Жыві і помні




Дата канвертавання27.03.2016
Памер122.43 Kb.
ПРАГРАМА

правядзення секцыі студэнцкай навуковай канферэнцыі

па тэме “Жыві і помні”,

прысвечанай 70-годдзю вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў


Панядзелак, 21 красавіка, 9.50, аўд. 426, корп. 4
Адказныя за правядзенне: Кузьміч В. А., дацэнт кафедры беларускай філалогіі;

Савіцкая Н. Я., старшы выкладчык кафедры беларускай філалогіі.




  1. А што ведаеш ты?

Кашуба Карына Аляксандраўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Аляксандр Іванавіч Жарскі – гонар Навагрудчыны.

Ганісеўская Кацярына Алегаўна, 1 ТТЛП-2. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна ў лёсе маёй сям’і.

Зыль Вераніка Уладзіміраўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Глыбіня матчынага смутку.

Клімец Крысціна Мікалаеўна, 1 ВСіП-5.  Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Палеская быль.

Колб Крысціна Сяргееўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Скрозь цемрадзь гадоў.

Літвінава Марына Яўгенаўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Я лічу сваю прабабулю героем.

Чумакова Вольга Уладзіміраўна, 1ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Уздзеншчына ў гады Вялікай Айчыннай вайны.

Сетунь Ірына Міхайлаўна, 1 ТТЛП-1 кіраўнік, Кузьміч В.А.

  1. Яны ж былі ўсяго дзеці.

Цвірко Марыя Віктараўна, 1 ТТЛП-1. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Памяць салдата і настаўніка.

Кураш Алена Уладзіміраўна, 1 ТТЛП-3. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Бабулі прысвячаецца.

Мацкевіч Людміла Васільеўна, 1 ТТЛП-2. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Нас расстралялі ранкам.

Крыштопік Дар’я Іванаўна, 1 ТТЛП-3. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Мой дзед здабываў перамогу.

Саўчук Надзея Аляксандраўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Развеяны яны, нібы дым па свеце.

Максіменка Паліна Сяргееўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Мы адразу сталі дарослымі.

Рудая Вера Ігараўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. У знак павагі.

Смулькевіч Лізавета Сяргееўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Дзяцінства, апаленае вайной.

Раманюк Лізавета Алегаўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна праз лёс маіх прадзедаў.

Сямернік Марыя Уладзіміраўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна вачыма маёй бабулі.

Пяцінкіна Паліна Вячаславаўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Пакутніца.

Нікіценка Аліна Уладзіміраўна, 1 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Па сцяжынцы лёсу аднаго салдата.

Новікава Дар’я Аляксандраўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Помні.

Лаўрэнава Кацярына Сяргееўна, 1 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. У памяці няма прошлага часу.

Глушнёва Кацярына Уладзіміраўна, 1 ВСіП-8. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Жыві і помні.

Бабровіч Дар’я, 1 ЛГФ- 2. Кіраўнік Савіцкая Н.Я.


ПРАГРАМА

правядзення секцыі студэнцкай навуковай канферэнцыі

па тэме “Мой радавод спыніць вайна хацела…
Аўторак, 22 красавіка, 8.00, аўд. 220, корп. 1
Адказныя за правядзенне: Трус М.В., загадчык кафедры беларускай філалогіі;

Федарцова Т.М., дацэнт кафедры беларускай філалогіі.





  1. «Мой бацька з вайны не вярнуўся…». Тэма патрыятызму ў творчасці Рыгора Барадуліна.

Зінкевіч Марыя Аляксандраўна, 1 ІЭФ-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Партызанскі рух у Драгічанскім раёне

Якушык Вікторыя Вячаславаўна, 4 ВСіП-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Вобраз К.К. Ракасоўскага ў памяці саслужыўцаў і салдат

Рыгаровіч Вікторыя Аляксандраўна, 4 ВСіП-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Лёсы, апаленыя ліхалеццем вайны

Дунец Наталля Генадзьеўна, 4 ВСіП-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. «Сорак першы палаючы год». Тэма вайны ў творчасці Пімена Панчанкі

Паўлюкевіч Ксенія Віктараўна, 4 ВСіП-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Вайна ў лёсе майго роду

Цераховіч Вікторыя Віктараўна, 4 ВСіП-6. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Мой радавод спыніць вайна хацела

Жарнасек Дар'я Аляксееўна, 1 ХТіТ-13. Кіраўнік Федарцова Т.М.


ПРАГРАМА

правядзення секцыі навуковай студэнцкай канферэнцыі

па тэме “Праз мінулае – у будучыню
Аўторак, 22 красавіка, 11.40, аўд. 220, корп. 1
Адказныя за правядзенне: Трус М.В., загадчык кафедры беларускай філалогіі;

Федарцова Т.М., дацэнт кафедры беларускай філалогіі.




  1. Шкларобства Беларусі на старажытным этапе.

Дзегцяроў Яўген Аляксандравіч, 1 ІЭФ-2. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Развіццё беларускай музыкі і кінематографа ў 1950–1960-я гадах.

Мацяс Анастасія Дзмітрыеўна; Міхлюк Дар’я Сяргееўна, 1 ТАР-3.

Кіраўнік Трус М.В.



  1. Реформы правописания и трансформации мировоззрения.

Шиканов Сергей Сергеевич, 1ТОВ-1. Руководитель Трус Н.В.

  1. Антрапонімы г. Светлагорска Гомельскай вобласці

Запатылак Алеся Рыгораўна, студэнтка 1 ІЭФ-2. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Тапонімы Дзяржынскага раёна Мінскай вобласці.

Каспяровіч Вадзім Віктаравіч, 2 ВСіП-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Групы фразеалагізмаў з фауністычнымі назвамі паводле лекісіка-семантычнага значэння.

Кавальчук Ганна Юр'еўна, 2 ТАР-3. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Фальклор вёскі Янавічы Расонскага раёна.

Мядзведзева Валянціна Мікалаеўна, 1 ХТіТ-13. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Вясельныя традыцыі Кобрынскага раёна.

Дзянісюк Ганна Валер'еўна, 1 ТАР-4. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Абрадавая дзейнасць беларусаў: супастаўляльны аспект.

Гусар Паліна Яўгеньеўна, 1 ТАР-2. Кіраўнік Трус М.В.

  1. Касмаганічныя міфы і іх адлюстраванне ў мастацкай літаратуры.

Юрчанка Уладзіслаў Русланавіч; Сахарчук Дар’я Андрэеўна, 1 ТАР-3.

Кіраўнік Трус М.В.



  1. Асаблівасці мовы аповесці Я Брыля «Ніжнія Байдуны»

Судніковіч Таццяна Міхайлаўна, 2 ХТіТ-6. Кіраўнік Федарцова Т.М.

  1. Асаблівасці творчасці А. Разанава.

Назарачкіна Вольга Уладзіславаўна, 1 ТАР-3. Кіраўнік Трус М.В.

  1. Інтымная лірыка ў творчасці беларускіх паэтаў.

Каленік Святлана Негадзьеўна, 1 ТАР-1. Кіраўнік Трус М.В.

  1. Творчасць пісьменнікаў Ваўкавыскага краю.

Шэўчык Аляксандр Валер’евіч, 1 ТАР-3. Кіраўнік Трус М.В.

ПРАГРАМА

правядзення секцыі студэнцкай навуковай канферэнцыі

па тэме “Вайна. Народ. Перамога”,

прысвечанай 70-годдзю вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў


Серада, 23 красавіка, 9.50, аўд. 426, корп. 4
Адказныя за правядзенне: Кузьміч В. А., дацэнт кафедры беларуская філалогіі;

Савіцкая Н. Я., старшы выкладчык кафедры беларускай філалогіі.




  1. Мне здаецца, што ўсё гэта было не са мной.

Хорава Ганна Аляксандраўна, 1 ВСіП-1. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Дзеці спаленай вёскі.

Архіпава Яніна Ігараўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Загартаваныя лёсам.

Бакуновіч Аліна Алегаўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна не ведае ўзросту.

Выдрыцкая Лізавета Святаславаўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна на чыгунцы.

Кузьмічова Настасся Андрэеўна, 2 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Васілёчак.

Сазонава Кацярына Дзмітрыеўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Боль маёй сям’і.

Урбан Аляксандра Яўгенаўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Дзякую родным.

Шчыгельская Кацярына Эдуардаўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Ці было яно, дзяцінства? Мне ёсць што сказаць свету.

Тарасенка Вольга Віктараўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Зламанае, але нязломленае пакаленне.

Тарасава Дар’я Мікалаеўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Вайна ад першай асобы.

Чупрыгін Арсеній Аляксандравіч, 2 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Мая сям’я ў гады вайны.

Макрыцкая Ганна Аляксандраўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Усё будзе добра.

Рэпікава Лілія Сяргееўна, 2 ВСіП-5. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Заўсёды памятай.

Томіна Карына Генадзьеўна, 2 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.

  1. Гісторыка-краязнаўчы нарыс вёскі Станькава.

Каспяровіч Вадзім Віктаравіч, 2 ВСіП-4. Кіраўнік Кузьміч В.А.
ПРАГРАМА

правядзення секцыі студэнцкай навуковай канферэнцыі

па тэме “Мовы рысы непаўторныя
Серада, 23 красавіка, 15.40, аўд. 113, корп. 4
Адказная за правядзенне: Гусева В. М., выкладчык кафедры беларускай філалогіі.
1. Рыгор Барадулін – быў, ёсць, будзе.

Значонак Дар’я, І ВСіП-4. Кіраўнік Савіцкая Н. Я.

2. Рытуальнае печыва “жаўрукі і галёны” – сімвал вестуноў вясны ў культуры беларусаў.

Губанава Наталля, ІІ ХТіТ-1. Кіраўнік Савіцкая Н. Я.

3. Талент і прароцтвы Тараса Шаўчэнкі.

Бабровіч Дар’я, І ЛГФ-2. Кіраўнік Савіцкая Н. Я.

4. Лепшыя кнігі 2013 года.

Колб Крысціна, І ВСіП-5. Кіраўнік Савіцкая Н. Я.

5. Легенды Мінска.

Пяцінкіна Паліна, І ВСіП-4. Кіраўнік Гусева В. М.

6. Руская паэзія ў беларускім кантэксце: перакладніцкая дзейнасць Р. Барадуліна.

Тарасевіч Ксенія, І ВСіП-4. Кіраўнік Гусева В. М.

7. Невербальные средства передачи информации.

Мармузевіч Анастасія, І ВСіП-4. Кіраўнік Казлякова Т.А.

8. “Время творить” (расписание дня великих писателей).

Карніенка Дар’я, І ВСіП-4. Кіраўнік Гусева В. М.

9. Этикет делового общения и культура речи.

Ляднёва Анастасія, І ВСіП-5. Кіраўнік Гусева В. М.

10. Реклама: история и современность.

Рапановіч Андрэй, І ВСіП-5. Кіраўнік Гусева В. М.

11. Псеўданімы беларускіх паэтаў пачатку ХХ стагоддзя.

Новікава Дарына, І ВСіП-5. Кіраўнік Гусева В. М.

12. Адольф Янушкевич – значимое имя для белорусов, россиян и казахстанцев.

Абражэвіч Артур, ІІІ ХТіТ-2. Кіраўнік Савіцкая Н. Я.



ПРОГРАММА

проведения секции студенческой научной конференции

по теме “Русский язык – язык межнационального общения
Среда, 25 апреля, 10.00, ауд. 427, корп. 4
Ответственные за проведение: Козлякова Т.А., ст. преп. кафедры белорусской филологии; Савицкая Н.Е., ст. преп. кафедры белорусской филологии.


  1. Исторический путь Республики Камерун.

Вако Жюниор (студент 1 курса ТОВ-1, Камерун).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Религиозные войны в современной Нигерии.

Акне Ушие Джошуа (студент 1 курса ТОВ, Нигерия).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Разница между белорусскими и нигерийскими девушками и женщинами.

Лоренс Чизоба Майкл (студент 1 курса ТОВ-1, Нигерия).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Основные праздники Таджикистана.

Махмудов Некбахт (студент 1 курса ТОВ-8, Таджикистан).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Белорусско-туркменские связи в области лингвистики.

Джумабаев Ораз (студент 3 курса ХТиТ-4).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Бурса – первая столица Оттоманской империи.

Оузхан Мустафа (слушатель ПК, Турция).

Руководитель Савицкая Н.Е.



  1. Испанские летчики в белорусском небе.

Ромеро Хуберие Эдуардо (слушатель ПК, Испания). Презентация.

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Система образования в Турции.

Мурат (слушатель ПК,Турция).

Руководитель Жуковская Т.В.



  1. История олимпийских игр.

Фарух Хаджимкулыев (слушатель ПО, Туркменистан). Презентация.

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Ахалтекинские кони – величайшее достижение туркменского народа.

Мухидин Делаков (слушатель ПО, Туркменистан). Презентация.

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Буква Ё- падчерица русского алфавита.

Русдем Хайгельдыев (слушатель ПО, Туркменистан). Презентация.

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Обычаи и традиции Туркменистатна.

Гуванг Даветгелдиев (слушатель ПО, Туркменистан).

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Участие туркмен в Великой Отечественной войне.

Мансур Джумагулиев (слушатель ПО, Туркменистан). Руководитель Козлякова Т.А

  1. Омар Хайям- великий поэт, ученый, философ.

Алиреза Саадчи (слушатель ПО, Иран). Презентация.

Руководитель Козлякова Т.А.



  1. Страна Маргуш – древний культурный исторический центр.

Навруз Мурадов, Язберды Овлуягулыев (слушатели ПО, теркменистан). Руководитель Козлякова Т.А.

  1. Методы укрепления грунтов.

Дина Мортеза (соискатель, Иран).

Руководитель Миксюк Р.В.



  1. Экосистема леса.

Дина Мортеза (соискатель, Иран).

Руководитель Миксюк Р.В



  1. Экономический кризис в Греции.

Константинос Родитакис (слушатель ПК, Греция).

Руководитель Миксюк Р.В.



  1. Сравнительный анализ систем информационной безопасности.

Висам Ал-Исаци (магистрант, Ирак).

Руководитель Миксюк Р.В.



ПРОГРАММА

проведения секции студенческой научной конференции

по теме “Язык. История. Культура
Суббота, 26 апреля, 15.40, ауд. 439, корп. 4
Ответственная за проведение: Гусева О. Н., преподаватель кафедры белорусской филологии.
1. Гісторыя беларускага кіно.

Успенская София, Стрельчик Яна, ІІ ИДиП-5. Руководитель Гусева О.Н.

2. Стилистические приёмы в рекламе.

Хутная Александра, ІІ ИДиП-4. Руководитель Гусева О.Н.

3. Происхождение русских фамилий.

Андреева Алина, Шнейдер Анастасия, ІІ ИДиП-5. Руководитель Миксюк Р.В.

4. Міхаіл Савіцкі.

Тарасова Дарья, Щигельская Екатерина, ІІ ИДиП-5.

Руководитель Гусева О.Н.

5. Гісторыя назваў Дзяржынска.

Касперович Вадим, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

6. Авторское право.

Шкурат Александра, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

7. Культура и её образовательная ценность.

Томина Карина, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

8. Жанры словарей неологизмов.

Афанасенко Ольга, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

9. Што зашыфравана ў арнаменце на беларускім ручніку?

Михнюк Светлана, Репикова Лилия, ІІ ИДиП-5

Руководитель Савицкая Н.Е.

10. Статут ВКЛ – унікальны помнік беларускай пісьменнасці і юрыдычнай думкі.

Зубарик Анна, Трушко Елена, ІІ ИДиП-4. Руководитель Савицкая Н.Е.

11. Константин Симонов и Беларусь.

Кузьмичёва Анастасия, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

12. В. Ластоўскі – чалавек-энцыклапедыя.

Даниленко Максим, ІІ ИДиП-4. Руководитель Жуковская Т.В.

13. Феномен Гарри Поттера.

Даниленко Максим, ІІ ИДиП-4. Руководитель Савицкая Н.Е.

14. Любоў з хрысціянскага пункту гледжання.

Кузьмичёва Анастасия, ІІ ИДиП-4. Руководитель Савицкая Н.Е.



15. Тенденции развития русского языка.

Торговцева Елена, ІІ ИДиП-5. Руководитель Гусева О.Н.


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка