Спіс помнікаў гісторыі І культуры, размешчаных на тэрыторыі Гомельскага раёна




Дата канвертавання05.05.2016
Памер211.55 Kb.
СПІС

помнікаў гісторыі і культуры,

размешчаных на тэрыторыі Гомельскага раёна


№ п/п

Назва помніка

Населены пункт

Заўвагі

1

2

3

4

1

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Аздзеліна

Унесены ў Дзярж. спіс

2

Помнік землякам




3

Курганны могільнік




4

Магіла ахвяр фашызму

Аляксееўка




5

Гарадзішча

Бабовічы






6

Селішча эпохі Кіеўскай Русі




7

Помнік землякам




8

Брацкая магіла

Бальшавік




9

Помнік землякам




10

Месца базіравання Гомельскага падпольнага гаркома КП(б)Б і партызанскага атрада “Бальшавік”

Барэц




11

Паселішча эпохі мезаліта




12

Брацкая магіла

Баштан




13

Помнік У.Маякоўскаму




14

Брацкая магіла

Будзілка

Унесены ў Дзярж. спіс

15

Паселішча бронзавага веку і першай паловы І тыс. н.э.

Вадапой




16

Паселішча трэццяй чвэрці І тыс. н.э. і эпохі Старажытнай Русі




17

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Васілева

Унесены ў Дзярж. спіс

18

Помнік землякам




19

Месцазнаходжанне апрацаванага крэменю і ляпной керамікі (справа ад дарогі на Дубавец і Нагорнае)




20

Месцазнаходжанне перыяду неаліта

Высокая Грыва




21

Месца спаленай вёскі

Вясёлае Поле





22

Брацкая магіла

Гадзічава




23

Помнік землякам




24

Паселішча сярэдзіны-трэццяй чвэрці І тыс. н.э. і Х-ХІ стст.




25

Паселішча трэццяй чвэрці І тыс. н.э., канца Х-ХІ стст.




26

Свята-Кацярынінская царква

Унесены ў Дзярж. спіс

27

Прыкметы паселішча каменнага веку

Галавінцы




28

Магіла ахвяр фашызму

Галееўка




29

Брацкая магіла

Глыбоцкае

Унесены ў Дзярж. спіс

30

Паселішча ранняга жалезнага веку




31

Паселішча сярэдзіны-трэццяй чвэрці І тыс. н.э.




32

Паселішча першай паловы І тыс. н.э.




33

Месцазнаходжанне апрацаванага крэменю, ляпной керамікі і селішча Х-ХІІІ стст.




34

Царква Раства Багародзіцы

Унесены ў Дзярж. спіс

35

Паселішча бронзавага веку, 15-16 стст.

Грабаўка




36

Паселішча ранняга жалезнага веку, канца Х-ХІ стст.




37

Парк, курган

Унесены ў Дзярж. спіс

38

Помнік землякам




39

Магіла савецкіх актывістаў і воіна

Даўгалессе




40

Паселішча бронзавага веку

Дзікалаўка




41

Помнік дэсантнікам

Дубавец




42

Паселішча-І эпохі мезаліта

Заляддзе




43

Паселішча-ІІ эпохі мезаліта




44

Паселішча-ІІІ эпохі мезаліта, неаліта, бронзавага веку, месцазнаходжанне ранняга жалезнага веку




45

Паселішча-ІV эпохі мезаліта, неаліта




46

Паселішча-V каменнага веку




47

Паселішча-VІ перыяду неаліта




48

Паселішча-VІІ каменнага веку




49

Помнік землякам

Зябраўка




50

Помнік Царыкаву Б.А.




51

3 курганы ва ўрочышчы Канавалава Поле

Зялёныя Лукі




52

Курганны могільнік перыяду ранняга сярэднявечча

Ільіч

Унесены ў Дзярж. спіс

53

Паселішча бронзавага і жалезнага веку




54

Паселішчы і месцазнаходжанне каменнага веку “Клёнкі І, VII, VIII, XI”




55

Паселішча эпохі мезаліта “Клёнкі ІІІ”




56

Паселішча каменнага века “Клёнкі V”




57

Паселішча эпохі мезаліта “Клёнкі VІ”




58

Паселішча каменнага веку “Клёнкі ІХ”




59

Паселішча каменнага веку “Клёнкі Х”




60

Паселішча каменнага веку “Клёнкі ІV”




61

Брацкая магіла




62

Месцазнаходжанне эпохі бронзы, паселішча трэццяй чвэрці І тыс. н.э., канца Х-ХІІІ стст.

Калінаўка




63

Курганны могільнік




64

Брацкая магіла

Калініна

Цярэшкавіцкі сельсавет


Унесены ў Дзярж. спіс

65

Гарадзішча

Калініна

Пакалюбіцкі сельсавет




66

Месцазнаходжанне ляпной керамікі




67

Стаянка эпохі мезаліта




68

Брацкая магіла

Кантакузаўка




69

Магіла ахвяр фашызму




70

Сядзібны дом з паркам

Каранёўка

Унесены ў Дзярж. спіс

71

Гарадзішча

Клімаўка




72

Помнік землякам




73

Брацкая магіла

Краснае

Унесены ў Дзярж. спіс

74

Паселішча эпохі бронзы

Краўцоўка




75

Помнік землякам

Лапаціна




76

Паселішча перыяду неаліта

Лядцы




77

Паселішча бронзавага веку і канца Х-ХІ стст.




78

Магіла ахвяр фашызму

Макаўе




79

Паселішча канца Х-ХІІ стст., XVI-XVIII стст.

Маркавічы




80

Паселішча сярэдзіны-трэццяй чвэрці І тыс. н.э.




81

Брацкая магіла

Унесены ў Дзярж. спіс

82

Помнік землякам




83

Помнік падпольшчыкам

Міхалькі




84

Месцазнаходжанне каменнага, бронзавага, жалезнага вякоў і эпохі сярэднявечча

Новая Буда




85

Курганны могільнік




86

Месцазнаходжанне каменнага веку, паселішча XIV-XVIII стст.

Новыя Цярэшкавічы




87

Паселішча перыяду неаліта




88

Паселішча каменнага і бронзавага вякоў




89

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Унесены ў Дзярж. спіс

90

Брацкая магіла

Пабеда

Унесены ў Дзярж. спіс

91

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Пакалюбічы




92

Брацкая магіла

Унесены ў Дзярж. спіс

93

Помнік землякам




94

Помнік абаронцам Гомеля




95

Помнік Леніну У.І.




96

Паселішча сярэдзіны – трэццяй чвэрці І тыс. н.э., канца Х-ХІІ стст.

Паддабранка




97

Паселішча перыяду неаліта “Плёсы І”

Плёсы




98

Брацкая магіла

Пракопаўка

Унесены ў Дзярж. спіс

99

Курганы могільнік

Прыбар




100

Месцазнаходжанне каменнага, бронзавага вякоў і перыяду позняга сярэднявечча




101

Курганны могільнік бронзавага веку

Унесены ў Дзярж. спіс

102

Рэшткі распаханага ў 1980-я гг. гарадзішча ранняга жалезнага веку




103

Месцазнаходжанне жалезнага веку




104

Месцазнаходжанне керамікі І тыс. н.э.

Прыбыткаўская Рудня




105

Селішча І тыс. н.э., ХІІ-ХІІІ, XVII-XVIII стст.




106

Помнік землякам




107

Паселішча першай паловы І тыс. н.э., XV-XVI стст.

Прыбыткі




108

Брацкая магіла




109

Помнік землякам




110

Брацкая магіла

Пясочная Буда

Унесены ў Дзярж. спіс

111

Брацкая магіла




112

Помнік землякам

Рагі




113

Помнік землякам

Рагі Ілецкія




114

Паселішча каменнага веку

Раманавічы




115

Паселішчы і месцазнаходжанні каменнага, бронзавага вякоў і ХІІ-ХІІІ стст.




116

Селішча Х-ХІІІ стст.




117

Стаянка перыяду мезаліту, бронзавага веку

Унесены ў Дзярж. спіс

118

Помнік землякам




119

Гарадзішча ранняга жалезнага веку ва ўроч. Гарадок

Рудня Марымонава

Унесены ў Дзярж. спіс

120

Паселішча ранняга жалезнага веку, перыяду старажынай Русі




121

Брацкая магіла

Унесены ў Дзярж. спіс

122

Магіла Наумётава А.А.




123

Селішча І тыс. н.э.

Сасноўка




124

Прыкметы стаянкі каменнага веку, паселішча ранняга жалезнага веку, першай паловы І тыс. н.э.




125

Паштовая станцыя ХІХ ст.

Сеўрукі




126

Месца фарсіравання ракі Сож

Скіток




127

Гарадзішча ранняга жалезнага веку




128

Паселішча каменнага веку




129

Мікалаеўская царква

Старая Беліца

Унесены ў Дзярж. спіс

130

Прысядзібны парк роду Солтан-Перасветаў




131

Помнік землякам




132

Селішча перыяду сярэднявечча

Старыя Дзятлавічы




133

Брацкая магіла




134

Магіла ахвяр фашызму




135

Магіла Калашнікава У.Я.




136

Паселішча канца ХІІІ-XV стст.

Сцюдзёная Гута




137

Курган




138

Курганны могільнік




139

Курганны могільнік Х-пачатку ХІІ ст.




140

Паселішча эпохі бронзы

Сямёнаўка




141

5 курганаў (былі знішчаны)




142

Брацкая магіла

Улукаўе

Унесены ў Дзярж. спіс

143

Магіла Героя Сацыялістычнай Працы Сарокінай Г.С.




144

Помнік землякам

Урыцкае




145

Капліца на вясковых могілках (пабудавана ў сярэдзіне ХІХ ст., перабудавана ў ХХ ст.)

Хутаранка




146

Прыкметы селішча эпохі Старажытнай Русі

Целяшоўская Рудня




147

Помнік землякам




148

Брацкая магіла

Целяшы




149

Магіла ахвяр фашызму




150

Брацкая магіла

Церуха

Унесены ў Дзярж. спіс

151

Паселішча каменнага веку




152

Селішча канца Х-пачатку ХІІІ стст.




153

Курганны могільнік канца Х-пачатку ХІІ стст.




154

Месцазнаходжанне перыяду неаліта, бронзавага веку, паселішча ХІІІ-XIV стст.




155

Прыкметы паселішча каменнага веку




156

Помнік землякам

Цярэнічы




157

Помнік землякам

Цярэшкавічы




158

Магіла Траўкіна М.




159

Прыкметы грунтовага могільніка познебронзавага веку



160

Стаянка каменнага веку




161

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Чарацянка

Унесены ў Дзярж. спіс

162

Паселішча жалезнага веку




163

Успенская царква

Унесены ў Дзярж. спіс

164

Помнік землякам




165

Паселішча эпохі неаліта

Чкалава




166

Гарадзішча ранняга жалезнага веку

Чонкі

Унесены ў Дзярж. спіс

167

Брацкая магіла

Унесены ў Дзярж. спіс

168

Месца базіравання аператыўна-вучэбнага цэнтра




169

Помнік у гонар Беларускага Штаба партызанскага руху




170

Рэшткі курганнага могільніка

Чырвоны Маяк





171

Месцазнаходжанне бронзавага веку, паселішча сярэдзіны-трэццяй чвэрці І тыс. н.э., канца Х-Хі стст., XVI-XVII стст.




172

Брацкая магіла

Шарпілаўка

Унесены ў Дзярж. спіс

173

Курганны могільнік




174

Месцазнаходжанне эпохі бронзы, сярэдзіны-трэццяй чвэрці І тыс. н.э.




175

Стаянка каменнага веку




176

Помнік землякам

Яроміна




Бібліяграфія:

  1. Карта-схема размещения археологических памятников и списки археологических памятников Гомельского района Гомельской области (разработаны Гомельским областным археологическим центром в 1992 г. по заказу управления культуры облисполкома). Составитель О.А. Макушников. – 1993. – 41 с.

  2. Збор помнікаў гісторыі і культуры Беларусі. Гомельская вобласць / АН БССР, Ін-т мастацтвазнаўства, этнаграфіі і фальклору; Рэд. кал.: С.В. Марцэлеў (гал. рэд.) і інш. – Мн.: Беларус. Сав. Энцыклапедыя, 1985. – 383 с., іл.

  3. Памяць: Гіст.-дакум. хроніка Гомельскага р-на. У 2 кн. Кн. 2-я. – Мн.: БЕЛТА, 1998. – 414 с.

Адказны па пытаннях аховы



гісторыка-культурнай спадчыны У.М. Александронец


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка