Al bisericii ortodoxe romane




старонка56/56
Дата канвертавання30.04.2016
Памер3.94 Mb.
1   ...   48   49   50   51   52   53   54   55   56

PATRIARHII DE ANTIOHIA

Petru III, primăvara 1052 — după aug. 1056

Dionisie, după aug. 1056 — înainte de 15 ian. 1057 (numit Ioan IV în iz­voarele georgiene)

Teodosie III, înainte de 30 aug. 1057 — după 4 apr. 1059

Emilian, 1074—1079/1080

Nichifor cel negru, 1079/1080.



Ioan IV san V, 1088/1089 sau febr. 1091

— oct. 1100.

Ioan V sau VI, 1106—1134 (?).

Lnca, 1137/1138 — înainte de fine. an.

1156. Soterichos Panteugenos, ales finele lui

1156 — respins 1 mai 1157. Atanasie III, 1157 — 22 iunie 1171. Chirii II, 1173—1179. Teodor IV Balsamon, înainte febr. 1189

— după 1195.

Simeon II, înainte de 1206 — după 1235.

David, 1242 (?) — 1247 (?)

Eftimie I, înainte de 1258 — către 1274.

Teodosie V de Villehardouin, iunie 1275—1283/1284

Arsenie, 1283/1284 v- către 1286.

Chirii in, 29 iunie 1287 — către 1308.

Dionisie I sau II, întronizat la 1287, ne­recunoscut de Constantinopol; titu­lar 1309—1316.

Chirii IV, (?)

Dionisie II san III, (?)

Sofronie, (?)

Ignatie II, înainte de nov. 1344 —

inte de 1359. Pahomie I, (prima oară) înainte

1359—1368.

Mihail I, 1368 — 17 aug. 1375. Pahomie I, (a doua oară) aug. 137î

miji. an. 1377. Marcu I, miji. an. 1377 — 10 apr. 1 Pahomie I, (a treia oară) apr. 1378

19 dec. 1386.

Nil, înainte de ian. 1388 — (?) Nicon, (?) — 11 ian. 1395. Mihail II, 6 febr. 1395 — 18 apr. 141: Pahomie II, 1 iunie 1412 (?)—9 oct. 1 Ioachim I, 1424—1425. Marcu II, 1426/1427 — (?) Dorotei I, 1434/1435 — 8 sept. 1451 Mihail III, 14 sept. 1451—1456 (?) Marcu III, 1456 (?) — 1457/1458. Ioachim II, înainte de 1458 — dupi

iunie 1459. Mihail IV, către 1470/1474 — înainte

1484.


Dorotei II, înainte de 1484 — după 1 Mihail V, către 1523/1524 — după

lie 1529.

Dorotei HI, (?) — 1530/1531. Ioachim III, 1530/1531 — înainte de n

1534. Mihail VI, înainte de 10 nov. 153

1542/1543.

Ioachim IV, 1542/1543 — după febr. 1! Macarie II, (antipatriarh) 1543 (?)

1550 (?) Mihail VII, înainte de 17 iun. 1576

25 dec. 1592. Ioachim V, (antipatriarh) înainte de

mai 1581 — 7 oct. 1592. Ioachim VI, înainte de febr. 1593—lf Dorotei IV, 1604—1612 Atanasie II, înainte de sfîrşit. aug. 161

1620.


Ignatie III, 10/24 mai 1620 — apr. ie Chirii IV, (antipatriarh) 10/24 mai 162

1627. Eftimie II, încep, mai 1634 — încep, d

1634.

98

PATRIARHII DE IERUSALIM




[ftimie III, finele dec. 1634 — încep.

dec. 1647. tfacarie III, 12 dec. 1647 — 12 iunie

1672. :hiril V, (prima oară) 2 iulie 1672 —

nov. 1672.

Jeoiit, 1672—1682 (?) :hiril V, (a dona oară) 1682 (?) — 5

ian. 1720. Ltanasie III, (antipatriarh) (prima oară)

25 ian. 1685 — oct. 1694. Uanasie III, (a doua oară) ian. 1720—

13 iulie 1724.

Hvestru, 17 sept. 1724 — 13 martie 1766. ilimon, 28 apr. 1766 — 5 iulie 1767. laniil, 6 aug. 1767 — 15 dec. 1791. intemios, sfîrşit. dec. 1791 — 20 iulie

1813.


erafim, aug. 1813 — 19 febr. 1823. letodie, 13 mai 1823 — 24 iunie 1850. jrotei, oct. 1850 — 18 martie 1885. iherasim, 30 mai 1885 — 27 febr. 1891. piridon, 2 oct. 1894 — febr. sau martie

1898.


,leletie II, 15 apr. 1899 — 26 ian. 1906 Jrigorie IV Haddad, 5 iunie 1906 — 12

dec. 1930. Jexandru III, 30 ian. 1931 — 18 iunie

1958. 'eodosie VI, 23 nov. 1958 — ■(■ 19 sept.

1970. lie IV, (Elias Moauad) 25 sept. 1970 —

21 iunie 1979. ţf naţie IV Hazim, 8 iulie 1979.

PATRIARHII DE IERUSALIM

lichifor I, iulie 1020 — după 1048.

oanichie, (?)

ofronie II, înainte de 1059 — după 1064.

iftlmie I, (?) — după 1083.

imeon II, înainte de 1092 — iunie/iu­lie 1099 (părăseşte Ierusalimul Ja finele lui 1097).

oan VIII, către 1098—1106/1107 (?)

ava, (?) — 1117/1118 (?)

Jicolae, febr. 1126 — 26 ian. 1156 (?)

oan IX, (?) —■ 12 mai 1157 (?)

NichiJor II, 2 martie 1166 — 2 iulie

1171 (?) Leonţiu, către 1174 sau 1175 — 14 mai

1184 (1185). Dositei I, înainte de 1187 — sept./oct.

1189. Marcu II, finele an. 1189 sau încep.

1190 — 24 febr. 1195 (?) Eftimie, (?) — mort la Mînăstirea Sinai,

către 1222.

Atanasie II, (?) — 1235 (?) Sofronie III, (?)

Grigorie I, 1273 — vara lui 1285 (?) Tadeu, (?) — 1296 (?) Atanasie III, (prima oară) 1303 (?) —

înainte de 1308.

Gabriel Vroulas, (?) — înainte de 1309. Atanasie III, (a doua oară) 1308 — (?) Grigorie II, (?) — 1322 (?) Lazăr I, (prima oară) (?) — depus (?) Gherasim, (?) — înainte de 1341 (alun­gat). Lazăr I, (a doua oară) înainte de 1342—

1367 (?) Dorotei I, 1377/1378—1402 (poate pînă

în 1412).

Teofil, între 1419—1424 (?) TeofanII, (?) — 1430 (?) Ioachim, 1437—1464 (?) Avraam, (?) — 1468. Iacob, (?) — 1482. Grigorie III, (?) Marcu III, (?) — 1505 (?) Dorotei II, (D) după 1505—1543. Gherman, 1543—1579. Sofronie IV, 1579—1608. Teofan III, 1608 — 15 dec. 1644. Paisie, 23 martie 1645 — 2 dec. 1660. Nectarie, 25 ian. 1661—1669. Dositei II Notară, 23 ian. 1669 — 7

febr. 1707. Hrisant Notară, 8 febr. 1707 — 7 febr.

1731.


Meletie, 1731—1737.

Partenie, martie 1737 — 17 oct. 1766. Efrem II, dec. 1766 — 15 apr. 1770. Soîronie V, 17 apr. 1770—1775. Avramie II, iunie 1775 — 2 nov. 1787.



PAPII DE LA ROMA

Procopie I, dec. 1787 — 23 oct. 1788 Antim, 23 oct. 1788 — 10 nov. 1808. Policarp, nov. 1808 — 3 ian. 1827. Atanasie V, ian. 1827 — 16 dec. 1844. Chirii II, 16 martie 1845—1872. Procopie II, 1872—1875. Ierotei, 15 .iunie 1875 — 11 iunie 1882 Nicodim, 1883—1890.

Gherasim, 15 febr. 1891 — 9 febr. 1897. Damian, 10 iunie 1897 — t 14 aug. 1931. Timotei, 26 iulie 1935 — 31" dec. 1955. Benedict, 29 ian. 1957 — 10 dec. 1980. Diodor, (ca mirean Damian Karivalis) ■ales la 16 febr. 1981 şi întronizat la 1 martie 1981.

PAPII DE LA ROMA *

Leon IX, 1048 — 19 apr. 1054

Victor II, 16 apr. 1055—1057

Ştefan IX, 1057—1058.

Benedict X, 1058—1059

Nicolae II, 1059—1061.

Alexandru II, 1061—1073.

Honoriu II, (antipapă) 1061—1072.

Sf. Grigorie VII, 1073—1085.

Clement III, (antipapă) 1084—1100.

Victor III, 1086—1087.

Urban II, 1088—1099.

Pascal II, 1099—1118.

Teodoric, (antipapă) 1100—1102.

Albert, (antipapă) 1102.

Silvestru IV, (antipapă) 1105—1111.

Gelasiu II, 1118—1119.

Grigore VIII, (antipapă) 1118—1121.

Calixt II, 1119—1124.

Honoriu HI, 1124—1130.

Celestin II, (antipapă) 1124.

Inocenţiu II, 1130—1143.

Anaclet II, (antipapă) 1130—1138.

Victor IV, (antipapă) 1138.

Celestin II, 1143—1144.

Luciu II, 1144—1145.

Eugeniu III, 1145—1153.

Anastasiu IV, 1153—1154.

Hadrian IV, 1154—1159.

Alexandru III, 1159—1181. Victor IV, (a doua oară) 1159—1164 Pascal III, (antipapă) 1164—1168. ■Calist III, (antipapă) 1168—1178. Inocenţiu III, (antipapă) 1179—1180. Luciu IU, 1181—1185. • Urban HI, 1185—1187. Grigore VIII, 1187. Clement III, 1187—1191. Celestin III, 1191—1198. Inocenţiu III, 1198—1216. Honoriu III, 1216—1227. Grigore IX, 1227—1241. Celestin IV, 25, X, — 10. XI. 1241. Inoeenţiu IV, 1243—1254. Alexandru IV, 1254—1261. Urban IV, 1261—1265. Clement IV, 1265—1268. Grigore X, 1271—1276. Inocenţiu V. 1276. Hadrian V, 1276. , Ioan XXI, 1276—1277. Nicolae III, 1277—1280. Martin IV, 1281—1285. Honoriu IV, 1285—1287. Nicolae IV, 1288—1292. Sf. Celestin V, 5. VII, — 13. XII. i: Bonifaciu VIII, 1294—1303. Benedict XI, 1303—1304. Clement V, (la Avignon) 1305—1314 Ioan XXII, (la Avignon) 1316—1334. Nicolae V, (antipapă) 1328—1330. Benedict XII, (la Avignon) 1334—134 Clement VI, (la Avignon), 1342—1352. Inocenţiu VI, (la Avignon} 1352—13C Urban VI, (la Avignon) 1362—1370. Grigore XI, (la Roma şi Avignon) 13

1378.

Urban VI, (la Roma) 1378—1389. Clement VII, (antipapă la Avig



1378—1394.

Bonifaciu IX, 1389—1404. Benedict XIII (antipapă la Avic

1394—1423. Inocenţiu VII, 1404—1406.


* Lista a fost alcătuită de Pr. prof. Milan Şesan, după cea publicată de : C. meyer — H. Tiichle — M. Vicaire, în Histoire de l'Eglise, voi. IV, Mulhouse, p. 427—428.

600

împăraţii bizantini




Grigore XII, 1406—1415.

Alexandru V, (antipapă la Pisa) 1409—

1410.

Ioan XXIII (antipapă la Pisa) 1410—1415. Martin V, 1417—1431. Clement VIII, (antipapă la Valencia)



1423—1429. Benedict XIV (antipapă la Valencia)

1425 — (?)

Eugen IV, 1431—1447.
Felix V, (antipapă la Basilea) 1439—1449.
Nicolae V, 1447—1455.
Calixt III, 1455—1458.
Plus II, 1458—1464.
Paul II, 1464—1471.
Sixt IV, 1471—1484.
Inocentiu VIII, 1484—1492.
Alexandru VI Borgia, 1492—1503. /

Pius III, 1503. (



[uliu II, 1503—1513. Leon X, 1513—1521. Hadrian VI, 1522—1523. Clement VII, 1523—1534. Paul III, 1534—1549. :uliu III, 1550—1555. Marcel II, 1555. »aul IV, 1555—1559. >ius IV, 1559—1565.

if. Pius V, 1566—1572.

îrigore XIII, 1572—1585.

ixt-Quint, 1585—1590.

îrban VII, 15. IX. — 27. IX. 1590.

irigore XIV, 1590—1591.

locenţiu IX, 1591.

lement VIII, 1592—1605.



son XI, 1605.

nul V, 1605—1621.

rigore XV, 1621—1623.

rban VIII, 1623—1644.

locenţiu X, 1644—1655.

lexandru VII, 1655—1667.

lement IX, 1667—1669.

lement X, 1670—1676.

locenţiu XI, 1676—1689.

lexandru VIII, 1689—1691. Dcenţiu XII, 1691—1700. lement XI, 1700—1721. icenţiu XIII, 1721—1724.

Benedict XIII, 1724—1730.

Clement XII, 1730—1740.

Benedict XIV, 1740—1758.

Clement XIII, 1758—1769.

Clement XIV, 1769—1774.

Pius VI, 1775—1799.

Pius VII, 1800—1823.

Leon XII, 1823—1829.

Pius VIII, 1829—1830.

Grigore XVI, 1831—1846.

Pius IX, 1846—1878.

Leon XIII, 1878—1903.

Sf. Pius X, 1903—1914.

Benedict XV, 1914—1922.

Pius XI, 1922—1939.

Pius XII, 1939—1958.

Ioan XXIII, 1958—1963.

Paul VI, din 30 iunie 1963 — 6 august 1978.

Ioan-Paul I, 3 sept. 1978 — 29 sept. 1978.

Ioan-Paul II, ;Karol Wojtyla, fost arhi­episcop de Krakovia, primul papă de origine poloneză), 22 oct. 1978 —

ÎMPĂRAŢII BIZANTINI

Teodora, (a doua oară) 1055-1056 Mihail, 1056—1057. Isac I Comnenul, 1057—1059. Constantin X Dukas, 1059—1067. Coregent Mihail VII Dukas, după 1060. Roman IV Diogene, 1068—1071. Mihail VII Parapinake, 1071—1078. Ioan Dukas, 1072. Nichifor Vrieniu, 1077—1078. Nichifor Botaniate, după 1077. Nichifor III Botaniate, 1078—1081. Alexie I Comnenul, 1081—1118. Coregent Constantin Dukas, 1081—1090. Coregent Ioan Comnenul, după 1092. Ioan II Comnenul, 1118—1143. Manuil I Comnenul, 1143—1180. Coregent Alexie II, după 1172. Alexie II Comnenul, 1180—1183. Coregent Andronic I Comnenul, după

1182.

Isac II Anghel, 1185—1195. Isac III Anghel, 1195—1203. Isac II Anghel, (a dona oară) 1203—1204



ŢARI, JUPANI, CRAI ŞI SULTANI

Coregent Alexie IV, 1203—1204

Alexie IV Murţuflos, 1204.

Teodor I Laskaris, (la Niceea) 1204—

1222. Ioan III Duka-Vataţe, (la Niceea) 1222—

1254. Coregent Teodor II, (la Niceea) după

1241. Teodor II Laskaris, (la Niceea) 1254—

1258. Mihail VIU Paleologul: — la Niceea

1258—1261 ; — la Constantinopol 1251

—1282.

Coregent Andronic II, după 1272. Coregent Mihail IX, după 1282. Andronic II Paleologul, 1282—1328. Coregent Mihail IX, 1295—1320. Coregent Andronic III, 1325—1328. Andronic III Paleologul, 1328—1341. Ioan V Paleologul 1341—1391 ; asociat cu



Ioan Cantacuzino 1341—1347. Ioan VI Cantacuzino, 1347—1354. Ioan V Paleologul, 1354—1391. Andronic IV Paleologul, 1376—1379. Ioan V Paleologul, 1379—1391. Manuil II Paleologul, 1391—1425. Coregent Ioan VII, 1399—1402. Coregent Ioan VIII, după 1421. Ioan VIII Paleologul, 1425—1448. Constantin XI Dragases, 1448—1453.

ÎMPĂRAŢII LATINI DE RĂSĂRIT

Balduin I de Flandra, 1204—1205.

Henric de Flandra, 1206—1216.

Petru de Courtenay, 1217.

Iolanda, 1217—1219.

Hobert de Courtenay, 1221—1228.

Balduin II, 1228—1261.

Ioan de Brienne, 1231—1237.

ŢARI ÎN AL DOILEA STAT ROMANO-BULGAR

Asan I, 1186—1196

Petru, 1196—1197

Ionită Kalojoan, 1197—1207

Boril, 1207—1218

Ioan Asan II, 1218—1241

Căliman Asan, 1241—1246

Mihail Asan, 1246—1256

Constantin Tih, 1257—1277

Ivailo, 1277—1279

Ioan Asan III, 1279—1280

Gheorghe I Terter, 1280—1292

Smilet, 1292—1298

Ciaka, 1299

Teodor Svestoslav, 1300—1322

Gheorghe II Terter, 1322—1323

Mihail Şişman, 1323—1330

Ivan Ştefan, 1330—1331

Ivan Alexandru, 1331—1371

Ivan Şişman, 1371—1393

Ivan Straşimir (in Vidin), 1360—1396

JUPANII ŞI CRAII SÎRBILOR

Mihail (în Zeta), 1052—1081 Bodin (în Zeta), 1081—1101 Vukan (în Rascia), 1083—1114 Ştefan Nemania, 1166—1196 Ştefan Primîncoronatul, 1196—1217 — rege, 1217—1228 Ştefan Radoslav, 1228—1234 Ştefan Vladislav, 1234—1243 Ştefan Uroş I, 1243—1276 Ştefan Dragutin, 1276—1282 Ştefan Uroş II Milutin, 1282—1321 Ştefan Deceanski, 1321—1331 Ştefan Duşan, 1331—1355



  • ţar, din anul 1345
    Ştefan Uroş (ţar), 1355—1371
    Vukaşin (rege), 1365—1371
    Lazăr (cneaz), 1371—1389
    Ştefan Lazarevici, 1389—1427

  • despot, din anul 1402
    Gheorghe Brankovici, 1427—1456

  • despot, din anul 1429

Lazăr Brankovici (despot), 1456—145i

SULTANII OSMANI

(pînă la căderea Constantinopolului) Osman, 1288—1326 Urcan, 1326—1362 Murad I, 1362—1389 Baiazid I, 1389—1402 Mehmed I, 1402—1421

(după 1413 — singur)



)2

SULTANI OSMANI


tleiman, 1402—1410

usa, 1411—1413

urad II, 1421—1451

ehmed II Cuceritorul, 1451-

-1482

(după căderea Constantinopolului) Jazid II, 1481—1512 lim I, 1512—1520 liman Magnificul, 1520—1566 lim II, 1566—1574 urad III, 1574—1595 ehmed III, 1595—1603 imed I, 1603—1617 ustafa I, 1617—1618 iman II, 1618—1622 ustafa I (a doua oară), 1622—1623 arad IV, 1623—1640 rahim, 1640—1648 shmed IV, 1648—1687 liman II, 1687—1691 imed II, 1691—1695

Mustafa II, 1695—1703

Ahmed III, 1703—1730

Mahmud I, 1730—1754

Osman III, 1754—1757

Mustafa III, 1757—1774

Abdul-Hamid, 1774—1789

Selim III, 1789—1807

Mustafa IV, 1807—1808

Mahmud II, 1808—1839

Abdul-Megid, 1839—1861

Abdul-Aziz, 1861—1876

Murad V, 1876

Abdul-Hamid II, 1876—1909

Mehmed V, 1909—1918

Mehmed VI, 1918—1922

Abdul-Megid II, 1923—1924

Mustafa-Kemal Atatiirk, (primul pre­şedinte al Turciei moderne), 1923— 1938.

CUPRINSUL

PERIOADA A IV-A

Biserica In secolele XI—XV (1054—1500)

Situaţia generală a Bisericii în această perioadă. Râspîndirea creştinismului ta


Răsărit şi Apus

Cruciadele . . .

Încercări de unire în sec. XI—XIV

3, Vechile patriarhii orientale. Bisericile necalcedonene. Bisericile naţionale:


bulgară, sîrbă, română, rusă

Vechile patriarhale orientale .

Bisericile necalcedonene

Biserica ortodoxă bulgară

Biserica ortodoxă sîrbă .

f Biserica Ortodoxă Română

Ş Biserica ortodoxă rusă. Mitropolia Kievului

• ■^Monahismul ta Răsărit în secolele XI—XV: Isihasmul



'if Biserica apuseană în secolele XI—XIII. Creşterea şi declinul puterii papale.
Cearta pentru investitură

' a Ordine monahale în Apus. Inchiziţia



fCaptivitatea babilonică a papilor de la Avignon. Marea schismă papală din Apus. Conciliarismul. Sinoadele de la Pisa, Constanza, Basel .

I'-. Controverse, erezii şi schisme în Răsărit şi Apus. Bogoinilismul, catarii,
albigenzii, valdenzii şi alţii

'. Prereformatorii: John Wycliff şi Jan Han Hus, Girolamo Savonarola .



,04 CUPRINSUL

Pag.

inodul unionist de la Fenrara-Florenţa. Respingerea lui de către Biserica

ortodoxă .115

ăderea Constantinopolulul sub turci şi urmările ei 126

ultul şi viaţa creştină în sec. XI—XV în Răsănit şi Apus 140

ultura teologică în Răsărit. Scriitori din sec. XI—XIII 150

uituca teologică în Răsărit. Scriitori din sec. XIV şi XV 158

ultura teologică în Apus în sec. XI—XV. Scolastica ş i spiritualitatea

medievală 172

rta creştină în sec. XI—XV în Răsărit şi Apus . . . . . . . . 187

PERIOADA A V-A Biserica în sec. XVI—XVIII (1500—1789)

tuaţia generală a Bisericii apusene. Cauzele reformei protestante . . . 200


î'rtin Luther şi învăţătura lui. Răspîndirea lutheranismului . . . . 206
ţi reformatori: Huldrich Zwingli şi Jean Calvin. Răspîndirea calvinismului 214
222

ntrareforma papală. Conciliul de la Trident. Războaiele religioase. Pacea din

Westfalia (1648) ! '. !*~~ 228

ntroverse şi învăţături noi ta Biserica romano-oatolică. Galicanismul.

Jansenismul " 235

ntroverse şi curente în protestantism . ......... 241

linul iezuiţilor. Alte ordine monahale . ......... 248

siunile romano-catolice şi protestante în diferite continente .... 252

i relaţii .între Biserică şi Stat în Apus. Febroniansmul. Iosefinlsmul.

Concordatele 257

'Oluţia franceză (1789) şi consecinţele ei religioase . 262

[tura teologică în Apus. Cultul şi viaţa creştină 267

laţia generală a Bisericii în Răsărit în sec. XVI şi XVIII 274

îaţia Bisericii ortodoxe în Imperiul otoman. Reforma patriarhului Samuil I 279

inţarea patriarhiei ruse. Reforma ■patriarhului Nlcon 283

Pag,

Dezvoltarea Bisericii Ortodoxe Române. Situaţia Bisericii ortodoxe din Balcani,

Austria, şi Ungaria. Mitropolia de Karlovit 29(

Propaganda romano-catolică în Răsărit. «Unirile» cu Roma

Raporturile Bisericii ortodoxe cu protestanţii; patriarhii Ieremia II, Meletie
Pigas şi Kiril Lukaris

XSinoadele ortodoxe din: Iaşi (1642), Constantinopol (1643) şi Ierusalim (1672).
' Mărturisirile de credinţă. Raporturi cu anglicanii

Cultul şi viaţa ortodoxă: Monahismul. Importanţa Muntelui Athos

Cultura teologică în Răsărit. Paisianismul

PERIOADA A VI-A

Biserica în epoca modernă şi contemporană (1789—1987) în Apus

Privire generală asupra situaţiei politice religioase, culturale şi sociale de la


Revoluţia franceză (1789) şi pînă azi .

Biserica romano-catolică în Occident: Italia, Franţa, Germania şi alte ţări Conciliul I Vatican (1869—1870). Inliinţarea Bisericii vechilor-eatolici Biserica romano-catolică şi Orientul creştin. Misiunile catolice .

Cultul şi viatţa religioasă în Biserica romano-catolică. Cultura teologică. Atitudinea catolicismului faţă de modernism. Conciliul II Vatican

Evoluţia protestantismului: Direcţii teologice

Anglicanismul în Europa şi America

Alte culte şi denominaţiuni creştine apărute în lumea anglo-saxonă

Cultul şi viaţa religioasă în protestantism şi anglicanism. Misiuni protestante
şi anglicane . . •

*(] Biserica In Răsărit

Privire generală asupra situaţiei politice, religioase, sociale şi culturale .

Situaţia vechilor patriarhii ortodoxe ale Răsăritului

Biserica ortedoxă rusă. Activitatea ei mistonară. Biserica ortodoxă georgiană


Biserica Ortodoxă Română • • •

Pag.

^ Biserica sîrbă . . . . . . . . . . . . . . . . . 476

y Biserica ortodoxă bulgară 483

Vi Biserica ortodoxă a Greciei . 487

Alte Biserici ortodoxe: Biserica Ciprului, Biserica Albaneză, Biserica ceho-

sovacă, Biserica polonă şi Biserica finlandeză 493

Raporturi interortodoxe. Diaspora ortodoxă 500

Cultul şi viata religioasă. Mînăstirile. Şcolile teologice 511

Cultura teologică ortodoxă 524

Conferinţe panortodoxe în secolul XX 534

Înfiinţarea Mişcării ecumenice. Scurt istoric al activităţii ei 544

Dialogul Bisericii Ortodoxe cu Bisericile vechi orientale, Biserica romano-eatolică, cu Biserica vechilor catolici, cu Biserica anglicană, cu

Biserica luterană şi cu Biserica reformată . . 558

Privire generală asupra creştinismului în lumea de azi ...... 587



Liste cronologice 592

Redactor : Ierom. ŞTEFAN GANCEANU Tehnoredactor : Pr. VALENTIN BOGDAN

Format 16/70 X 100. Coli de tipar 38. Comanda nr. 102.

TIPOGRAFIA INSTITUTULUI BIBLIC

ŞI DE MISIUNE AL BISERICII ORTODOXE ROMANE
1   ...   48   49   50   51   52   53   54   55   56


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка