Nr. 146, datë 2007 PËr miratimin e listës së kuqe të florës dhe faunëS




старонка2/3
Дата канвертавання24.04.2016
Памер152.41 Kb.
1   2   3

349. Ligusticum albanicum Vratik i Shqipërisë CR1b

Familja Valerianaceae

350. Valeriana officinalis Haraqinë mjekësore VU A1c

351. Valeriana bertiscea Haraqinë e malit Bertisk EN A1a

352. Valeriana saxatilis Haraqinë shkëmbinjsh EN A1b

353. Valeriana crinii Haraqinë e Krinit VU A1b

Familja Violaceae

354. Viola dukadjinica Manushaqe e Dukagjinit LR cd

355. Viola allchariensis Manushaqe alkarense DD

356. Viola elegantula Manushaqe më pak elegante LR nt

357. Viola speciosa Manushaqe e bukur LR nt

358. Viola beckiana Manushaqe e Bekut EN A1b

359. Viola raunsiensis Manushaqe e Runës EN A1a

360. Viola kosaninii Manushaqe e Koshaninit CR B1

Familja Zosteraceae

361. Zostera noltii Zosterë e Noltit VU A2d

SHTOJCA 2


LISTA E KUQE E FAUNËS

Emri shkencor Emri i zakonshëm Statusi

i kërcënimit

MOLUSQE DETARE

KLASA GASTROPODA

RENDI DOCOGLOSSA

Familja Patellidae

1. Patella caerulea VU A1c

2. Patella ulyssiponensis VU A1c

3. Patella rustica VU A1c

RENDI VETIGASTROPODA

Familja Haliotidae

4. Haliotis lamellosa VU A2b

Familja Fissurellidae

5. Diodora graeca VU A2b

Familja Trochidae

6. Monodonta turbinata VU A2b

7. Monodonta articulate LR nt

8. Jujubinus exasperatus LR lc

9. Jujubinus striatus LR nt

10. Calliostoma conulus LR nt

11. Calliostoma laugieri LR nt

12. Gibbula ardens LR nt

13. Gibbula adriatica LR nt

14. Gibbula divaricata LR nt

Familja Tricoliidae

15. Tricolia pullus VU D2

16. Tricolia tenuis VU D2

Familja Turbinidae

17. Astraea rugosa LR nt

RENDI NEOTAENIOGLOSSA

Familja Rissoidae

18. Alvania lineata DD

19. Rissoa ventricosa LR cd

20. Rissoa labiosa LR cd

21. Pusillina diversa LR cd

22. Pusillina lineolata LR cd

23. Pusillina marginata LR cd

24. Pusillina parva LR cd

25. Pusillina radiate LR cd

Familja Cerithiidae

26. Cerithium rupestre LR lc

Familja Turritellidae

27. Turritella turbona LR nt

Familja Vermetidae

28. Serpulorbis arenaria DD

Familja Aporrhaiidae

29. Aporrhais pespelecani VU C2a

Familja Cypraeidae

30. Zonaria pyrum EN B2a

31. Luria lurida EN B2a

Familja Naticidae

32. Natica stercusmuscarum LR nt

33. Neverita josephinia LR lc

Familja Tonnidae

34. Tonna galea EN A1b

Familja Cassidae

35. Galeoda echinophora LR nt

Familja Ranellidae

36. Charonia tritonis variegata EN A1b

37. Charonia nodifera EN A1b

38. Ranella olearia EN A1b

Familja Triphoridae

39. Monophorus perversus LR nt

Familja Epitoniidae

40. Epitonium commune LR nt

Familja Janthinidae

41. Janthina janthina DD

RENDI NEOGASTROPODA

Familja Muricidae

42. Bolinus brandaris LR nt

43. Hexaplex trunculus LR nt

44. Muricopsis cristata LR nt

45. Ocenebra erinaceus LR nt

46. Ocinebrina edwardsii LR nt

47. Hadriana oretea DD

48. Stramonita haemastoma VU D2

49. Coralliophila meyendorffi DD

50. Buccinulum corneum LR nt

51. Pollia d'orbignyi DD

52. Sphaeronassa mutabilis VU C2a

53. Hinia reticulates LR nt

54. Hinia incrassatus DD

55. Fasciolaria lignaria LR nt

56. Fusinus rostratus LR nt

Familja Columbellidae

57. M itrella scripta DD

Familja Costellariidae

58. Vexillum ebenus LR nt

Familja Mitridae

59. Mitra cornicula LR nt

RENDI CEPHALASPIDEA

Familja Bullidae

60. Bulla striata LR cd

Familja Haminoeidae

61. Haminaea hydatis LR cd

62. Haminaea navicula LR cd

KLASA BIVALVIA

RENDI ARCOIDA

Familja Arcidae

63. Arca noae LR nt

64. Barbatia barbata LR nt

Familja Glycymerididae

65. Glycymeris glycymeris LR nt

RENDI MYTILOIDA

Familja Mytilidae

66. Mytilaster minimus CR D1

67. Lithophaga lithophaga VU A1a

Familja Pinnidae

68. Pinna nobilis VU A1a

RENDI PTERIOIDA

Familja Pteriidae

69. Pteria hirundo VU A2c

Familja Pectinidae

70. Pecten jacobaeus VU A2c

71. Flexopecten flexuosa LR nt

Familja Spondylidae

72. Spondylus gaederopus LR nt

Familja Limidae

73. Lima lima LR nt

74. Lima inflate NE

RENDI OSTREOIDA

Familja Ostreidae

RENDI VENEROIDA

Familja Chamidae

75. Chama gryphoides DD

Familja Cardiidae

76. Acanthocardia tuberculata LR lc

77. Acanthocardia paucicostata LR nt

78. Laevicardium oblongum LR lc

79. Parvicardium exiguum DD

80. Plagiocardium papillosum DD

Familja Psammobiidae

81. Psamobia depressa DD

82. Gari telinella DD

Familja Solecurtidae

83. Solecurtus albus LR nt

84. Solecurtus strigillatus LR nt

85. Azorinus chamasolen LR nt

Familja Solenidae

86. Solen marginatus LR cd

Familja Pharellidae

87. Ensis ensis LR cd

88. Ensis minor LR cd

Familja Tellinidae

89. Gastrana fragilis NE

90. Macoma cumana LR nt

Familja Glossidae

91. Glossus humanus LR nt

Familja Semelidae

92. Abra segmentum DD

Familja Veneridae

93. Irus irus LR nt

94. Dosinia lupinus LR nt

95. Dosinia exoleta LR cd

96. Tapes decussatus VU A1a

97. Venerupis geographica VU A1a

98. Paphia aurea VU A1a

99. Venerupis pullastra VU A1a

Familja Lucinidae

100. Loripes lacteus DD

101. Lucinella divaricata DD

Familja Astartidae

102. Astarte sulcata VU D2

RENDI MYOIDA

Familja Corbulidae

103. Corbula gibba LR nt

Rendi Pholadina

Familja Pholadidae

104. Pholas dactylus LR nt

RENDI PHOLADOMYOIDA

Familja Thraciidae

105. Thracia papyracea DD

KLASA SCAPHOPODA

Familja Dentaliidae

106. Dentalium dentale DD

KLASA CEPHALOPODA

RENDI SEPIOIDEA

Familja Sepiidae

107. Sepia elegans LR nt

Familja Sepiolidae

108. Sepietta oweniana LR nt

109. Rossia macrosoma EN D1

RENDI TEUTHOIDEA

Familja Ommatostrephidae

110. Ommatostrephes sagittatus LR nt

KRUSTACE DEKAPODE

KLASA MALACOSTRACA

RENDI DECAPODA

Familja Pendalidae

111. Plesionika heterocarpus LR nt

Familja Hippolytidae

112. Hippolyte inermis LR nt

113. Hippolyte longirostris LR lc

114. Thoralus cranchii DD

115. Thoralus sollaudi DD

Familja Alpheidae

116. Alpheus dentipes DD

117. Alpheus glaber LR nt

118. Athanas nitescens LR nt

Familja Processidae

119. Processa canaliculata LR nt

Familja Palaemonidae

120. Palaemon adspersus LR nt

121. Palaemon serratus LR cd

122. Palaemonetes antennarius LR nt

123. Typton spongicola LR nt

Familja Crangonidae

124. Crangon crangon LR lc

125. Pontophilus spinosus LR lc

126. Philocheras fasciatus LR cd

Familja Nephropidae

127. Homarus gammarus VU A1c

Familja Scyllaridae

128. Scyllarus arctus LR cd

129. Scyllarides latus LR cd

Familja Laomediidae

130. Jaxea nocturna LR lc

Familja Callianassidae

131. Callianassa subterranea LR lc

132. Callianassa tyrrhena LR lc

Familja Upogebiidae

133. Upogebia pusilla LR nt

Familja Diogenidae

134. Paguristes eremite LR nt

135. Calcinus tubularis LR nt

136. Dardanus arrosor LR lc

Familja Paguridae

137. Anapagurus laevis LR nt

Familja Galatheidae

138. Galathea intermedia LR nt

139. Galathea nexa LR nt

Familja Porcellanidae

140. Pisidia bluteli LR nt

Familja Dromiidae

141. Dromia personata LR lc

Familja Homolidae

142. Homola barbata LR cd

Familja Dorippidae

143. Ethusa mascarone LR nt

Familja Calappidae

144. Calappa granulate LR nt

Familja Leucosiidae

145. Ebalia granulose LR cd

Familja Pirimelidae

146. Pirimela denticulate LR nt

Familja Portunidae

147. Portumnus pestai LR lc

148. Liocarcinus maculates LR nt

149. Liocarcinus arcuatus LR nt

150. Liocarcinus vernalis LR nt

Familja Xanthidae

151. Pilumnus hirtellus LR nt

152. Xantho granulicarpus LR cd

153. Eriphia verrucosa LR nt

Familja Parthenopidae

154. Parthenope angulifrons DD

155. Parthenope Massena DD

Familja Majidae

156. Maja crispate DD

157. Maja squinado LR cd

158. Pisa armata LR nt

159. Pisa tetraodon LR nt

160. Anamathia rissoana DD

161. Lissa chiragra LR nt

162. Achaeus gracilis NE

Familja Grapsidae

163. Brachynotus sexdentatus DD

164. Brachynotus foresti NE

Familja P inotheridae

165. Pinnotheres pinotheres LR nt

166. Pinnotheres pisum LR nt

INSEKTET

RENDI ODONATA

Familja Lestidae

167. Lestes dryas Peliveza e vogël e xunkthave LR(nt)

Familja Coenagrionidae

168. Coenagrion tenellu Peliveza e kuqe LR(nt)

169. Coenagrion arnatum Kaltëroshja e vogël LR (nt)

Familja Gomphidae

170. Gomphus vulgatissimus Gomfusi i zakonshëm LR(nt)

RENDI MANTEOPTERA

Familja Mantidae

171. Mantis religiosa Murgeshëza VU

172. Ameles spallanzanii Ameles VU

Familja Empusidae

173. Empusa egena Empusa VU

RENDI ORTHOPTERA

Familja Tettigonidae

174. Saga italica Saga italiane VU

RENDI COLEOPTERA

Familja Carabidae

175. Cincindela germanica Cicindela gjermane VU

176. Calosoma sycophanta Kalosoma erëkeqe EN

177. Calosoma inquisitor Kalosoma pushtuese VU

178. Carabus coriaceus Karabusi koracfortë VU

179. Carabus aurinitens Karabusi i artë VU

180. Carabus granulatus Karabusi me granula VU

Familja Hydrophilidae

181. Hydrous piceus Hidrousi topth VU

Familja Lucanidae

182. Lucanus cervus Kacadrei LR(lc)

183. Dorcus parallelopipedus Durkusi paralelopiped VU

184. Alticinus sp

Familja Scarabaeidae

185. Geotrupes vernalis Geotrupesi dimëror VU

186. Oryctes nasiconis Hundëbriri LR(nt)

187. Polyphylla fullo Polifila me njolla CR

188. Gnorimus nobilis Gnorimusi fisnik CR

189. Potosia aeruginosa Potosia e gjelbërt VU

190. Potosia cuprea Potosia e bakërt VU

Familja Meloidae

191. Meloë proscarabaeus Proskarabeusi VU

Familja Cerambycidae

192. Cerambyx cerdo Antenagjati cerdo EN

193. Aromia moschata Aromia e gjelbërt VU

194. Rosalia alpina Rosalia CR

195. Purpuricenus kaehleri Kuqalashi njollë zezë VU (A1b)

196. Morimus funereus Morimusi kafe LR(nt)

RENDI LEPIDOPTERA

197. Myrmeleon formicarius Mirmeleoni LR(nt)

RENDI DIURNA -RHOPALOCERA

198. Libelloides ottomanus. Neuropteri ottoman VU

Familja Hesperiidae

199. Erynnis tages E kafejta pikabardha VU

200. Erynnis marloyi E kafejta pikëbardhë VU

201. Charcharodus alceae Mëllagëngrënësja VU

202. Charcharodus flocciferus Fliciferja VU

203. Pyrgus armoricanus Pirgusi i Oberturit EN

Familja Papilionidae

204. Pyrgus sidae Kafeportokalleja LR(nt)

Familja Pieridae

205. Thymelicus actaeon Okërverdha akteon VU

206. Gegenes pumilio Pumilia LR (nt)

207. Parnassius apollo Apollonja CR

208. Parnassius mnemosyne Mnemozinja VU

209. Zerynthia polyxena Poliksenia VU(B2a)

210. Papilio alexanor Flatrabishtori aleksanor VU (B2b,c)

211. Leptidea duponcheli Flutura e Duponkelit VU (B1)

Familja Lycaenidae

212. Pieris krueperi Bardhoshja e Krueperit VU

213. Pontia chloridice Bardhoshja kloridikë LR(nt)

214. Anthocaris gruneri Aurora e Grunerit VU(B1)

215. Euchloe charlonia Verdhoshja e vogël VU

216. Colias australis Verdhoshja jugore VU( B2a)

217. Gonepteryx cleopatra Kleopatra LR(nt)

218. Gonepteryx farinose Limonja e arrçit LR.

219. Hamearis lucina Luçina VU (B2a)

220. Thecla betulae Bishtakja e mështeknës VU (A1b)

221. Neozephyrus quercus Bishtakja vjollcë e dushkut VU

222. Satyrium w-album . Bishtakja e vidhit VU

223. Heodes ottomanus Flakëroshja e jugut VU (B2a),

224. Thersamolycaena dispar Flakëroshja e artë e madhe VU

225. Palaechrysophanus hippothoe Flakëroshja e vogël e lëpjetës VU

226. Taracus balcanicus Ballkanja VU (B2a)

227. Cupido minimus Vogëlushja blu VU

228. Cupido sebrus Tigresha blu VU (B2a)

229. Glaucopsyche alexis Aleksja VU

230. Maculinea alcon Kaltëroshja e vogël e kënetës VU

231. Maculinea arion Kaltëroshja njollazezë EN

232. Iolana iolas Kaltëroshja e madhe VU

233. Pseudophilotes vicrama Flatrablujta njollazezë VU

234. Scolitantides orion Flatrakafebluja VU

235. Polyommatus damon Kaltëroshja e gjelbërt VU

Familja Nymphalidae

236. Polyommatus eroides Flatrakaltra bordurëzezë CR

237. Libythea celtis Caracja VU

238. Danaus chrysippus Shtegtarja krisipus LR (nt)

239 Coenonympha tullia Tulia VU

240. Erebia aethiops Zijoshja etiops VU

241. Erebia medusa Zijoshja e pyllit VU

242. Melanargia russiae Laramanja e lartësive CR

243. Brintesia circe Brintesia VU

244. Minois dryas Driada VU

245. Arethusana arethusa Aretusa VU

246. Chazara brisei Briseida VU

247. Neohiparchia statilinus Statilinia VU

248. Hipparchia semele Semelja VU

249. Pseudochazara geyeri Flutura e Geyerit VU

250. Pseudochazara cingovskii Flutura e Cingovskit VU

251. Charaxes jasius Dybishtakja jasius LR (nt)

252. Apatura ilia Apatura VU

253. Pandoriana pandora Pandora VU

254. Brenthis hecate Hekatja VU

255. Azuritis reducta Admiralja e bardhë e jugut VU

256. Nymphalis polychloros Shumëngjyrëshja VU

257. Nymphalis antiopa Zimbajtësja VU

258. Melitaea cinxia C inksia VU

259. Melitaea trivia Trivia VU

260. Cinclidia phoebe Flutura e livadheve VU

261. Mellicta athalia Athalia VU

262. Euphydryas aurinia E hershmja VU

Familja Sesidae

263. Sesia apiformis Flutura bletë VU (A1b)

264. Paranthrene tabaniformes Flutura murjelë VU (A1b)

Familja Zygaenidae

265. Zygaena osterodensis Zigena skabiozës VU (A1b)

Familja Lasiocampidae

266. Lasiocampa ilicifolia Fshkendëse VU (A1b)

Familja Saturniidae

267. Saturnia pyri "Sypalloi" i madh i natës VU (A1b)

Familja Sphingidae

268. Smerinthus ocellata Sfingidi "njollasy" VU (A1b)

269. Hemaris fuciformis Sfingidi grerëzë VU (A1b)

270. Proserpinus proserpina Proserpina VU (A1b)

Familja Arctiidae

271 Ammobiata festiva Trashaluqja rozë LR (nt)

272. Chelis maculosa Trashaluqja njollashumë VU (A1b)

273. Tyria jacobaea Trashaluqja e gjakosur VU (A1b)

Familja Ctenuchidae

274. Dysauxes ancilla Vogëlushja e myshqeve LR (nt)

EKINODERMATET

KLASA CHRINOIDEA

275. Leptometra phalangium Zambak deti LR/cd

KLASA ASTORIDEA

276. Astropecten platyacanthus yll deti LR/cd

277. Asterina gibossa yll deti LR/cd

278. Luidia ciliaris yll deti LR/cd

279. Chaetaster longiper yll deti LR/cd

280. Sphaerodiscus placenta yll deti LR/cd

281. Ophidiaster ophidianus yll deti LR/nt

282. Hacelia attenuate yll deti LR/cd

KLASA ECHINIOIDEA

283. Stylocodaris affinis iriq deti LR/cd

284. Echinus esculentus iriq deti LR/cd

285. Paracentrotus lividus iriq deti LR/cd

286. Arbacia lixula iriq deti LR/cd

287. Sphaerechinus granularis iriq deti LR/cd

288. Spatangus purpureus iriq deti LR/cd

289. Echinocardium cordatum iriq deti LR/cd

290. Psammechinus microtuberculatus iriq i vogel deti LR/cd

291. Psammechinus microtuberculatus iriq deti LR/cd

292. Brissopsis lyrifera iriq deti LR/cd

KLASA HOLOTHUROIDEA

293. Holothuria helleri kastravec deti LR/cd

294. Holothuria tubulosa kastravec deti LR/cd

295. Cucumaria planci kastravec deti LR/cd

296. Stichopus regalis kastravec deti LR/cd

297. Trachythyone elongate kastravec deti LR/cd

PESHQ


AGNATHA

RENDI PETROMYZONIFORMES

Familja Petromyzonidae

298. Lampetra fluviatilis Kavalli i lumit EN

299. Petromyzon marinus Kavalli i detit VU

GNATHOSTOMATËT

CHONDRICHTHYES (SELACHII

RENDI PLEUROTREMATA

Familja Lamnidae

300. Charcharodon carcharias Peshkaqen njëringrënës DD

Familja Scyliorhinidae

301. Galeus melastomus Gojëziu LRnt

RENDI HYPOTREMATA

Familja Chimaeridae

302. Chimaera monstrosa Kokënjesorja (Kimera) LRnt

RENDI RAJIFORMES

Familja Mobulidae

303. Mobula mobular Lopë deti EN A4d

RENDI LAMNIFORMES

Familja Cetorhinidae

304. Cetorhinus maximus Peshkaqeni shtegtar CR

OSTEICHTHYES

RENDI ACIPENSERIFORMES

Familja Acipenseridae

305. Acipenser sturio Blini EN

306. Acipenser naccarii Blini i bardhë EN

RENDI CLUPEIFORMES

Familja Clupeidae

307. Alosa fallax lacustris Kubla liqenore VU

Familja Salmonidae

308. Salmothymus ohridanus Belushka VU

309. Salmo letnica Korani VU

310. Salmo letnica lumi Koran lumi EN

311. Salmo trutta fario Troftë mali VU

312. Salmo trutta lacustris Troftë liqenore VU

313. Salmo trutta macrostigma Troftë gjuce EN

314. Salmo marmoratus Troftë e mermertë EN

315. Salmo montenegrinus Trofta e Cemit VU

RENDI SCOPELIFORMES

Familja Synodontidae

316. Saurida undosquamis Hardhucë paremadhja LRlc

RENDI CYPRINIFORMES

Familja Cyprinidae

317. Gobio gobio lepidolaemus Barburiq LRnt

318. Gobio gobio albanicus Njëmustakori LRnt

319. Gobio gobio ohridanus Merenke LRnt

320. Barbus meridionalis petenyi Mustaku i lumit LRnt

321. Barbus meridionalis rebeli Mrena e Ohrit LRnt

322. Barbus graecus Millona deti LRnt

323. Barbus prespensis Mërena e Prespës LRcd

324. Paraphoxinus pstrossi Peshk guri LRlc

325. Paraphoxinus minutus Grunc LRlc

326. Paraphoxinus epiroticus Grunc LRlc

327. Cobitis taenia taenia Mërena e egër LRlc

328. Cobitis aurata balcanica Mërena e Ballkanit LRlc

329. Cobitis taenia ohridana Mërerna e egër LRcd

330. Misgurnus fossilis Guvori LRlc

331. Nemacheilus barbatulus Tufëza LRlc

332. Chondrostoma nasus Njile LRlc

RENDI CYPRINODONTIFORMES

Familja Poecilidae

333. Gambusia affinis Barkuleci LRlc

334. Lebistes reticulates Larëza tripikaloshe EN

Familja Cyprinodontidae

335. Aphanius fasciatus Çeliku EN

336. Aphanius iberus Larëza EN

337. Aphanius dispar Çeliku EN

RENDI GASTEROSTEIFORMES

Familja Gasterosteidae

338. Gasterosteus aculeatus Trigjilpërëza LRlc

RENDI GADIFORMES

Familja Macrouridae

339. Coelorhynchus coelorhynchus Bishtmiu DD

RENDI LAMPRIDIFORMES

Familja Trachipteridae

340. Zu cristatus Velundruesi DD

341. Trachipterus trachipterus Peshku shirit DD

RENDI PERCIFORMES

Familja Carangidae

342. Seriola dumerili Gofa EN

343. Lichia amia Lojba EN

Familja Sciaenidae

344. Algyrosomus regius Ame EN

Familja Labridae

345. Xyrichthys novacula Peshk krëhër LRlc

Familja Uranoscopidae

346. Uranoscopus scaber Peshk çibuk DD

Familja Luvaridae

347. Luvarus imperialis Pikaloshja DD

Familja Blennidae

348. Blennius fluviatilis Barburiq LRnt

Familja Centrolophidae

349. Centrolophus niger Murroku LRnt

Familja Stromateidae

350. Stromateus fiatola Bukla LRlc

Familja Mugilidae

351. Oedalechilus labeo Buzëmadhi DD

RENDI PLEURONECTIFORMES

352. Psetta maxima maxima Shkoterr VU

353. Platichthys flesus luscus Ushojzë e zezë VU

RENDI ECHENEIFORMES

Familja Echeneididae

354. Remora brachyptera Venduza e murrme DD

RENDI TETRAODONTIFORMES

Familja Balistidae

355. Balistes carolinensis Peshku derr LRnt

Familja Molidae

356. Mola mola Peshku hënë LRnt

357. Ramzania laevis (pennant, 1776) Peshk lepur DD

AMFIBËT


RENDI CAUDATA

Familja Salamandridae

358. Salamandra atra Salamandra e zezë LRnt

359. Salamandra salamandra E bukura e dheut DD

360. Triturus alpestris Tritoni i alpeve DD

361. Triturus cristatus Triton me kreshtë LRlc

362. Triturus vulgaris Triton i zakonshëm LRlc

RENDI ANURA

Familja Discoglossidae

363. Bombina variegate Bretkosa barkverdhë LRcd

Familja Bofonidae

364. Bufo bufo Thithlopa LRnt

365. Bufo viridis Thithlopa e gjelbër LRnt

Familja Hylidae

366. Hyla arborea Verorja LRlc

Familja Ranidae

367. Rana balcanica Bretkosa zakonshme VU

368. Rana dalmatina Bretkosa kërcimtare LRlc

369. Rana epeirotica Bretkosa e Epirit VU

370. Rana graeca Bretkosa e përrenjëve LRnt

371. Rana lessonae Bretkosa leshterikut VU

372. Rana temporaria Bretkosa e malit LRcd

REPTILET

RENDI TESTUNIDAE

Familja Chelonidae

373. Caretta caretta Breshkë deti EN

374. Chelonia mydas Breshkë deti e gjelbër CR

Familja Dermochelidae

375. Dermochelys coreacea Breshkë lëkurore e detit CR

Familja Emydida

376. Emys orbicularis Breshkujzë LRnt

377. Mauremys caspica Breshkujzë VU

Familja Testudinidae

378. Testudo hermanni Breshkë toke LRnt

379. Testudo marginada Breshkë malore LRlc

RENDI SAURIA

Familja Anguidae

380. Anguis fragilis Kakzogza NE

381. Pseudopus apodus Bullari LRnt

Familja Gekkonidae

382. Cyrtodactylus kotschyi Zhapi me kthetra LRcd

383. Hemidactylus turcicus Zhapi me venduza LRcd

Familja Lacertidae

384. Algyroides nigropunctatus Zhapi me pllaka LRlc

385. Lacerta agilis Zhapi i ngathët LRnt

386. Lacerta trilineala Zhapiu me tri vija LRlc

387. Lacerta viridis Zhapiu gjelbër LRlc

388. Lacerta vivipara Zhapi vivipar LRnt

389. Podarcis erhardii Hardhucë e vogël muri LRcd

390. Podarcis melisellensis Hardhuca bishtgjatë LRcd

391. Podarcis muralis Hardhuca e mureve NE

392. Podarcis taurica Hardhuca e barit LRnt

Familja Scincidae

393. Ablepharus kitaibelii Zhapi këmbëvogël LRnt

RENDI SERPERNTES

Familja Boidae

394. Eryx jaculus Boa e rërës LRnt

Familja Colubridae

395. Coluber caspius Shigjeta e gjatë LRlc

396. Coluber gemonensis Shigjeta e shkurtër CR

1   2   3


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка