План урока Арганізацыйны момант (знаемства з камісіяй) Прадстаўленне членаў камісіі Пастаноўка мэт і задач




Дата канвертавання05.06.2016
Памер41 Kb.
Матэматыка 9 клас(Грамадскі агляд ведаў)

Тэма: Абагульненне і сістэматызацыя ведаў па тэме “Функцыі і іх графікі”

Мэты: арганізаваць дзейнасць вучняў, накіраваную на абагульненне і сістэматызацыю ведаў па тэме “Функцыі і іх графікі”; стварыць умовы для паўтарэння і замацавання уменняў будаваць графікі функцый, атрыманыя паралельным пераносам уздоўж каардынатных прамых; садзейнічаць развіццю уменняў выкарыстоўваць атрыманыя веды пры выкананні практычных заданняў на камп’ютары; спрыяць развіццю лагічнага мыслення, памяці; выхоўваць адказнасць, самастойнасць.

План урока



  1. Арганізацыйны момант (знаемства з камісіяй)

  2. Прадстаўленне членаў камісіі

  3. Пастаноўка мэт і задач

  4. Азнаямленне вучняў з умовамі і правіламі правядзння агляду

  5. Тэарытычная размінка

  6. Праверка практычных навыкаў вучняў

  7. Работа з карткамі

  8. Падвядзенне вынікаў агляду

  9. Рэфлексія

Ход урока

1 Арганізацыйны момант.

Эпіграф “Як вобразна заўважыў вялікі Г. Галілей, кніга прыроды напісана на матэматычнай мове і яе літары – матэматычныя знакі і геаметрычныя фігуры. А функцыя з’яўляецца тым сродкам матэматычнай мовы, які дазваляе апісваць працэсы руху, змяненняў у прыродзе.”

-Сягодня мы праверым вашы тэарытычныя веды і практычныя уменні і навыкі па тэме функцыі. У нас будзе працаваць каміся у саставе (…)

На уроку будуць дзейнічаць такія правілы (інструктах вучняў)

2Тэарытычная размінка:

Устаўце прапушчаныя літары

гр…ф…к


функц…я

…ргумент


зна…ч…нефункц…і

…бластьвызнач….няфункцыі

обл…стьзн…ачения функции

прамаяпрап…рцы..нальнас..ь



Адкажыце на пытанні

  • Што такое функцыя?

  • Якія ведаеце спосабы задання функцыі?

  • Што называецца графікам функцыі?

  • Якая функцыя называецца нарастальнай? Спадальнай?

  • Якія функцыі вы ведаеце?

Ці належаць графіку функцыі

А) у= пункты: А( ; 2), В(-16; 8), С(0,9; 0,3)

Б) у = х3 пункты: К(-0,3; -0,027), М(11; 121), Д(-; -)

В) у = х2 пункты: Р(1,2; 1,44), R(10; -100), L(-10; 100)



Рашыце рэбус

  1. Закон або правіла пры якім кожнаму значэнню х з вобласці D адпавядае адно значэнне у.

  2. Так называецца графік функцыі у = х2

  3. Графік, формула, табліца - адным словам.

  4. Мноства ўсіх пунктаў на каардынатнай плоскасці.

































































































3Праверка практычных навыкаў вучняў

Вучні атрымліваюць картку з функцыямі у =  +3 ; у = (х+6)2 – 2 ;

у = (х-2,5)3+5 ; у = /х+6/-6

Для гэтай функцыі пабудаваць графік зрухамі уздоўж восей ОХ і ОУ базавай функцыі, а таксама назваць уласцівасці.



4 Работа з карткамі (вызначыць формулу функцыі)









1 узровень



  1. З функцый у =  ; у = 0,5х; у =выберыце тыя, якія з’ўляюцца:

А) прамой прапарцыянальнасцю

Б) адваротнай прапарцыянальнасцю.

2 узровень


  1. Пры якім значэнні kграфік функцыі у = праходзіць праз пункт

D (-4; 3)

3 узровень



  1. Пакажыце відарыс графіка функцыі, зададзенай формулай у = , ведаючы, што значэнні незалежнай зменнай х належыць лікаваму прамежку [1;16].

4 узровень

  1. Знайдзіце нулі функцыі у = 16-(х-2)2



  1. узровень

  1. Запішыце абсяг вызначэння функцыі, зададзенай формулай

у =  - 

10 Падвядзенне вынікаў агляду (выстаўленне адзнак вучням)

11 Рэфлексія (прытча)


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка