Nya bedömningsgrunder för bottenfauna




старонка4/5
Дата канвертавання25.04.2016
Памер381.9 Kb.
1   2   3   4   5

Standardiserad taxonomisk lista





1

Porifera

2

Spongillidae

3

Coelentrata

4

Hydrozoa

5

Plathelminthes

6

Turbellaria

7

Planaridae

8

Dendrocoelidae

9

Nematoda

10

Nemathelminthes

11

Nematomorpha

12

Mollusca

13

Gastropoda

14

Neritidae

15

Theodoxus fluviatilis (L.)

16

Viviparidae

17

Viviparus contectus (Millet)

18

Viviparus viviparus (L.)

19

Bithynia leachi (Sheppard)

20

Bithynia tentaculata (L.)

21

Hydrobiidae

22

Hydrobia-Potamopyrgus

23

Marstoniopsis scholtzi (Schmidt)

24

Valvatidae

25

Valvata cristata Müller

26

Valvata macrostoma Mörch

27

Valvata piscinalis (Müller)

28

Valvata sibirica Middendorf

29

Acroloxus lacustris (L.)

30

Lymnaeidae

31

Myxas glutinosa (Muller)

32

Lymnaea sp.

33

Lymnaea stagnalis (L.)

34

Stagnicola sp.

35

Stagnicola palustris group

36

Stagnicola corvus Gmelin

37

Stagnicola glabra Müller

38

Galba truncatula (Müller)

39

Radix sp.

40

Radix balthica (Linnaeus 1758)

41

Radix balthica/labiata

42

Ancylidae

43

Ancylus fluviatilis (Müller)

44

Planorbidae

45

Planorbis sp.

46

Anisus vortex (L.)

47

Anisus vorticulus (Troschel)

48

Anisus spirorbis (L.)

49

Bathyomphalus contortus (L.)

50

Gyraulus sp.

51

Gyraulus acronicus-albus-laevis

52

Gyraulus riparius (Westerlund)

53

Gyraulus crista (L.)

54

Hippeutis complanatus (L.)

55

Segmentina nitida Müller

56

Planorbarius corneus L.

57

Physidae

58

Physa fontinalis L.

59

Physella acuta

60

Aplexa hypnorum L.

61

Bivalvia

62

Margaritifera margaritifera L.

63

Unionidae

64

Unio sp.

65

Anodonta-Pseudoanodonta

66

Dreissena polymorpha Pallas

67

Sphaeridae

68

Sphaerium sp.

69

Musculinum lacustre Müller

70

Pisidium sp.

71

Annelida

72

Oligochaeta

73

Hirudinea

74

Piscicolidae

75

Piscicola geometra (L.)

76

Glossiphonidae

77

Theromyzon maculosum (Rath.)

78

Theromyzon tessulatum (O.F.Müller)

79

Hemiclepsis marginata (O.F.Müller)

80

Glossiphonia-Batrachobdella

81

Glossiphonia complanata (L.)

82

Helobdella stagnalis (L.)

83

Hirudinidae

84

Haemopis sanguisuga (L:)

85

Hirudo medicinalis L.

86

Erpobdellidae

87

Erpobdella octoculata (L.)

88

Erpobdella testacea (Sav.)

89

Dina lineata (O.F.Müller)

90

Crustacea

91

Branchinecta paludosa O.F.M.

92

Polyartemia forcipata Frisch.

93

Tanymastix stagnalis (L.)

94

Lepidurus arcticus Kröyer

95

Lepidurus apus L.

96

Argulus sp.

97

Mysis relicta Lovén

98

Asellidae

99

Asellus aquaticus L.

100

Monoporeia affinis Sars

101

Gammaridae

102

Relictacanthus lacustris Sars

103

Pallasea quadrispinosa Sars

104

Gammarus sp.

105

Gammarus duebeni Lillj.

106

Gammarus pulex L.

107

Gammarus lacustris Sars

108

Astatcidae

109

Astacus astacus (L.)

110

Pacifastacus leniusculus (Dana)

111

Arachnida

112

Argyroneta aquatica (Clerk)

113

Hydracarina

114

Insecta

115

Ephemeroptera

116

Baetidae

117

Acentrella lapponica Bengtsson

118

Baetis sp.

119

Baetis buceratus Eaton

120

Nigrobaetis digitatus

121

Nigrobaetis niger

122

Baetis liebenauae Keffermüller

123

Alainetes muticus

124

Baetis rhodani (Pictet)

125

Baetis vernus group

126

Baetis macani-bundaye

127

Baetis fuscatus group

128

Baetis fuscatus (L.)

129

Centroptilum luteolum Müller

130

Cloeon dipterum group

131

Cloeon simile group

132

Procloeon bifidum (Bengtsson)

133

Siphlonuridae

134

Ameletus inopinatus Bengtsson

135

Parameletus sp.

136

Siphlonurus alternatus (Say)

137

Siphlonurus armatus Eaton

138

Siphlonurus lacustris-aestivalis

139

Metretopus alter Bengtsson

140

Metretopus borealis (Eaton)

141

Heptagenidae

142

Arthroplea congener Bengtsson

143

Ecdyonurus joernensis Bengtsson

144

Heptagenia dalecarlica Bengtsson

145

Kageronia fuscogrisea

146

Heptagenia orbiticola Kluge

147

Heptagenia sulphurea (Müller)

148

Rhithrogena sp.

149

Leptophlebidae

150

Leptophlebia sp.

151

Paraleptophlebia sp.

152

Ephemeridae

153

Ephemera sp.

154

Ephemera danica Müller

155

Ephemera glaucops Pictet

156

Ephemera vulgata L.

157

Ephemerellidae

158

Ephemerella sp

159

Ephemerella aurivillii (Bengtsson)

160

Seratella ignita

161

Ephemerella mucronata (Bengtsson)

162

Caenidae

163

Brachycercus harrisellus Curtis

164

Caenis sp.

165

Caenis horaria (L.)

166

Caenis lactea (Burmeister)

167

Caenis rivulorum Eaton

168

Caenis robusta Eaton

169

Caenis luctuosa-macrura

170

Prosopistoma foliaceum (Foureroy)

171

Plecoptera

172

Perlodidae

173

Arcynopteryx compacta (McL.)

174

Diura bicaudata (L.)

175

Diura nanseni (Kempny)

176

Isogenus sp.

177

Isogenus nubecula Newm.

178

Perlodes dispar (Ramb.)

179

Isoperla sp.

180

Isoperla difformis (Klap.)

181

Isoperla grammatica (Poda)

182

Isoperla obscura (Zett.)

183

Dinochras cephalotes (Curt.)

184

Chloroperlidae

185

Isoptena sp.

186

Isoptena serricornis (Pict.)

187

Xanthoperla apicalis (Newm.)

188

Siphlonoperla sp.
1   2   3   4   5


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка