Inte är indragna i samband med Fältkurs i akvatisk biotop- och artkännedom




Дата канвертавання22.04.2016
Памер36.69 Kb.
BOTANISK ARTKÄNNEDOM

Miljöbiologi

Listan är anpassad för studeranden som påbörjat studierna enligt det nya examenssystemet från och med 2005.


Studeranden har möjlighet att separat tenta de arter i listan som inte är indragna i samband med Fältkurs i akvatisk biotop- och artkännedom.


Isoetaceae

Isoetes lacustris

I. echinospora
Equisetaeae

Equisetum fluviatile


Thelypteridaceae

Thelypteris palustris


Nymphaeaceae

Nymphaea alba (N. alba ssp alba)

N. candida (N. alba ssp. Candida)

Nuphar lutea

N. pumila
Ceratophyllaceae

Ceratophyllum demersum


Ranunculaceae

Caltha palustris

*Ranunculus lingua

R. reptans

R. baudotii = R. peltatus ssp. baudotii

R. peltatus ssp. peltatus

R. trichophyllus = R. aquatilis

R. circinatus


Betulaceae

Betula pendula (verrucosa)

B. pubescens

Alnus incana

A. glutinosa
Myricaceae

Myrica gale


Caryophyllaceae

Honckenya peploides

Stellaria palustris

Sagina procumbens

Silene uniflora (ssp. maritima)
Chenopodiaceae

Atriplex littoralis

A. prostrata

Salicornia europaea


Polygonaceae

Rumex hydrolapathum

R. aquaticus

Persicaria amphibia (Polygonum amphibium)

P. lapathifolia (Pol. lapathifolium)

P. hydropiper ( Pol. hydropiper)


Elatinaceae

Elatine hydropiper

E. triandra
Brassicaceae

Isatis tinctoria

Barbarea stricta

Cardamine pratensis ssp. dentata (paludosa)

Subularia aquatica

Cacile maritima ssp. baltica

Crambe maritima
Salicaceae

Salix pentandra

S. phylicifolia

S. caprea


Primulaceae

Lysimachia vulgaris

*L. thyrsiflora

Glaux maritima


Crassulaceae

Tillaea aquatica (Crassula aquatica)

Hylotelephium telephium (Sedum telephium ssp. maximum)

Sedum acre


Parnassiaceae

Parnassia palustris


Rosaceae

Filipendula ulmaria

Comarum palustre (Potentilla palustris)

Argentina anserina (Potentilla anserina)


Fabaceae

Vicia cracca

Lathyrus japonicus (ssp. maritimus)

L. palustris


Lythraceae

Lythrum salicaria


Onagraceae

Epilobium angustifolium

*E. palustre
Haloragaceae

*Myriophyllum verticillatum

M. spicatum

M. sibiricum

*M. alterniflorum
Apiaceae

*Cicuta virosa

Angelica archangelica ssp. litoralis

Peucedanum palustre


Rhamnaceae

Frangula alnus (Rhamnus frangula)


Eleagnaceae

Hippophaë rhamnoides


Rubiaceae

Galium uliginosum

G. palustre
Menyanthaceae

Menyanthes trifoliata


Valerianaceae

Valeriana sambucifolia ssp. salina (V. salina)


Lamiaceae

Scutellaria galericulata

Stachys palustris

Lycopus europaeus

Mentha arvensis
Callitrichaceae

Callitriche hermaphroditica

C. palustris
Scrophulariaceae

Limosella aquatica

*Veronica serpyllifolia ssp. serpyllifolia

V. longifolia

Odontites litoralis

Pedicularis palustris


Plantaginaceae

Plantago maritima

Littorella uniflora
Lentibulariaceae

Utricularia minor

*U. intermedia

U. vulgaris


Hippuridaceae

*Hippuris vulgaris


Campanulaceae (Lobeliaceae)

Lobelia dortmanna


Asteraceae

Tripolium vulgare (Aster tripolium)

Bidens tripartita

*B. cernua

Tripleurospermum maritimum ssp. maritimum

Cirsium palustre

Sonchus arvensis var. maritimus
Liliaceae

Allium schoenoprasum


Iridaceae

Iris pseudacorus


Araceae

Calla palustris


Lemnaceae

Lemna minor

L. trisulca

Butomaceae

Butomus umbellatus


Alismataceae

Alisma plantago-aquatica


Hydrocharitaceae

Hydrocharis morsus-ranae

Stratiotes aloides

Elodea canadensis


Juncaginaceae

Triglochin maritimum

T. palustris
Potamogetonaceae

Potamogeton natans

P. lucens

P. gramineus

*P. alpinus

P. praelongus

P. perfoliatus

P. pectinatus

P. pusillus (panormitanus)

P. berchtoldii

P. obtusifolius

P. filiformis

P. vaginatus

Ruppiaceae

*Ruppia maritima

*R. cirrhosa
Zosteraceae

Z. marina


Zannichelliaceae

Zannichellia palustris


Najadaceae

Najas marina


Sparganiaceae

*Sparganium erectum

*S. gramineum

*S. emersum

*S. angustifolium

*S. natans (minimum)


Typhaceae

Typha latifolia

T. angustifolia
Juncaceae

Juncus filiformis

J. effusus

J. conglomeratus

J. gerardii

J. bufonius

J. alpinoarticulatus (ssp. nodulosus)
Cyperaceae

Schoenoplectus maritimus (Bolboschoenus maritimus)

S. lacustris (Scirpus lacustris)

S. tabernaemontani (Scirpus tabernaemontani)

Eriophorum angustifolium

E. vaginatum

Eleocharis acicularis

E. palustris

E. uniglumis

*Carex canescens

C. lasiocarpa

C. pseudocyperus

C. rostrata

C. vesicaria

C. aquatilis

C. nigra


C. acuta
Poaceae

Festuca rubra

Glyceria fluitans

Leymus arenarius

Deschampsia caespitosa

D. bottnica

Agrostis stolonifera

Phalaris arundinacea

Phragmites australis

Poa palustris

Agrostis canina

Calamagrostis purpurea

C. stricta

Alopecurus geniculatus

A. aequalis
Makroskopiska kryptogamer i/vid vatten
CYANOBACTERIA

Calothrix scopulorum

Rivularia sp.

Gloeotrichia sp.


Bangiophyceae (Rhodophyceae)

Hildenbrandia rubra

Coccotylus truncatus

Furcellaria lumbricalis

Ceramium tenuicorne

Polysiphonia fibrillosa

P. fucoides

Rhodomela confervoides


Fucophyceae (Phaeophyceae)

Dictyosiphon chordarius

D. foeniculaceus

Pylaiella littoralis

Stictyosiphon tortilis

Ectocarpus siliculosus

Elachista fucicola

*Eudesme virescens

*Pseudolithoderma sp.

Chorda filum

Fucus vesiculosus
Tribophyceae (Xanthophyceae)

Vaucheria dichotoma


Charophyceae

Spirogyra sp.

Zygnema sp.

Chara aspera

C. baltica

C. canescens

C. globularis

C. tomentosa

Nitella sp.

Tolypella nidifica


Chlorophyta (flera klasser revideras)

Acrosiphonia arcta (A. centralis)

Ulothrix sp.

Monostroma grevillei (Ulvopsis grevillei)

Urospora penicilliformis

Chaetomorpha sp.

Enteromorpha sp.

Cladophora aegagropila

C. glomerata

C. rupestris

C. fracta
BRYOPHYTA (mossor)

Sphagnum


*Aulacomnium palustre

Fontinalis antipyretica

Drepanocladus sp.

Scorpidium scorpioides

Calliergon sp.
LICHENES” (lavar)

Lecanora sp.

Rhizocarpon sp.

Umbilicaria sp. = Lasallia

Caloplaca sp.

Xanthoria parietina

Verrucaria maura

Ruderat- och ogräsväxter (ofta även strandväxter)

Urticaceae

Urtica dioica, brännässla


Polygonaceae

Polygonum aviculare, trampgräs

Polygonum lapathifolium, pilört
Chenopodiaceae

Chenopodium album, svinmålla


Caryophyllaceae

Cerastium fontanum subsp. vulgare, hönsarv

Spergula arvensis, åkerspärgel

Stellaria media, natagräs


Papaveraceae

Fumaria officinalis, jordrök


Brasicaceae

Aegopodium podagraria, kirskål

Capsella bursa pastoris, lomme

Erysimum cheiranthoides, åkergyllen

Raphanus raphanistrum, åkerrättika

Sinapis arvensis, åkersenap

Thlaspi arvense, penninggräs

Barbarea vulgaris, sommargyllen

Lepidium ruderale, gatkrassing
Rosaceae

Potentilla anserina, gåsört

Ranunculus repens, revranunkel
Violaceae

Viola arvensis, åkerviol


Rubiaceae

Galium uliginosum, sumpmåra


Boraginaceae

Myosotis arvensis, förgätmigej


Lamiaceae

Lamium album, vitplister

Lamium purpureum, rödplister

Galeopsis speciosa, hampdån

Stachys palustris, knölsyska
Asteraceae

Artemisia vulgaris, gråbo

Bidens tripartita, brunskära

Cirsium arvense, åkertistel

Lapsana communis, harfibbla

Matricaria matriarioides, gatkamomill

Gnaphalium uliginosum, sumpnoppa

Tripleurospermum perforatum, baldersbrå

Tussilago farfara, hästhov

Senecio vulgaris, korsört

Sonchus arvensis, mjölktistel

Taraxacum sp., maskros


Poaceae

Elymus repens, kvickrot



Poa annua, vitgröe


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка