Урока: забяспечыць засваянне паняцця "раўнадзейная сіла"




Дата канвертавання06.07.2016
Памер22.5 Kb.
Тэма. Складанне сіл. Раўнадзейная сіла

Мэта урока: забяспечыць засваянне паняцця “раўнадзейная сіла”, правілы знаходжання лікавага значэння раўнадзейнай сілы, напрамку раўнадзейнай сілы

Задачы урока:

Адукацыйная:актывізаваць пазнавальную дзейнасць навучэнцаў;

Развіваючая : фарміраваць уменне прымяняць раней атрыманыя веды ; развіваць лагічнае мысленне , пазнавальную цікавасць;

Выхоўваюць : фарміраваць цікавасць навучэнцаў да вывучэння фізікі ; выхоўваць волю і настойлівасць у дасягненні канкрэтных вынікаў, культуру зносін.

Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.

Метады урока: тлумачальна- ілюстрацыйнага навучанне (праца разам з настаўнікам над вучэбным матэрыялам) , рэпрадуктыўнае навучанне (практыкум па рашэнні задач), славесна - наглядны .

Форма арганізацыі занятка: гутарка, рашэнне задач , індывідуальная работа. Абсталяванне ўрока : прэзентацыя « Раўнадзейная сіла » , мультымедыйная ўстаноўка, камп’ютар.

Эпіграф:Вы можаце зрабіць усё, што заўгодна, калі вы верыце ў тое, што вы сапраўды можаце гэта зрабіць.

Колін Тэрнер

План урока.

1. Арганізацыйны этап - 2 мін.

2. Праверка хатняга задання - 5 мін.

3. Актуалізацыя ведаў па тэме - 8 мін.

4. Вывучэнне новага матэрыялу - 15 мін.

5. Фізхвілінкам - 2 мін.

6. Замацаване ведаў па тэме - 10 мін.

7. Хатняе заданне - 1 мін.

8. Падвядзенне вынікаў урока - 2 мін.ход урока



  1. Арганізацыйны этап (псіхалагічна падрыхтаваць вучняў да працы на ўроку).

  2. Праверка хатняга задання. Навучэнцы самастойна правяраюць заданне, выкананае дома, з дапамогай узору.

  3. Актуалізацыя ведаў па тэме. Гутарка настаўніка з вучнямі, у ходзе якой будуць атрыманы адказы на пытанні для паўтарэння па тэме.

1.Якія характарыстыкі сілы вы можаце назваць?

2.Які кірунак маюць сіла цяжару, сіла пругкасці, вага цела?

3.Якой літарай абазначаюць сілу?

4.Адзінка вымярэння сілы?

5.Прыбор для вымярэння сілы?

6.У выглядзе чаго паказваюць сілу на малюнках?



7.Ад чаго залежыць даўжыня стрэлкі, якая выражае сілу?

8. На цела дзейнічае ўправа сіла 3Н. улева 4Н, уверх 5Н, уніз 4Н. Пакажыце усе сілы графічна

  1. Вывучэнне новага матэрыялу

Слайд 3 - 4 презентацыі (уводзім паняцце раўнадзейнай сілы)

Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў адным напрамку па адной прамой?

Як накіравана раўнадзейная?

(вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак)

Слайд 5 - 6

Як можна знайсці раўнадзейную сіл, якія дзейнічаюць на цела ў процілегла накіраваных напрамках па адной прамой?

Як накіравана раўнадзейная?

(вучні выказваюць меркаванні, звяраюць адказ ст.54, запісваюць у сшытак)

Дослед: груз падвешаны да спружыны. Паказаць графічна, якія сілы дзейнічаюць на груз? Чаму груз знаходзіцца ў стане спакою?(ст.55)

  1. Фізкультмінутка

  2. Замацаванне матэрыялу

  3. Хатняе заданне


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка