Г п. Акцябрскі 23 – 26 чэрвеня 2016 г




Дата канвертавання28.05.2016
Памер58.26 Kb.


ПРАГРАМА

ІХ Рэспубліканскага фестывалю

фальклорнага  мастацтва “Берагіня – 2016”
Заключныя імпрэзы фестывалю:

г.п. Акцябрскі

23 – 26 чэрвеня 2016 г.

 23 чэрвеня (чацвер)





13.00-14.00

Адкрыццё выставак:

“Беларускія народныя музычныя інструменты”;

“Вясельныя строі Рудабельшчыны і ваколіц”.

Цэнтр гісторыі і культуры


14.00-14.45

Прэс-канферэнцыя.

Цэнтр вольнага часу

15.00-17.00

Адкрыццё ІХ Рэспубліканскага фестывалю фальклорнага мастацтва “Берагіня”. Святочны канцэрт.

Гарадскі сквер

17.00-21.00

Намінацыя «Танцавальны фальклор»:

ХІІІ Рэспубліканскі конкурс дуэтаў выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў (1/4 фінала).



Цэнтр вольнага часу


24 чэрвеня (пятніца)


8.30-09.30

Пасяджэнне клуба “Традыцыя”. Рэгіянальныя практыкі.

Цэнтр вольнага часу

09.30-14.00

Цырымонія ўзнагароджвання ўдзельнікаў 1/4 фінала конкурса дуэтаў - выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў.
Намінацыя “Танцавальны фальклор”:

ХІІІ Рэспубліканскі конкурс дуэтаў-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў (1/2 фінала);

І Рэспубліканскі конкурс салістаў – выканаўцаў беларускіх традыцыйных народных танцаў (1/4 фінала і 1/2 фінала).

Цэнтр вольнага часу


14.30-16.00

VІІ Рэспубліканскі турнір дзіцячых фальклорных калектываў.

Конкурсная праграма “Песенная творчасць”:

ансамблевыя спевы;

ансамблевыя мужчынскія спевы;

сольныя спевы.

Гарадскі  сквер


16.00-17.30

Намінацыя “Музычна – інструментальны фальклор”:

І Рэспубліканскі конкурс музычных інструментальных капэл традыцыйнага складу “Дудар”:

праграма “Сольнае выканальніцтва: дуда, скрыпка, цымбалы”;

праграма “Траіста музыка”;

праграма “Ансамблевае выканальніцтва”.

Гарадскі  сквер


18.00-22.00

Цырымонія ўзнагароджвання ўдзельныкаў 1/2 фінала конкурса дуэтаў-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў і 1/4 і 1/2 конкурса салістаў – выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных народных танцаў.
Намінацыя “Танцавальны фальклор”:

ХІІІ Рэспубліканскі конкурс дуэтаў-выканаўцаў беларускіх народных побытавых танцаў (фінал);

І Рэспубліканскі конкурс салістаў –выканаўцаў беларускіх народных традыцыйных танцаў (фінал);

Выступленне фальклорных калектываў:

“Расіца” (кіраўнік Надзея Крупянькова),

“Рудабельскія зорачкі” (кіраўнік Вольга Дульская).


Цырымонія ўзнагароджвання пераможцаў конкурсаў.

Цэнтр вольнага часу


19.00-21.00

Выязныя канцэрты ў аграгарадкі Акцябрскага раёна гасцявых калектываў Беларусі:

“Калыханка” (кіраўнік Ларыса Рыжкова),

“Талака” (кіраўнік Вячаслаў Калацэй),

“Берагіня” (кіраўнік Мікола Козенка),

“Некрашынка” (кіраўнік Ала Бялько).


22.00-24.00

Канцэрты у г.п.Акцябрскі замежных калектываў:

“Жэмэрва” (кіраўнік Ганна Фіонік),

“Лазорі” (кіраўнік Юры Качноў),

“Reketukas” (кіраўнік Ірэна Страздіене),

“RADOST” (кіраўнік Жытка Віткава),

народны хор “Елізаветінцы” (кіраўнік Людміла Рэук),

“KUD ELEKTROPORCELAN”,

“KUD ZLATIBOR”



Гарадскі  сквер


25 чэрвеня (субота)


8.30-10.00

Пасяджэнне клуба “Традыцыя”: Рэгіянальныя практыкі.

Цэнтр вольнага часу

10.00-12.30

VІІ Рэспубліканскі турнір дзіцячых фальклорных калектываў.

Конкурсная праграма “Прэзентацыя-візітоўка”:

карагод, кадрыля, імправізаваны танец,

найгрыш, народная проза.




12.40-14.20

Конкурсная праграма: “Традыцыйнае вяселле”.

Гарадскі  сквер

14.50-17.00

VІІ Рэспубліканскі турнір дзіцячых фальклорных калектываў:

праграма “Дэкаратыўна-побытавае мастацтва”:

прэзентацыя рэгіянальных выставак;

выраб з саломы;

выраб з прыродных матэрыялаў;

выраб пояса;

выразанне выцінанкі.

Гарадскі  сквер


15.00-17.00

Намінацыя “Песенны фальклор”:

Прэзентацыя мастацкіх праграм аўтэнтычных гуртоў.




17.00-18.50

Прэзентацыя мастацкіх праграм калектываў Замежжа.

Гарадскі  сквер




VІІІ Рэспубліканскае народнае свята “Рудабельскае купалле”:

20.00

Пляценне вянкоў.

Гарадскі сквер

21.00

Купальскае шэсце.

Цэнтральныя вуліцы горада

22.00

Містэрыя Купальскага агню. З удзелам творчых калектываў фестывалю.

Возера

23.00-01.00 

”Сябрына” інтэрактыўная фальклорна-танцавальная вечарына.

Возера


26 чэрвеня (нядзеля)


8.30-9.30

Цырымонія ўзнагароджвання ўдзельнікаў турніру дзіцяча – маладзёжных калектываў, конкурсу інструментальных капэл традыцыйнага складу «Дудар».

Цэнтр вольнага часу

9.30-10.30

Круглы стол “Фестывальны фальклорны рух “Берагіня”: здабыткі і перспектывы”.

Цэнтр вольнага часу

10.30-11.00

11.00-13.30


11.00–15.00

Адкрыццё ІХ Рэспубліканскага свята народнай творчасці “Рудабельскі кірмаш”.

Намінацыя “Традыцыйны народны касцюм”:

Конкурсная праграма - прэзентацыя народных строяў “Традыцыя і сучаснасць”;

“Рудабельскія ростані” канцэрт фальклорных калектываў Беларусі і Замежжа.

Намінацыя “Народныя промыслы і рамёствы”:

Конкурсная праграма “Рэгіянальныя  падворкі”;

выставы-продажы  рамесніцкіх вырабаў;

майстар-класы па фальклорных танцах, гульнях, народных рамёствах.

Рыцарскія спаборніцтвы з удзелам Мазырскага рыцарскага клуба “Шатун” (кіраўнік Аляксей Папкоў).

Музычна-забаўляльныя, танцавальна-гульнёвыя  імпрэзы.



Гарадскі  сквер

13.45

Відовішча “Карагод сяброў”.

Цэнтральная плошча

14.00-15.30


Цырымонія ўзнагароджвання пераможцаў конкурсных праграм.

Заключны канцэрт лаўрэатаў фестывалю.



Гарадскі  сквер




База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка