18th International Colloquium on Animal Cytogenetics and Gene Mapping (icacgm)




Дата канвертавання24.04.2016
Памер26.42 Kb.
18th International Colloquium on Animal Cytogenetics and Gene Mapping (ICACGM)

(endorsed by the International Chromosome and Genome Society)
Bucharest, June 8-10, 2008

University of Agricultural Sciences

Hall Room

Bdul Marasti 59, sector 1, Bucharest

Saturday, June 7, 2008

15.00-20.00 Arrival at the meeting venue, registration and poster set-up

20.00 Welcome reception (Campus Restaurant )
Sunday, June 8, 2008

9.00-9.30 Opening meeting (I. Nicolae, L. Iannuzzi)

Greetings from Dr. Dacian Ciolos (Minister of Agriculture), Acad. Cristian Hera (President of Agricultural and Forestry Academy Sciences- ASAS) , Prof. Stefan Diaconescu (Rector of the Agricultural Science University) and Prof.Anton Anton (President of National Authority for Scientific Research)
9.30-11.00: Session IChromosome Architecture

H. Hayes, D. Griffin, chairpersons




9.30-10.05: LectureS. Muller - Chromosomal and nuclear genome architecture – an evolutionary perspective


10.05-10.40: Lecture - R. Chaves - Satellite DNA: Hallmarks of Chromosome Evolution and Genome Remodelling

10.40-10.55: I. Szczerbal, H.A. Foster, J.M. Bridger - Changes in gene position in interphase during porcine adipogenesis are correlated with changes in gene expression

10.55-11.05: E. Słota, M. Wnuk, M. Bugno, A. Pieńkowska-Schelling - Application of in situ fluorescent nick-translation to detection DNA methylation in B chromosomes of red fox (Vulpes vulpes) and Chinese raccoon dog (Nyctereutes procyonoides procyonoides).

11.05-11.40: coffee break, poster vision and commercial exhibitions (Group photo)


11.40-12.45: Session II - Clinical Cytogenetics

M. Switonsky, D.A.F. Villagomez, chairpersons


11.40-12.15: LectureA. Pinton, K. Massip, N. Bonnet, A. Calgaro, B. Billoux., V. Bacquié, N. Mary, A.M. Dudez, A. Bonnet-Garnier, M. Yerle and A. Ducos - Clinical and molecular cytogenetics in domestic animals

12.15-12.30: C. Schelling, H.W. Steinmetz, R.M. Brunner, T. Goldammer, A. Pieńkowska-Schelling - Identification of a marker chromosome in a female Sumatran orang utan (Pongo pygmaeus abeli)

12.30-12.45: W.A. King, L. Iannuzzi, D.A.F. Villagomez – Presentation of the special issue on

Veterinary cytogenetics”, Cytogenet Genome Res 120 (1-2), 2008.


12.45-13.20: Session III - New Technologies and Microarray

S. Ciccarese, chairperson
12.45-13.20: LectureD. Griffin and M. E Völker - Microarray analysis – a new era in cytogenetics?

13.20-15.00: Lunch, poster vision and commercial exhibitions


15.00-19.00: Bucharest City Tour (Bus at the congress venue)

Monday, June 9, 2008

9.00-12.00: Session IV – Karyotype Evolution and Comparative Genomics

J. Rubes, D. Di Berardino, chairpersons
9.00-9.35: Lecture – T.J. Robinson, A. Ruiz-Herrera - Phylogenomics, ancestral karyotypes and the effects of lineage sorting in constructing chromosomal phylogenies: contributions from chromosome painting and genome sequence assemblies.

9.35-10.10: LectureL. Iannuzzi - Karyotype evolution in bovids as revealed by comparative banding and FISH-mapping techniques

10.10-10.25: D. Nicodemo, A. Pauciullo, A. Castello, G. Cosenza, V. Peretti, A. Perucatti, G. P. Di Meo, G. Ficco, L. Ramunno, L. Iannuzzi, J. Rubes, D. Di Berardino - A cytogenetic investigation on the yak (Bos grunniens) reared in central Italy

10.25-10.40: K. E. Fowler, B. M. Skinner, L. B. W. Robertson, H. G. Tempest, M. Völker, D. K. Griffin - Molecular cytogenetic maps of turkey, duck and zebra finch and their implications for genome evolution

10.40-10.55: P. Musilova, S. Kubickova, P. Horin, R. Vodicka, J. Rubes - Karyotypic relationships among Asiatic asses (kulan and kiang) and domestic horse defined using horse chromosome arm-specific probes
10.55-11.30: Coffee break, poster vision and commercial exhibitions

11.30-11.45: S Massari , G Vaccarelli, MC Miccoli, MP Lefranc, R Antonacci, S Ciccarese Multispecies comparative immunogenomics: TRG loci as markers in reconstructing the evolutionary pathway from ancestral to modern mammal genomes

11.45-12.00: J. Rubes, E. Pagacova, S. Kubickova, H. Cernohorska, J. Vahala. Centric fusion/fission polymorphisms in non-domestic bovidae

12.00-12.15 F. Adega, S. Louzada, A. Vieira-da-Silva, H. Guedes-Pinto, A. Kofler, J. Wienberg, R.

Chaves - The freewill of evolution in the structuring of Rodentia genomes

12.15-13.35: Session V - Nuclear organization, Gene expression and Gene Mapping

T. Goldammer, G.P. Di Meo, chairpersons
12.15-12.50: Lecture - B. Chowdhary – Animal genome organization

12.50-13.05: A. Krasikova, E. Vasilevskaya, A. Maslova, A. Yurgenis, A. Radaev, E. Gaginskaya Nuclear architecture in growing avian oocytes: three-dimensional genome organization and functional compartmentalization

13.05-13.20: R.Antonacci, M. Mineccia, M.C. Miccoli, B. Piccinni, H. El Ashmaoui, M. S. Hassanane, S. Massari, S. Ciccarese - Genomic organization of Camelus dromedarius TRD locus as drawn from the T-cell receptor delta chain repertoire.

13.20-13.35: G.P. Di Meo, A. Perucatti, S. Floriot, H. Hayes, L. Schibler, D. Incarnato, D. Di Berardino, J. Williams, E. Cribiu, A. Eggen, L. Iannuzzi - An extended river buffalo (Bubalus bubalis, 2n=50) cytogenetic map: assignment of 68 new autosomal loci by FISH-mapping and R-banding, and comparative mapping with human chromosomes


13.35-15.00: Lunch, poster vision and commercial exhibitions

15.00-15.50: Session VI – Avian Cytogenetics

A. Krasikova, chairperson
15.00-15.35: LectureM. Völker, B. M. Skinner, H. G. Tempest, D. K. Griffin - Evolution of the avian genome as revealed by molecular cytogenetics

15.35-15.50: B. M. Skinner, M. Völker, G. L. Fonseka, M. Ellis, D. K. Griffin - Nuclear (genome) organisation and comparative genomics in birds

15.50-16.20: Coffee break, poster vision and commercial exhibitions
16.20-18.00: Session VII – Cytogenetics of the Reproduction

A. Pinton, E. Slota, chairpersons


16.20-17.00: Lecture - W.A. King – Sex chromosomes and male and female embryo development.

17.00-17.35: Lecture – D. Di Berardino - Cytogenetics of reproduction

17.35-17.50: A. Pinton, N. Bonnet, A. Calgaro, S. Ferchaud, B. Billoux, V. Bacquié, N. Mary, A. Bonnet-Garnier, M. Yerle and A. Ducos - Familial meiotic segregation analysis of a t(13 ;17) Robertsonian translocation in pigs

17.50-18.05: K. Massip, H. Berland, N. Bonnet, A. Calgaro, S. Billoux, V. Baquié, N. Mary, A. Bonnet-Garnier, A. Ducos, M. Yerle, A. Pinton - Study of inter- and intra-individual variation of meiotic segregation patterns in t(3;15)(q27;q13) boars.

18.05-18.20: J. Sosnowski, L. Migalska, A. Lukaszewicz, M. Wojnowska, A.Pienkowska-Schelling,

Z. Polanski - MLH1 foci as an evidence of recombination events between B



chromosomes in Chinese raccoon dog (Nyctereutes procyonoides procyonoides)

and red fox (Vulpes vulpes)*
20.00: Social dinner (Best Western Parc Hotel – Casa Doina)
Tuesday, June 10, 2008
9.00-10.35: Session VIII - Fish Cytogenetics

S. Salvadori, E. Olmo, chairpersons


9.00-9.35: Lecture - E. Pisano, C. Ozouf-Costaz, F. Foresti, B.G. Kapoor (eds) - An overview of the ongoing research in fish cytogenetics

9.35-9.50: M. Völker, P. Ráb, H. Kullmann - A comprehensive compendium of chaotic killifish karyotypes

9.50-10.05: C. Ozouf-Costaz, O. Coriton, H. D’Cotta, A. Cnaani, J. P. Coutanceau, C. Bonillo, E. Pepey, T. Kocher, J. F. Baroiller - Chromosomal localisation of sex-specific BACs and of selected cDNAs identified by microdissection in two tilapia species, oreochromis niloticus and oreochromis aureus

10.05-10.20: A. K. Hett, L. Sola, M. Nirchio, A. R. Rossi - Mugilidae: towards a cytogenomic approach

10.20-10.35: E.Coluccia, A.M. Deiana, R. Cannas, G. Pichiri, S. Salvadori - Karyotype characterization and comparison in moray eels (Anguilliformes, Muraenidae)
10.35-11.05: coffee break, poster vision and commercial exhibitions

11.05-11.40: Session IX – Cytogenetics and Ecotoxicology

L. Iannuzzi, chairperson
11.05-11.40: LectureL. Migliore - Cytogenetic endpoints for the detection of genotoxic effects in animal cells
11.40-13.00: - Poster session 1 (from P1 to P25)

R. Brunner, A. Rodriguez, chairpersons


13.00-14.30: Lunch and commercial exhibitions
14.30-16.00: Poster session 2 (from P26 to P55)

M.J. Collares-Pereira, C. Shelling, chairpersons


16.00-16.30: Awards for the best four oral communications and six posters
16.30-16.45: Conclusions and closing remarks
16.45-17.15: Coffee break and “la revedere” to the 19th ICACGM in Krakow, Poland, 2010

(E. Slota, chairman)

Wednesday, June 11, 2008
8.00-20.00: Trip to Sinaia and Bran (visit to Peles and Dracula castles with guide and lunch).



База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка