Polish decorations for British Royal Navy personnel compiled by




Дата канвертавання25.04.2016
Памер33.21 Kb.
Polish decorations for British Royal Navy personnel

compiled by

Andrzej S. Bartelski (Warsaw)

Order Odrodzenia Polski / Polonia Restituta

[Order of Poland Restored]
I klasy

[1st class]



  1. Admiral Sir Martin Eric Dunbar–Nasmith, V.C., K.C.B. [19.VIII.1941 – for services for Polish Navy]




  1. Admiral of the Fleet Sir Alfred Dudley Pickman Rogers Pound, G.C.B., G.C.V.O. [22.XII.1942 – in recognition of services to the Polish Navy]


II klasy

[2nd class]



  1. Vice Admiral Sir James Andrew Gardiner Troup, K.B.E., C.B. (Retired) [22.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]


III klasy

[3rd class]



  1. Rear Admiral Arthur John Power, C.B., C.V.O. [22.XII.1942 – in recognition of services to the Polish Navy]

  2. Rear Admiral Victor Alexander Charles Crutchley, V.C., D.S.C.

  3. Captain Rodegn Henry Victor Buxton, C.B.E., R.N.

  4. Captain Peveril Barton Reiby Wallop William–Powlett, D.S.O., R.N.

  5. Captain Cecil Hubert Lush, C.B.E., R.N. (Retired)

  6. Captain Selwyn Victor Jephson, R.N.

  7. Captain Alfred Spalding Russel, R.N.

  8. Captain George Elvey Creasy, D.S.O., M.V.O., R.N.

  9. Captain Geofreyy Meredyth Keble Keble–White, R.N.

  10. Paymaster Captain Leslie Charles Edward Ayre, C.B.E., R.N.




  1. Rear Admiral (E) Brian Leonard Geoffrey Sebastian [22.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

  2. Captain Reginald Dillworth Howard, R.N. (Retired)

  3. Captain Hugh Bowring Mulleneux, C.B.E., R.N. (Retired)

  4. Captain Gilber Howland Roberts, C.B.E., R.N. (Retired)

  5. Captain William Derek Stephens, R.N.

  6. Acting Captain Reginald Francis Morice, R.N.


IV klasy

[4th class]



  1. Vice Admiral Sir George Frederick Basset Edward–Collins, K.C.B. [22.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]

  2. Commander Noel Wilbraham Dixon, R.N.

  3. Commander Roderick Cosmo Gordon, D.S.O., R.N.

  4. Commander Alec Murray McKillop, R.N.

  5. Acting Paymaster Commander Geoffrey William Samuel Childs, R.N. (Retired)




  1. Temporary Commander Wilfred Albert Dunderdale, C.M.G., M.B.E., R.N.V.R. [21.XII.1943 – for services to the Polish Navy]




  1. The Reverend John Francis Delany, Temporary Chaplain, R.N. [22.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

Virtuti Militari
V klasy

[5th class]




  1. Captain George Walter Gillow Simpson, C.B.E., R.N. [8.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]

Krzyż Walecznych

[Cross of the Valorous]




  1. The late Lieutenant Commander Ronald James Burch, D.S.O., R.N. [21.X.1941 – in recognition of services to the Polish Navy and in Polish ships]

  2. Lieutenant Commander William Guy Loy Cooper, R.N., O.R.P. Błyskawica

  3. Lieutenant Commander Stratford Hercules Dennis, D.S.C., R.N., O.R.P. Grom

  4. Lieutenant Commander David Alexander Fraser, R.N., O.R.P. Orzeł

  5. Lieutenant Commander Charles John Ogilvie Malcolm, R.N., O.R.P. Burza

  6. Lieutenant Stephen John Fovargue, O.R.P. Wilk

  7. The late Lieutenant Keith D’Ombrain Nott, R.N.

  8. Lieutenant Marcus Brooke Vertue, O.R.P. Błyskawica

  9. Sub–Lieutenant Cyril Montague Chimms Branson, R.N. (Retired), O.R.P. Wilk

  10. Yeoman of Signals William Thomas Land, D/JX.136513, O.R.P. Grom

  11. The late Yeoman of Signals Walter Green, C/JX.133827, O.R.P. Orzeł

  12. The late Petty Officer Telegraphist Leslie William Jones, D/JX.136420, O.R.P. Orzel

  13. Leading Signalman Robert Alfred Stanley, D/JX.141469, O.R.P. Burza

  14. Leading Signalman Federick William Herbert Westcott, D/J.112962, O.R.P. Wilk

  15. Acting Leading Signalman Henry Gill Walker, C/SSX.14519, O.R.P. Błyskawica

  16. Temporary Acting Leading Signalman Albert Henry Trice, C/JX.139439, O.R.P. Grom

  17. Leading Telegraphist Mervyn Benjamin John Dufty, D/J.139269, O.R.P. Grom

  18. Leading Telegraphist Thomas McMann, D/JX.134363, O.R.P. Wilk

  19. Leading Telegraphist Henry Ronald Miller, C/J.134457, O.R.P. Wilk

  20. Signalman Alfred Fettes Collie, D/JX.147285, O.R.P. Błyskawica

  21. Signalman Alexander Mitchell Ferrier, C/JX.145141, O.R.P. Grom

  22. Signalman Ernest Ralph Goldsmith, C/JX.148436, O.R.P. Błyskawica

  23. Signalman Ernest Horace Rees, D/J.90252, O.R.P. Wilk

  24. Signalman John Charles Rich, C/JX.151686, O.R.P. Burza

  25. Signalman Wilfred Thompson, C/JX.143015, H.M.S. Firedrake

  26. Signalman William Albert George Tibbs, D/JX.150500, O.R.P. Błyskawica

  27. Telegraphist Albert Victor Arger, D/J.55517, O.R.P. Burza

  28. Telegraphist W. Bailey, O.R.P. Wilk

  29. The late Telegraphist Jack Eccles, P/JX.151868, O.R.P. Wilk

  30. Telegraphist Herbert Harry Johnson, C/JX.141709, O.R.P. Błyskawica




  1. Captain Quintin Dick Graham, R.N., H.M.S. Arethusa [21.X.1941 – in recognition of services during withdrawal of Polish Forces from France in 1940]

  2. Commander Charles Leslie Firth, M.V.O., R.N., H.M.S. Imogen

  3. Commander Horatio Nelson Lay, R.C.N., H.M.C.S. Restigouche

  4. Commander John Trevor Lean, D.S.O., R.N., H.M.S. Punjabi

  5. Commander John Lee Barber, D.S.O., R.N., H.M.S. Griffin

  6. Commander Bryan Gouthwaite Scurfield, A.M., R.N., H.M.S. Broke

  7. Lieutenant Commander John Richard Barnes, R.N., H.M.S. Witch

  8. Lieutenant Commander Michael Southcote Townsend, O.B.E., D.S.C., R.N., H.M.S. Viscount

  9. Lieutenant Commander Lindsay Beckingham Whetstone, R.N., H.M.S. Arethusa

  10. Lieutenant Jack Bitmead, R.N., H.M.S. Broke

  11. Lieutenant Breon George Buckle Bordes, R.N., H.M.S. Viscount

  12. Lieutenant Marurice o’Brien Fitzgerald, R.N., H.M.S. Witch

  13. Lieutenant William Anthony Juniper, R.N., H.M.S. Griffin

  14. Lieutenant Richard Henry Pullen, R.N.V.R., H.M.S. Imogen

  15. Chief Petty Officer William Edwards, D/J.72893, H.M.S. Punjabi

  16. Chief Petty Officer William Leitham Dutch Galloway, D/J42668, H.M.S. Viscount

  17. Chief Petty Officer Peter Toole, D/J.52791, H.M.S. Witch

  18. Chief Petty Officer (Torpedo Coxswain) Alfred Henry Veal, D/J.53109, H.M.S. Broke

  19. Chief Engine Room Artificer John Bertram Pinniger, D/MX.3296, H.M.S. Viscount

  20. Chief Engine Room Artificer Cecil John Sergent, D/M.3296, H.M.S. Viscount

  21. Chief Engine Room Artificer Roy Smith, R.C.N., 21201, H.M.C.S. Restigouche

  22. Chief Stoker William Arthur Trower, C/K.60601, H.M.S. Imogen

  23. Chief Petty Officer Cook Sydney William Stallard, D/M.38539, H.M.S. Punjabi

  24. Petty Officer Athole Graham Coning, D/J.108499, H.M.S. Griffin

  25. Petty Officer Terrence John McManus, C/JX.126088, H.M.S. Imogen

  26. Petty Officer Telegraphist James Edward Yeomans, D/J.110974, H.M.S. Imogen

  27. Supply Petty Officer Wilfred Arthur Matthews, D/MX.46771, H.M.S. Punjabi

  28. Petty Officer Steward Henry Page, D/L.8101, H.M.S. Arethusa

  29. Petty Officer Steward Neville Taylor, R.C.N., 2372, H.M.C.S. Restigouche

  30. Leading Seaman Robert Faulks, R.C.N., 2600, H.M.C.S. Restigouche

  31. Leading Seaman Richard Edmund Woolcock, D/J.98695, H.M.S. Viscount

  32. Leading Steward George Henry James Rockey, D/L.3737, H.M.S. Broke

  33. Acting Leading Stoker James Henry Scoins, D/KX.76921, H.M.S. Witch

  34. Able Seaman Sidney Morgan, D/J.59819, H.M.S. Griffin

  35. Officers’ Cook 1st Class Radley Thomas, D/L.14533, H.M.S. Broke

  36. Leading Seaman Richard Edmund Woolcock, D/J.98695, H.M.S. Viscount

  37. Sick Berth Attendant Alfred Spencer, D/SBR/X.6991, H.M.S. Witch

  38. Marine George William Cromack, Ch.23211, H.M.S. Arethusa

  39. Marine Thomas James Mackell Rumble, Ch.22944, H.M.S. Arethusa




  1. Sub–Lieutenant Basil Charles Godfrey Place, R.N. [10.II.1942 – for services in the Polish submarine Sokol]

  2. Temporary Acting Petty Officer Telegraphist William Heron Chisholm, C/JX.142524

  3. Leading Signalman William Gordon Seddon, D/JX.133353




  1. Commander Hilary Worthington Biggs, D.S.O. [8.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]

  2. Lieutenant John Richard Alured Denne, R.N.

  3. Temporary Lieutenant Philip Granger Brown, R.N.V.R.

  4. Temporary Sub–Lieutenant Lloyd Armstrong, R.N.V.R.

  5. Temporary Sub–Lieutenant Arthur Falknor Hill, R.N.V.R.

  6. Temporary Sub–Lieutenant George Godfrey Taylor, R.N.V.R.

  7. Ordnance Artificer 1st Class Sydney Turner, P/MX.46618

  8. Petty Officer Albert Henry Davies, C/JX.132814

  9. Yeoman of Signals James Norman Edmondson, D/JX.137080

  10. Yeoman of Signals Charles Hamilton Moyse, C/JX.1362

  11. Supply Petty Officer Jack Albert Brooks, C/MX.50175

  12. Leading Seaman William Denis Seymour, C/J.94958

  13. Leading Signalman Cyril Vernon Morgan Holloway, P/JX.127995

  14. Acting Leading Signalman Clifford Robinson, C/JX.149748

  15. Acting Leading Telegraphist Samuel Castles, D/JX.145750

  16. Acting Leading Telegraphist William Kenneth, D/JX.144680

  17. Acting Leading Telegraphist Peter Bromley Simes, C/JX.151051

  18. Able Seaman Kenneth Harvey Hawkins, P/JX.217014

  19. Signalman Thomas Higginbotham, D/SSX.31774

  20. Signalman Richard Ovington Wilson, D/JX.199409 (since deceased)




  1. Lieutenant – Commander Philip Frederick Powlett, D.S.O., D.S.C., R.N. [22.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]

  2. Temporary Acting Lieutenant Robert Gibson Service, R.N.V.R.

  3. Temporary Sub–Lieutenant Sidney Gordon Venner, R.N.V.R.

  4. Temporary Sub–Lieutenant Maurice Arthur Hankey, R.N.V.R.

  5. Acting Petty Officer Edward James Jennings, D/SSX.21076

  6. Leading Telegraphist George Arthur Rouse, C/J.112785

  7. Ordinary Telegraphist Stephen Robert Hichens, P/JX.282738

  8. Coder Gordon Alan Vaggers, D/JX.210288

  9. Coder Cyril Foulds, C/JX.220023

  10. Signalman James Frederick Hill, C/JX.201082

  11. Signalman Eric James Hoyes, P/JX.131013




  1. Lieutenant Leonard Hindle Dodd, R.N.V.R. [1.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

  2. Petty Officer W. Neal, C/JX.134586

  3. Yeoman of Signals Jack Miskell Deeks, C/JX.128456

  4. Telegraphist Thomas Laing, D/J.103890

  5. Signalman John Farrow, P/67586

  6. Signalman Colin Lord, D/JX.199415

  7. Coder Donald Todd Davie, D/JX.310004




  1. Temporary Lieutenant Gerald Anthony McCalvey, R.N.V.R. [5.XII.1944 – for distinguished services in Polish ships]

  2. Temporary Acting Sub–Lieutenant Geoffrey Peter Marlow, R.N.V.R.

  3. Stores Chief Petty Officer Lawrence Augustus Dix, D/MX.40059

  4. Stores Petty Officer Kenneth John Bloodworth, P/MX.50650

  5. Leading Signalman Thomas Edward Laver, D/JX.145746

  6. Coder Stuart James Fudge, D/JX.210256

  7. Coder Frank Douglas Green, D/JX.207397

  8. Coder Ronald Isrel Houlton, D/JX.202668

Krzyż Zasług z Mieczami

[Cross of Merit with Swords]


Złoty Krzyż Zasług z Mieczami

[Golden Cross of Merit with Swords]



  1. Lieutenant James Francis Reginald Crews, R.N. [22.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]

  2. Paymaster Lieutenant Gerald Robin Muir, O.B.E., R.N.

  3. Temporary Paymaster Lieutenant Lionel Roger Price Pugh, R.N.V.R.




  1. Captain Eric Lloyd Wharton, R.N. (Retired) [1.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

  2. Acting Commander Edward Burling Clark, R.D., R.N.R.

  3. Commander Edmund Neville Vincent Currey, D.S.C., R.N.




  1. Temporary Lieutenant–Commander Walter Charles Blake, R.N.R. [8.V.1945 – for outstanding service as liaison Officer on board Polish vessels]


Srebrny Krzyż Zasług z Mieczami

[Silver Cross of Merit with Swords]



  1. Temporary Acting Warrant Supply Officer Francis Olver [22.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]




  1. Temporary Lieutenant Thomas Smith Symon, R.N.V.R. [1.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

  2. Sub–Lieutenant Michael George Wallace Benson, R.N.


Brązowy Krzyż Zasług z Mieczami

[Bronze Cross of Merit with Swords]



  1. Signalman Albert Edward Eastment, D/J,83887 [22.XII.1942 – in recognition of good services to the Polish Navy]




  1. Leading Seaman Kenneth Charles May, C/JX.148341 [1.VIII.1944 – for services to the Polish Navy]

  2. Telegraphist William Arundel Walton, D/JX.23811

  3. Able Seaman Joseph McLean, C/SXX.32848

  4. Ordinary Signalman Kenneth Carman, C/JX.318209


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка