Lista e akronimeve




старонка28/33
Дата канвертавання24.04.2016
Памер1.42 Mb.
1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33

Annex 5. Lista e gjitareve të përfshirë në Listën e Kuqe (2013)


Nr

Lloji (Emri shkencor)

Emri shqip

Statusi i mbrojtjes




ORDER INSECTIVORA










Family Soricidae







1

Suncus etruscus

Hundëgjatë i vogël dhëmb -bardhë

DD




ORDER CHIROPTERA MICROCHIROPTERA










Family Rhinolophidae







2

Rhinolophus blasii

Lakuriq nate hund-patkua i Blasius

LRnt

3

Rhinolophus euryale

Lakuriq nate hund-patkua i Mesdheut

VU

4

Rhinolophus ferrumeguinum

Lakuriq nate hund-patkua i madh

LRcd

5

Rhinolophus hipposideros

Lakuriq nate hund-patkua i vogël

LRnt




Family Vespertilionidae







6

Miniopterus schreibersi

Lakuriq nate i Schreiber-it

LRnt

7

Myotis bechsteinii

Lakuriq nate i Bechsteini-it

DD

8

Myotis capaccinii

Lakuriq nate gisht-gjate

LRcd

9

Myotis daubentoni

Lakuriq nate i Daubenton-it

LRcd

10

Myotis emarxinatus

Lakuriq nate i Geoffroy-it

DD

11

Atiotis nattereri

Lakuriq nate i Natterer-it

DD

12

Nyctalus leisieri

Lakuriq nate i Leisler-it

DD

13

Nyctalus noctula

Noktule

DD

14

Plecotus auritus

Lakuriq nate veshgjatë zakonshëm

i DD

15

Plecotus austriacus

Lakuriq nate vesh-gjatë i hirtë

DD

16

Vespertillo murinus

Lakuriq nate dy ngjyrësh

DD




Family Molossidae







17

Tadarida teniotis

Lakuriq nate bisht-lirë

DD




ORDER RODENTIA










Family Sciuride







18

Sciurus vulgar

Ketri

LRnt




Family Gliridae







19

Dryomys nitedula

Gjumashi i pyllit

DD

20

Glis glis

Gjumashi i majmë, Geri

LRIc

21

Muscardinus avellanarius

Gjumashi i lajthisë

DD




Family Muridae Microtinae







22

Microtus (Pipings)felteni

Miu i Felten-it

LRnt

23

Microtus (Pitymys) thomasi Spalacinae

Miu i Thomas-it

LRnt

24

Mus spicilegus (abbotti)

Miu i stepës

DD




ORDER CARNIVORA — FISSIPEDIA










Family Ursidae







25

Ursus arctos

Ariu i murrmë

VU




Family Canidae







26

Canis lupus

Ujku

LRnt

27

Canis aureus

Cakalli

VU




Family Mustelidae







28

Lutra lutra

Lutra

VU

29

Meles meles

Baldosa

EN

30

Mustela erminea

Nuselale bisht-zezë

EN

31

Mustela putorius

Qelbësi

EN

32

Martes foina

Kunadhja (gushë-bardhi)

LRnt

33

Martes martes

Zardafi (gushë-verdhi)

VU




Family Felidae







34

Lynx lynx

Rrëqebulli

CR

35

Felis silvestris

Macja e egër

EN




ORDER PINNIPEDIA










Family Phocidae







36

Monachus monachus

Foka e Mesdheut

CR




ORDER ARTIODACTYLA










Family Suidae







37

Sus scrofa

Derri i egër

LRnt




Family Bovidae







38

Bubalus bubalis

Bualli

CR

39

Rupicapra rupicapra

Dhia e egër

VU




Family Cervidae







40

Cervus elaphus

Dreri

EN

41

Capreolus capreolus

Kaprolli

VU




ORDER CETACEA ODONTOCETA










Family Physeteridae







42

Physeter macrocephalus

Kashaloti

DD




Family Ziphidae







43

Ziphius cavirostris

Balena me sqep

DD




Family Delphinidae







44

Delphinus delphis

Delfini

VU

45

Tursiops truncates

Delfini turishkurtër

LRcd

46

Stenella coeruleoalba

Delfini me shirita

DD


1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка