Lista e akronimeve




старонка30/33
Дата канвертавання24.04.2016
Памер1.42 Mb.
1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33

Annex 7. Lista e llojeve të peshqve të përfshirë në Listën e Kuqe (2013)


Emri shkencor

Emri shqip

Statusi i mbrojtjes

ORDER Petromyzoniformes







Family Petromyzonidae







Lampetra fluviatilis

Kavalli i lumit

EN

Petromyzon marinus

Kavalli i detit

VU

CHONDRICHTHYES (SELACHII)







ORDER Pleurotremata







Family Lamnidae







Charcharodon carcharias

Peshkaqen njëringrënës

DD

Family Scyliorhinidae







Galeus melastomus

Gojëziu

LRnt

ORDER Hypotremata







Family Chimaeridae







Chimaera monstrosa

Kokënjesorja (Kimera)

LRnt

ORDER Rajiformes







Family Mobulidae







Mobula mobular

Lopë deti

EN A4d

ORDER Lamniformes







Family Cetorhinidae







Cetorhinus maximus

Peshkaqeni shtegtar

CR

Osteichthyes







ORDER Acipenseriformes







Family Acipenseridae







Acipenser sturio

Blini

EN

Acipenser naccarii

Blini i bardhë

EN

ORDER Clupeiformes







Family Clupeidae







Alosa fallax lacustris

Kubla liqenore

VU

Family Salmonidae







Salmothymus ohridanus

Belushka

VU

Salmo letnica

Korani

VU

Salmo letnica lumi

Koran lumi

EN

Salmo trutta fario

Troftë mali

VU

Salmo trutta lacustris

Troftë liqenore

VU

Salmo trutta macrostigma

Troftë gjuce

EN

Salmo marmoratus

Troftë e mermertë

EN

Salmo montenegrinus

Trofta e cemit

VU

ORDER Scopeliformes







Family Synodontidae







Saurida undosquamis

Hardhucë paremadhja

LRlc

ORDER Cypriniformes







Family Cyprinidae







Gobio gobio lepidolaemus

Barburiq

LRnt

Gobio gobio albanicus

Njëmustakori

LRnt

Gobio gobio ohridanus

Merenke

LRnt

Barbus meridionalis petenyi

Mustaku i lumit

LRnt

Barbus meridionalis rebeli

Mrena e Ohrit

LRnt

Barbus graecus

Millona deti

LRnt

Barbus prespensis

Mërena e Prespës

LRcd

Paraphoxinus pstrossi

Peshk guri

LRlc

Paraphoxinus minutus

Grunc

LRlc

Paraphoxinus epiroticus

Grunc

LRlc

Cobitis taenia taenia

Mërena e egër

LRlc

Cobitis aurata balcanica

Mërena e Ballkanit

LRlc

Cobitis taenia ohridana

Mërerna e egër

LRcd

Misgurnus fossilis

Guvori

LRlc

Nemacheilus barbatulus

Tufëza

LRlc

Chondrostoma nasus

Njile

LRlc

ORDER Cyprinodontiformes







Family Poecilidae







Gambusia affinis

Barkuleci

LRlc

Lebistes reticulates

Larëza tripikaloshe

EN

Family Cyprinodontidae







Aphanius fasciatus

Çeliku

EN

Aphanius iberus

Larëza

EN

Aphanius dispar

Çeliku

EN

ORDER Gasterosteiformes







Family Gasterosteidae







Gasterosteus aculeatus

Trigjilpërëza

LRlc

ORDER Gadiformes







Family Macrouridae







Coelorhynchus coelorhynchus

Bishtmiu

DD

ORDER Lampridiformes







Family Trachipteridae







Zu cristatus

Velundruesi

DD

Trachipterus trachipterus

Peshku shirit

DD

ORDER Perciformes







Family Carangidae







Seriola dumerili

Gofa

EN

Lichia amia

Lojba

EN

Family Sciaenidae







Algyrosomus regius

Ame

EN

Family Labridae







Xyrichthys novacula

Peshk krëhër

LRlc

Family Uranoscopidae







Uranoscopus scaber

Peshk çibuk

DD

Family Luvaridae







Luvarus imperialis

Pikaloshja

DD

Family Blennidae







Blennius fluviatilis

Barburiq

LRnt

Family Centrolophidae







Centrolophus niger

Murroku

LRnt

Family Stromateidae







Stromateus fiatola

Bukla

LRlc

Family Mugilidae







Oedalechilus labeo

Buzëmadhi

DD

ORDER Pleuronectiformes







Psetta maxima maxima

Shkoterr

VU

Platichthys flesus luscus

Ushojzë e zezë

VU

Order Echeneiformes







Family Echeneididae







Remora brachyptera

Venduza e murrme

DD

ORDER Tetraodontiformes







Family Balistidae







Balistes carolinensis

Peshku derr

LRnt

Family Molidae







Mola mola

Peshku hënë

LRnt

Ramzania laevis

Peshk lepur

DD


1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка