Čeleď cerophytidae latreille, 1834 Rod Cerophytum Latreille, 1809



Дата22.04.2016
Памер67.66 Kb.
#19997

ČELEĎ CEROPHYTIDAE LATREILLE, 1834

Rod Cerophytum Latreille, 1809


  1. Cerophytum elateroides Latreille, 1809 B M S


ČELEĎ ELATERIDAE LEACH, 1815



Podčeleď Agrypninae Candèze, 1857

Tribus Agrypnini Candèze, 1857


Rod Agrypnus Eschscholtz, 1829

  1. Agrypnus murinus (Linnaeus, 1758) B M S


Rod Danosoma Thomson, 185

  1. Danosoma fasciata (Linnaeus, 1758) B M S


Rod Lacon Laporte, 1836

  1. Lacon lepidopterus (Panzer, 1801) B M S

  2. Lacon punctatus (Herbst, 1779) B? M? S

  3. Lacon querceus (Herbst, 1784) B M S



Tribus Oophorini Gistel, 1856

= Conoderini Fleutiaux, 1919



Rod Drasterius Eschscholtz, 1829

  1. Drasterius bimaculatus (Rossi, 1790) B† M S

Podčeleď Cardiophorinae Candèze, 1860

Tribus Cardiophorini Candèze, 1860



Rod Cardiophorus Eschscholtz, 1829

  1. Cardiophorus anticus Erichson, 1840 S

  2. Cardiophorus asellus Erichson, 1840 B M S

  3. Cardiophorus atramentarius Erichson, 1840 B M S

  4. Cardiophorus discicollis (Herbst, 1806) B? M S

  5. Cardiophorus dolini Mardjanian, 1985 M

  6. Cardiophorus ebeninus (Germar, 1824) B M S

  7. Cardiophorus erichsoni Buysson, 1901 B M S

  8. Cardiophorus gramineus (Scopoli, 1763) B M S

  9. Cardiophorus nigerrimus Erichson, 1840 B M S

  10. Cardiophorus ruficollis (Linnaeus, 1758) B M S

  11. Cardiophorus vestigialis Erichson, 1840 B M S


Rod Dicronychus Brullé, 1832

  1. Dicronychus cinereus (Herbst, 1784) B M S

  2. Dicronychus equiseti (Herbst, 1784) B M S

  3. Dicronychus equisetioides Lohse, 1976 B M S

  4. Dicronychus rubripes (Germar, 1824) B? M S


Rod Paracardiophorus Schwarz, 1895

  1. Paracardiophorus musculus (Erichson, 1840) B M† S


Podčeleď Dendrometrinae Gistel, 1856

= Denticollinae Stein & J. Weise, 1877

Tribus Dendrometrini Gistel, 1856



= Denticollini Stein & J. Weise, 1877
Podtribus Athouina Candèze, 1859
Rod Athous Eschscholtz, 1829

Podrod Athous Eschscholtz, 1829



  1. Athous haemorrhoidalis (Fabricius, 1801) B M S

  2. Athous vittatus (Fabricius, 1792) B M S

Podrod Haplathous Reitter, 1905

  1. Athous austriacus Desbrochers, 1873 B? M? S

= A. carpathicus Reitter, 1905

  1. Athous mollis Reitter, 1889 S

  2. Athous subfuscus (O. F. Müller, 1764) B M S

  3. Athous zebei Bach, 1854 B M S?

Podrod Orthathous Reitter, 1905

  1. Athous bicolor (Goeze, 1777) B M S

  2. Athous gottwaldi Lohse, 1978 S

  3. Athous silicensis Laibner, 1975 S


Rod Crepidophorus Mulsant et Guillebeau, 1853

  1. Crepidophorus mutilatus (Rosenhauer, 1847) B M S


Rod Diacanthous Reitter, 1905

  1. Diacanthous undulatus (DeGeer, 1774) B M S


Rod Hemicrepidius Germar, 1839

  1. Hemicrepidius hirtus (Herbst, 1784) B M S

  2. Hemicrepidius niger (Linnaeus, 1758) B M S


Rod Stenagostus Thomson, 1859

  1. Stenagostus rhombeus (Olivier, 1790) B M S

  2. Stenagostus rufus (DeGeer, 1774) B M S

Podtribus Dendrometrina Gistel, 1856


Rod Cidnopus Thomson, 1859

  1. Cidnopus aeruginosus (Olivier, 1790) B M S

  2. Cidnopus pilosus (Leske, 1785) B M S

  3. Cidnopus platiai Mertlik, 1996 S

  4. Cidnopus rusenae (Laibner, 1977) M S


Rod Limoniscus Reitter, 1905

  1. Limoniscus violaceus (P. W. J. Müller, 1821) B M S


Rod Limonius Eschscholtz, 1829

= Kibunea Kishii, 1966



  1. Limonius minutus (Linnaeus, 1758) B M S

  2. Limonius poneli Leseigneur et Mertlik, 2007 B M S


Rod Nothodes LeConte, 1861

  1. Nothodes parvulus (Panzer, 1799) B M S


Rod Pheletes Kiesenwetter, 1858

  1. Pheletes aeneoniger (DeGeer, 1774) B M S

  2. Pheletes quercus (Olivier, 1790) B M S

Podtribus Denticollina Stein et Wiese, 1877


Rod Denticollis Piller et Mitterpacher, 1783

  1. Denticollis borealis (Paykull, 1800) B S

  2. Denticollis interpositus Roubal, 1941 B M S

  3. Denticollis linearis (Linnaeus, 1758) B M S

  4. Denticollis rubens Piller et Mitterpacher, 1783 B M S

Tribus Prosternini Gistel, 1856

= Ctenicerini Fleutiaux, 1936



Rod Actenicerus Kiesenwetter, 1858

  1. Actenicerus siaelandicus (O. F. Müller, 1764) B M S


Rod Anostirus Thomson, 1859

  1. Anostirus atropilosus (Buysson, 1897) S

  2. Anostirus castaneus (Linnaeus, 1758) B M S

  3. Anostirus gracilicollis (Stierlin, 1896) B M S

  4. Anostirus purpureus (Poda, 1761) B M S

  5. Anostirus sulphuripennis (Germar, 1843) B


Rod Aplotarsus Stephens, 1830

  1. Aplotarsus angustulus (Kiesenwetter, 1858) B M S

  2. Aplotarsus incanus (Gyllenhal, 1827) B M S


Rod Calambus Thomson, 1859

  1. Calambus bipustulatus (Linnaeus, 1767) B M S


Rod Ctenicera Latreille, 1829

  1. Ctenicera cuprea (Fabricius, 1775) B M S

  2. Ctenicera heyeri (Saxesen, 1838) B M S

  3. Ctenicera pectinicornis (Linnaeus, 1758) B M S

  4. Ctenicera virens (Schrank, 1781) B M S

Rod Eanus LeConte, 1861

  1. Eanus guttatus (Germar, 1817) S?


Rod Hypoganus Kiesenwetter, 1858

  1. Hypoganus inunctus (Panzer, 1795) B M S


Rod Liotrichus Kiesenwetter, 1858

  1. Liotrichus affinis (Paykull, 1800) B M S

Rod Metanomus Buysson, 1887

  1. Metanomus infuscatus (Eschscholtz, 1829) M S


Rod Neopristilophus Buysson, 1894

  1. Neopristilophus insitivus (Germar, 1824) B† M S

= N. depressus (Germar, 1823)
Rod Orithales Kiesenwetter, 1863

  1. Orithales serraticornis (Paykull, 1800) B M S

Rod Paraphotistus Kishii, 1966

Podrod Mosotalesus Kishii, 1977



  1. Paraphotistus impressus (Fabricius, 1792) B M S

Podrod Setasomus Gurjeva, 1985

  1. Paraphotistus nigricornis (Panzer, 1799) B M S

Rod Prosternon Latreille, 1834

  1. Prosternon chrysocomum (Germar, 1843) M S

  2. Prosternon tessellatum (Linnaeus, 1758) B M S


Rod Pseudanostirus Dolin, 1964

  1. Pseudanostirus globicollis (Germar, 1843) B M S

Rod Selatosomus Stephens, 1830

Podrod Pristilophus Latreille, 1834



  1. Selatosomus cruciatus (Linnaeus, 1758) B M S

  2. Selatosomus melancholicus (Fabricius, 1798) M†

Podrod Selatosomus Stephens, 1830

  1. Selatosomus aeneus (Linnaeus, 1758) B M S

  2. Selatosomus confluens (Gebler, 1830) B† S

  3. Selatosomus latus (Fabricius, 1801) B M S

= S. gravidus (Germar, 1843)

Podčeleď Elaterinae Leach, 1815

Tribus Agriotini Champion, 1896



Rod Agriotes Eschscholtz, 1829

  1. Agriotes acuminatus (Stephens, 1830) B M S

  2. Agriotes brevis Candèze, 1863 B M S

  3. Agriotes gallicus Lacordaire, 1835 B M? S?

  4. Agriotes lineatus (Linnaeus, 1767) B M S

  5. Agriotes medvedevi Dolin, 1960 S

  6. Agriotes modestus Kiesenwetter, 1858 M S

= A. incognitus Schwarz, 1891

  1. Agriotes obscurus (Linnaeus, 1758) B M S

  2. Agriotes pallidulus (Illiger, 1807) B M† S†

  3. Agriotes pilosellus (Schönherr, 1817) B M S

  4. Agriotes proximus Schwarz, 1891 M? S

  5. Agriotes rufipalpis Brullé, 1832 S

  6. Agriotes sputator (Linnaeus, 1758) B M S

  7. Agriotes ustulatus (Schaller, 1783) B M S

Rod Dalopius Eschscholtz, 1829


  1. Dalopius marginatus (Linnaeus, 1758) B M S

Rod Ectinus Eschscholtz, 1829

  1. Ectinus aterrimus (Linnaeus, 1761) B M S

Tribus Ampedini Gistel, 1856



Rod Ampedus Dejean, 1833

  1. Ampedus aethiops (Lacordaire, 1835) B M S

= A. scrofa Germar, 1844)

  1. Ampedus auripes (Reitter, 1895) B M S

  2. Ampedus balteatus (Linnaeus, 1758) B M S

= A. bouweri Schimmel, 1984 (teratological specimens)

  1. Ampedus brunnicornis Germar, 1844 B M

= A. fontisbellaquei Iablokov-Khnzorjan, 1937

  1. Ampedus cardinalis (Schiödte, 1865) B M S

  2. Ampedus cinnabarinus (Eschscholtz, 1829) B M S

  3. Ampedus elegantulus (Schönherr, 1817) B M S

  4. Ampedus elongatulus (Fabricius, 1787) B M S

= A. glycereus (Herbst, 1784)

  1. Ampedus erythrogonus (P. W. Müller, 1821) B M S

  2. Ampedus hjorti (Rye, 1905) M S

  3. Ampedus karpathicus (Buysson, 1885) B M S

= A. suecicus Palm, 1976

  1. Ampedus melanurus Mulsant et Guillebeau, 1855 B M S

  2. Ampedus nigerrimus (Lacordaire, 1835) B M S

  3. Ampedus nigrinus (Herbst, 1784) B M S

  4. Ampedus nigroflavus (Goeze, 1777) B M S

  5. Ampedus pomonae (Stephens, 1830) B M S

  6. Ampedus pomorum (Herbst, 1784) B M S

= A. brigittae Bouwer, 1980 (teratological specimens)

= A. ferrugatus (Lacordaire, 1835)

= A. francolinus Bouwer, 1984 (teratological specimens)

= A. nemoralis Bouwer, 1980

= A. robustus Bouwer, 1980

= A. rugosus Schimmel, 1982 (teratological specimens)

= A. triangulum (Dorn, 1925)

= A. vandalitiae Lohse, 1976 (teratological specimens)



  1. Ampedus praeustus (Fabricius, 1792) B M S

  2. Ampedus quadrisignatus (Gyllenhal, 1817) B M† S

  3. Ampedus rufipennis (Stephens, 1830) B M S

= A. forticornis (Schwarz, 1900)

  1. Ampedus sanguineus (Linnaeus, 1758) B M S

  2. Ampedus sanguinolentus (Schrank, 1776) B M S

= A. impressicollis Bouwer, 1984 (teratological specimens)

= A. quercicola (Buysson, 1887)

= A. ziegleri Zeising et Sieg, 1983 (teratological specimens)

  1. Ampedus sinuatus (Germar, 1844) B M S

  2. Ampedus tristis (Linnaeus, 1758) B M S


Rod Brachygonus Buysson, 1912

  1. Brachygonus bouyoni (Chassain, 1992) M S

  2. Brachygonus dubius (Platia et Cate, 1990) B M S

  3. Brachygonus megerlei (Lacordaire, 1835) B M S

  4. Brachygonus ruficeps (Mulsant et Guillebeau, 1855) M S


Rod Ischnodes Germar, 1844

  1. Ischnodes sanguinicollis (Panzer, 1793) B M S

Tribus Elaterini Leach, 1815

Podtribus Elaterina Leach, 1815




Rod Elater Linnaeus, 1758

  1. Elater ferrugineus Linnaeus, 1758 B M S

Podtribus Sericosomina Hyslop, 1917
Rod Sericus Eschscholtz, 1829

  1. Sericus brunneus (Linnaeus, 1758) B M S

= S. clarus Gurjeva, 1972 (teratological specimens)

= S. sulcipennis Baudi di Selve, 1871 (teratological specimens)



  1. Sericus subaeneus (Redtenbacher, 1842) B M S

Tribus Megapenthini Gurjeva, 1973



Rod Ectamenogonus Buysson, 1893

  1. Ectamenogonus montandoni (Buysson, 1888) M S

Rod Megapenthes Kiesenwetter, 1858

  1. Megapenthes lugens (Redtenbacher, 1842) B M S

Rod Procraerus Reitter, 1905

  1. Procraerus tibialis (Lacordaire, 1835) B M S


Tribus Physorhinini Candèze, 1859



Rod Podeonius Kiesenwetter, 1858

  1. Podeonius acuticornis (Germar, 1824) B M S

Rod Porthmidius Germar, 1847

= Sericoderma Dolin & Ostafitschuk, 1973



  1. Porthmidius austriacus (Schrank, 1781) B M S



Tribus Pomachiliini Candèze, 1859



Rod Betarmon Kiesenwetter, 1858

  1. Betarmon bisbimaculatus (Fabricius, 1803) B? M S

Rod Idolus Desbrochers, 1875

  1. Idolus picipennis (Bach, 1852) B M S

Tribus Synaptini Gistel, 1856

= Adrastini Candèze, 1863



Rod Adrastus Eschscholtz, 1829

  1. Adrastus axillaris Erichson, 1841 B M S

  2. Adrastus juditae Laibner, 1991 M

  3. Adrastus kryshtali Dolin, 1988 M S

  4. Adrastus limbatus (Fabricius, 1776) B M S

  5. Adrastus montanus (Scopoli, 1763) B M S

  6. Adrastus pallens (Fabricius, 1792) B M S

  7. Adrastus rachifer (Geoffroy, 1785) B M S

Rod Synaptus Eschscholtz, 1829

  1. Synaptus filiformis (Fabricius, 1781) B M S

Podčeleď Hypnoidinae Schwarz, 1906



Rod Hypnoidus Dillwyn, 1829

  1. Hypnoidus consobrinus (Mulsant et Guillebeau, 1855) B S

  2. Hypnoidus riparius (Fabricius, 1792) B M S

  3. Hypnoidus rivularius (Gyllenhal, 1808) B? S

= H. frigidus (Kiesenwetter, 1858)

Podčeleď Melanotinae Candèze, 1859



Rod Melanotus Eschscholtz, 1829

  1. Melanotus brunnipes (Germar, 1824) B M S

  2. Melanotus castanipes (Paykull, 1800) B M S

  3. Melanotus crassicollis (Erichson, 1841) B M S

  4. Melanotus punctolineatus (Pelerin, 1829) B M S

= M. niger (Fabricius, 1792)

  1. Melanotus tenebrosus (Erichson, 1841) B M S

  2. Melanotus villosus (Geoffroy, 1785) B M S

= M. rufipes ((Herbst, 1784)

Podčeleď Negastriinae Nakane et Kishii, 1956
Rod Fleutiauxellus Méquignon, 1930

  1. Fleutiauxellus maritimus (Curtis, 1840) M S


Rod Negastrius Thomson, 1859

  1. Negastrius pulchellus (Linnaeus, 1761) B M S

  2. Negastrius sabulicola (Boheman, 1852) B M S


Rod Oedostethus LeConte, 1853

  1. Oedostethus quadripustulatus (Fabricius, 1792) B M S

  1. Oedostethus tenuicornis (Germar, 1824) B† M S


Rod Quasimus Gozis, 1866

  1. Quasimus minutissimus (Germar, 1817) B M S


Rod Zorochros Thomson, 1859

  1. Zorochros dermestoides (Herbst, 1806) B M S

= Z. dufouri (Buysson, 1900)

= Z. minimus (Lacordaire, 1835)

  1. Zorochros flavipes (Aubé, 1850) B M S

  2. Zorochros meridionalis (Laporte de Castelnau, 1840) B M S

  3. Zorochros quadriguttatus (Laporte de Castelnau, 1840) B M S

= Z ponticus Dolin, 1977

  1. Zorochros stibicki Leseigneur, 1970 M† S

ČELEĎ EUCNEMIDAE ESCHSCHOLTZ, 1829

= Melasidae Fleming, 1821

= Phylloceridae Reitter, 1905

Podčeleď Eucneminae Eschscholtz, 1829

Rod Eucnemis Ahrens, 1812


  1. Eucnemis capucina Ahrens, 1812 B M S



Podčeleď Macraulacinae Fleutiaux, 1922

Rod Dromaeolus Kiesenwetter, 1858


  1. Dromaeolus barnabita (A. & G. B. Villa, 1838) B M S



Rod Nematodes Berthold, 1827


  1. Nematodes filum (Fabricius, 1801) S



Rod Thambus Bonvouloir, 1871


  1. Thambus frivaldszkyi Bonvouloir, 1871 S



Podčeleď Melasinae Leach, 1817

= Melasinae Fleming 1821


Rod Clypeorhagus Olexa, 1975


  1. Clypeorhagus clypeatus (Hampe, 1850) M S



Rod Dirrhagofarsus Fleutiaux, 1935

= Attenuorhagus Olexa 1975



  1. Dirrhagofarsus attenuatus (Mäklin, 1845) M S

Rod Hylis Gozis, 1886


= Hypocoelus Guérin-Ménéville, 1843

  1. Hylis cariniceps (Reitter, 1902) B M S

  2. Hylis foveicollis (C. G. Thomson, 1874) B M S

= H. fleischeri (Olexa, 1954)

  1. Hylis olexai (Palm, 1955) B M S

  2. Hylis procerulus (Mannerheim, 1823) B M S

  3. Hylis simonae (Olexa, 1970) M S



Rod Farsus Jacquelin du Val, 1860


= Hylochares auct.
  1. Farsus dubius (Piller & Mitterpacher, 1783) M

Rod Isorhipis Lacordaire, 1835


  1. Isorhipis marmottani (Bonvouloir, 1871) B M S

  2. Isorhipis melasoides (Laporte, 1835) B M S

  3. Isorhipis nigriceps (Mannerheim, 1823) S


Rod Melasis Olivier, 1790


  1. Melasis buprestoides (Linnaeus, 1761) B M S



Rod Microrhagus Dejean, 1833


= Dirhagus Latreille, 1834

= Emyirhagus Olexa, 1975

  1. Microrhagus emyi (Rouget, 1855) B M S

  2. Microrhagus lepidus Rosenhauer, 1847 B M S

  3. Microrhagus pygmaeus (Fabricius, 1792) B M S

= M. palmi (Olexa, 1963)

4. Microrhagus pyrenaeus Bonvouloir, 1872 M



Rod Rhacopus Hampe, 1855


  1. Rhacopus sahlbergi (Mannerheim, 1823) M S



Rod Xylophilus Mannerheim, 1823


= Xylobius Latreille, 1834

  1. Xylophilus corticalis (Paykull, 1800) B M S

= X. humeralis (Dufour, 1851)

  1. Xylophilus testaceus (Herbst, 1806) B M S

= X. seidlitzi Csiki, 1906

ČELEĎ LISSOMIDAE LAPORTE, 1835
Rod Drapetes Dejean, 1821

  1. Drapetes mordelloides (Host, 1789) B M S

= D. biguttatus (Piller & Mitterpacher, 1783)

= D. cinctus (Panzer, 1821)

ČELEĎ THROSCIDAE CASTELNAU, 1840

Rod Aulonothroscus G. Horn, 1890

  1. Aulonothroscus brevicollis (Bonvouloir, 1859) B M S


2. Aulonothroscus laticollis (Rybiński, 1897) M S


Rod Trixagus Kugelann, 1794


= Throscus Latreille, 1796

  1. Trixagus atticus Reitter, 1921 B M S

  2. Trixagus carinifrons (Bonvouloir, 1859) B M S

  3. Trixagus dermestoides (Linnaeus, 1767) B M S

  4. Trixagus duvalii (Bonvouloir, 1859) M S

  5. Trixagus elateroides (Heer, 1841) B M S

  6. Trixagus exul (Bonvouloir, 1859) B M S

  7. Trixagus gracilis Wollaston, 1857 B M S

  8. Trixagus leseigneuri Muona, 2002 B M S

  9. Trixagus meybohmi Leseigneur, 2005 B M S

  10. Trixagus obtusus (Curtis, 1827) B M S



Použita klasifikace podle Stibick (1979) s připojenými změnami podle Sánchez-Ruiz (1996) a Cate (2007). Synonyma jsou označena „=“.

Autor: Josef Mertlik


Aktualizace: 24.10.2015


Каталог: images -> FCKeditor -> file -> O.S.ELATER
images -> Упраўленне адукацыі гомельскага аблвыканкама установа адукацыі
images -> “Беларуская мова (прафесійная лексіка)” Метадычныя ўказанні па падрыхтоўцы да заліку па дысцыпліне “Беларуская мова
images -> Забалацкі вучэбна педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Любанскага раёна
images -> Дзяржаўная ўстанова адукацыі “Забалацкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Любанскага раёна”
images -> Прамежкавая справаздача па рэалізацыі педагагічнага праекта
images -> Пан езус прыгавораны да смерці
images -> Спектакль «пане коханку»: «падвойнае дно пане каханку» «культура» Дар'я амяльковiч
images -> Прыкладны спіс твораў для пазакласнага чытання па беларускай літаратуры ў 5 класе
O.S.ELATER -> V opatovicích nad Labem, dne dubna 2012
O.S.ELATER -> Chronologicky (58) mertlik j. 1991: Elateridae Střední Evropy (Coleoptera: Elateridae) [The click-beetles from Central Europe (Coleoptera: Elateridae)]. Kovaříčkářský informační občasník Orithales, Mertlik & Samek, Hradec Králové, 1: 1-24


Поделитесь с Вашими друзьями:




База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2022
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка