.Davis. (štírovník)
Lotus maculatus Breitfeld (štírovník)
Lotus pyranthus P. Perez (štírovník)
Teline nervosa (Esteve) A. Hansen & Sund.
Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.
Teline salsoloides Arco & Acebes
Vicia dennesiana H.C.Watson (vikev)

LILIACEAE (liliovité)


Androcymbium psammophilum Svent.
Smilax divaricata Sol. ex Wats. (přestup)

MYRICACEAE (vřesnovité)


Myrica rivas-martinezii Santos. (vřesna)

OLEACEAE (olivovníkovité)


Jasminum azoricum L. (jasmín)
Picconia azorica (Tutin) Knobl.

ORCHIDACEAE (vstavačovité)


Barlia metlesicsiaca Teschner
Goodyera macrophylla Lowe (smrkovník)
Orchis scopulorum Summerh. (vstavač)

PITTOSPORACEAE


Pittosporum coriaceum Dryander ex Aiton

PLANTAGINACEAE (jitrocelovité)


Plantago famarae Svent. (jitrocel)
Plantago malato-belizii Lawalrée (jitrocel)

PLUMBAGINACEAE (olověncovité)


Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze (limonka)
Limonium dendroides Svent. (limonka)
Limonium fruticans (Webb) O. Kuntze (limonka)
Limonium perezii (Stapf) Hubb. (limonka)
Limonium preauxii (Webb & Berth.) O. Kuntze (limonka)
Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding (limonka)
Limonium sventenii Santos & Fernández Galván (limonka)

POLYGONACEAE (rdesnovité)


Rumex azoricus Rech. (šťovík)

RHAMNACEAE (řešetlákovité)


Frangula azorica Tutin (krušina)

ROSACEAE (růžovité)


Bencomia brachystachya Svent.
Bencomia exstipulata Svent.
Bencomia sphaerocarpa Svent.
Chamaemeles coriacea Lindl.
Dendriopoterium pulidoi Svent.
Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.
Prunus lusitanica L. subsp. azorica (Moui.) Franco (slivoň)

RUTACEAE (routovité)


Ruta microcarpa Svent. (routa)

SANTALACEAE (santálovité)


Kunkeliella canariensis Stearn
Kunkeliella psilotoclada (Svent.) Stearn
Kunkeliella subsucculenta Kämmer
SAPOTACEAE (zapotovité)
Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe

SAXIFRAGACEAE (lomikamenovité)


Saxifraga portosanctana Boiss. (lomikámen)

SCROPHULARIACEAE (krtičníkovité)


Euphrasia azorica H.C.Watson (světlík)
Euphrasia grandiflora Hochst (světlík)
Isoplexis chalcantha Svent. & O'Shanahan
Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer

SELAGINACEAE (strboulatcovité)


Globularia ascanii D.Bramwell & Kunkel (koulenka)
Globularia sarcophylla Svent. (koulenka)

SOLANACEAE (lilkovité)


Solanum lidii Sunding (lilek)

UMBELLIFERAE (mrkvovité)


Ammi trifoliatum (Wats.) Trel. (morač)
Bunium brevifolium Lowe (bulvuška)
Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel (kunkel)
Chaerophylum azoricum Trel. (krabilice)
Monizia edulis Lowe
Ferula latipinna Santos (ločidlo)
Sanicula azorica Guthn. ex Seub. (žindava)

VIOLACEAE (violkovité)


Viola paradoxa Lowe (violka)

BRYOPHYTA - MECHOROSTY

BRYOPSIDA: MUSCI - MECHY

ECHINODIACEAE
Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

POTTIACEAE (pozemničkovité)


Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M.Hill (klenice)

THAMNIACEAE


Thamnobryum fernandesii Sergio (stromkovec)



База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка