Падарожа ў краіну займальнай матэматыкі”. 4 клас Тэма. Рашэнне лагічных задач Мэта




Дата канвертавання03.05.2016
Памер57.29 Kb.
План-канспект факультатыва

Падарожа ў краіну займальнай матэматыкі”.4 клас


Тэма. Рашэнне лагічных задач

Мэта: вучыць рашаць лагічныя задачы; развіваць лагічнае мысленне

Абсталяванне: мультымідыйная прэзентацыя, камп’ютары, ЭСН “Матэматыка. 2 – 4 класы”

Ход занятку
І. Арганізацыйны момант

  • Празвінеў ужо званок, пара пачынаць занятак.

  • З якім настроем вы прыйшлі на занятак.(Адказы дзяцей)

  • Усміхніцеся адзін аднаму, падарыце сваі ўсмешкі нашым гасцям.

ІІ. Уводзіны ў тэму




  1. Адзінка вымярэння масы. (Кілаграм)

  2. Якім дзеяннем можна замяніць суму аднолькавых складаемых? (Множанне)

  3. Адзінка вымярэння масы. (Грам)

  4. Знак дзеяння аднімання (Мінус)

  5. Якая велічыня вымяраецца ў см кв. (Плошча)

  6. +, *, -, / – назавіце адным словам. (Дзеянні)

  7. Сума даўжынь усіх старон. (Перыметр)

  8. Кампанент дзеяння дзялення. (Дзялімае)

  9. Назва аднаго з разрадаў. (Адзінкі)

  10. Фігура ў якой усе стораны роўныя. (Квадрат)

  11. Кампанет дзеяння складання (Складаемае)

  12. Форма паверхні Зямлі. (Шар)

  13. Тэкст, у якім ёсць умова і пытанне. (Задача)

  14. Старана прамавугольніка. (Шырыня)

  • Прачытайце выдзеленыя словы.

ІІІ. Паведамленне тэмы і мэты ўрока


  • Тэма нашага занятка “Рашэнне лагічных задач”

  • Чаму мы будзем вучыцца на занятку?


IV. Фізкультхвілінка для вачэй


  • Каб вашы вочкі адпачылі, прапаную вам выканаць фізкульхвілінку для вачэй. (Выкананне практыкаванняў для вачэй па музыку)


V Работа з ЭСН “Матэматыка. 2 – 4 класы”


  • Перад тым, як мы пачнём з вамі рашацьлагічныя задачы, прапаную вам папрацаваць з ЭСН “Матэматыка. 2 – 4 класы”. На рабочым стале двайным клікам адкрылі ярлык “Математика. 2 – 4 классы”, выбралі 4 клас, практыкаванне “Собери яблоки”.

  • Вам трэба дапамагчы вожыку сабраць яблыкі. Выканаць заданні.

(Дзеці працуюць з ЭСН на камп’ютарах)

  • Хто выканаў усе заданні без памылак?

  • Якія заданні ў вас выклікалі найбольшую цяжкасць?
























  • Хто выканаў усе заданні без памылак?

  • Якія заданні ў вас выклікалі найбольшую цяжкасць?


VІ. Рашэнне лагічных задач








VII. Падвядзенне вынікаў занятку
VIIІ. Рэфлексія




База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка