Чалавек і свет” у 3 класе Тэма: Расліны лесу




Дата канвертавання28.03.2016
Памер43.63 Kb.
Чалавек і свет” у 3 класе

Тэма: Расліны лесу

Мэта: пашырыць і сістэматызаваць веды вучняў аб раслінах лесу, іх характэрных асаблівасцях, прыстасаванасці да сумесных умоў пражывання;

садзейнічаць развіццю ўмення апісваць і распазнаваць расліны, працаваць у парах і мікрагрупах, садзейнічаць выхаванню пачуцця захаплення прыгажосцю прыроды, яе мудрасцю, а таксама гуманных адносін да ўсяго жывога



Ход урока

I. Арганізацыйны момант

Раз, два, тры, чатыры, пяць

Пачынаем працаваць.

Ці гатовы вы да ўроку?

Зараз будзем правяраць.

Ці ляжаць у вас на парце

Дзённік, сшытак, ручка

І, канешне, ваш падручнік.



ІІ Кантрольраней вывучанага

Гульня “ Закончы сказ”



  1. Бывае рознага колеру, цвёрды, складаецца з дробных часцінак, сыпучы,, добра прапускае ваду- гэта...(пясок)

  2. Рознакаляровая, складаецца з маленькіхсклееных паміж сабою часцінак, пластычная, блага прапускае ваду, не раствараецца ў вадзе – гэта...(гліна)

  3. З гліны робяць посуд, цацкі, таму што яна...( пластычная)

  4. Пясок дабаўляюць да гліныпры вырабе цэглы, посуду для прыдання ...

( трываласці)

5. Расліны, якія растуць на пясчаных глебах, патрэбна паліваць больш, таму што пясок ...( добра прапускае ваду)

6. Торф выкарыстоўваецца як удабрэнне, таму што ён ... ( складаецца з астаткаў раслін)

7. Нафта расцякаецца на паверхні вады таму, што яна ... ( лягчэйшая за ваду)

Работа па картках

1.Назаві адным словам.

Пясок, гліна, торф, нафта- гэта…



2.Устаў прапушчанае.

Пясок, гліна - _______________________ матэрыялы, а

торф, нафта _______________________ выкапні.

Словы для выкарыстання: карысныя, будаўнічыя.



3.Злучы пачатак сказа з яго канчаткам.

Торф добра ўсмоктвае вільгаць, пагэтаму выкарыстоўваецца як удабрэнне

Торф складаецца з рэшткаў раслін, пагэтаму выкарыстоўваецца як падсцілачны матэрыял

Нафта і торф маюць такую ўласці- пагэтаму расцякаецца на паверхні вады тонкай плёнкай вясёлкі

васць як гаручасць,

Нафта- масляністая вадкасць, ляг- пагэтаму выкарыстоўваецца як паліва

чэйшая за ваду

ІІІ Актуалізацыя ведаў


  • Рабяты, паслухайце. Што гэта? А якія гукі вы чуеце? А дзе такія дзіўныя гукі можна пачуць? ( праслухоўванне запісу “ Шум лесу”).

  • А што такое лес?

Что такое лес?

Что такое лес?

Сосны до небес,

Берёзы и дубы,

Ягоды, грибы.

Звериные тропинки,

Пригорки и низинки,

Мягкая трава,

На суку — сова.

Ландыш серебристый,

Воздух чистый-чистый.

И родник с живой

Ключевой водой.

ІV Паведамленне тэмы і мэт ўрока

— Рабяты, давайце разгледзім крыжаванку і вы даведаецеся тэму ўрока.



1.



















2.













3.
















Па гарызанталі: 1. Лясны куст, які адорвае ўсіх смачнымі арэхамі і з доўгіх ствалоў якога раней рабілі вуды. (Ляшчына.)

2. Хвойнае дрэва, галіны якога размяшчаюцца па ўсім ствале знізу да верху і якое ўпрыгожвае наша жыллё на Новы год. (Елка.) 3. Святлолюбівае хвойнае дрэва са ствалом медна-жоўтага колеру і шапкай галін бліжэй да верхавіны. (Сасна.)

Прачытайце слова, якое атрымалася па вертыкалі. Сапраўды, сёння мы з вамі будзем гаварыць пра лес, а дакладней, пра расліны, якія растуць у лесе, пра іх характэрныя асаблівасці, пра прыстасаванасць да сумесных умоў

- Сёння мы з вамі будзем гаварыць пра лес, а дакладней пра расліны лесу, пра іх характэрныя асаблівасці, пра прыставанасць да сумесных умоў жыцця.



V. Знаёмства з новым матэрыялам.

- Без чаго нельга ўявіць лес?

- Якія бываюць лясы ( паказ слайдаў)

- Падручнік с. 53-54

Лес прыроднае згуртаванне. Што дапамагае раслінам жыць супольна?

Расліны прыстасаваны да сумеснага жыцця ў лесе паверхамі- ярусамі.

Падручнік с.54-55

-Чаму расліны жывуць ярусамі?

- Што любяць самыя высокія расліны?

-Якія расліны могуць жыць у цені другіх?

Прагляд слайда.

Гульня “ Пазнай дрэва”

Дрэва з дробнымі лістамі і незвычайным белым ствалом з чорнымі палоскамі.

Магучае дрэва з магутным ствалом і вялікай кронай. Плады- жалуды.

Мядовае” дрэва. Форма лістоў нагадвае сэрца. Жоўтыя пахучыя кветкі сабраныя ў пучкі.

Ствол зеленаваты, гладкі. Лісты акруглыя з выемкамі, зверху цёмна-зялёныя, знізу шэр-зялёныя,трасуцца нават пры слабым ветры.

Лісты вялікія, зубчатыя, восенню-рознакаляровыя, плады-двухкрылкі.

Смалістае дрэва з шышкамі. Іголкі доўгія, знаходзяцца па дзве на галінцы.



Фізмінутка “У лесе”

Гульня “Дрэвы, травы, кусты”: калі я называю дрэва, вы падымаеце рукі ўгору, становіцеся на насочкі; калі кусты – апускаецеся ўніз, рукі ўбокі; калі травы – прысядаеце.

Дуб, ядловец, маліна, чарніцы, каліна, клён, асіна, ляшчына, суніцы, папараць, сасна, ландыш.

Гульня “ Пазнай цэлае па частцы”

Прагляд слайдаў з часткамі раслін. Вучні называюць самі расліны.

Гульня “З якой галінкі дзеткі”

Настаўнік паказвае ліст дрэва, вучні павінны назваць дрэва.

IV. Вынік урока

Заданні на слайдзе. Закончы сказ.

Лес- гэта прыроднае згуртаванне, у якім галоўная роля належыць…

Прыстасаваўшыся да сумеснага пражывання расліны ўтвараюць…

Першы ярус утвараюць…

У другім ярусе растуць?

Трэці ярус утвараюць...

— Толькі ў казках за адну ноч можна ўзвесці крыштальны замак, дрымучы лес пераўтварыць ў залаты гай. А ў жыцці ўсё ствараецца вялікай працай. Каб захаваць бясцэнны дар прыроды – лес, чалавеку патрэбна ўмець з малых гадоў берагчы нашу зямлю і захоўваць яе багацце.

Ты расці на радасць людзям!

Сябраваць з табою будзем.



Добры лес, магутны лес,

Поўны казак і сустрэч.


База данных защищена авторским правом ©shkola.of.by 2016
звярнуцца да адміністрацыі

    Галоўная старонка